Ադրբեջանն ապօրինի զենք է մատակարարում ահաբեկիչներին. Արցախի ԱԳ նախարար
Պաշտոնական Բաքուն պարբերաբար փորձում է կրոնական բնույթ հաղորդել ղարաբաղա–ադրբեջանական հակամարտությանը։ Այս մասին սեպտեմբերի 18-ին՝ Հայաստան–Սփյուռք 6-րդ համաժողովի շրջանակում, ասել է ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Արցախի ԱԳ նախարարը նշեց, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը ո՛չ կրոնական է և ո՛չ էլ տարածքային։ «Դա առաջին հերթին երկու տարբեր քաղաքակրթությունների հակամարտություն է։ Մի կողմից՝ ղարաբաղյան և հայկական, որը հիմնված է մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի վրա, իսկ մյուս կողմից՝ ադրբեջանական, որը հիմնված է հալածանքների, արտաքին քաղաքականությունում ուժի կիրառման վրա»,– ասաց Կարեն Միրզոյանը։
Նախարարը նշեց, որ իսլամական գործոնի չարաշահումը մտահոգիչ է հատկապես Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի ենթատեքստում։ «Այսօր ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման շարքերում կռվում են բազմաթիվ ադրբեջանցիներ։ Իսկ Ադրբեջանն ապօրինի զենք է մատակարարում ահաբեկիչներին»,– նշեց Միրզոյանը։
Արտգործնախարարը նշեց, որ ԼՂՀ–ն իր պատմության ընթացքում բազմաթիվ փորձություններ է տեսել, դիմակայել շատ մարտահրավերների։ «Եվ այսօր ամեն րոպե մենք բախվում ենք նոր մարտահրավերների։ Մեր հիմնական մարտահրավերն է Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև  հակամարտությունը։ Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ հակամարտությունը կարելի է լուծել միջազգային սկզբունքների, առաջին հերթին՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա։ Դա թույլ կտա ոչ միայն հայկական երկու պետությունների համար նորմալ զարգացում ապահովել, այլև էականորեն կբարելավի իրավիճակը տարածաշրջանում»,– նշեց Միրզոյանը։

Глава МИД НКР: Азербайджан нелегально доставляет оружие террористам ИГИЛ
Официальный Баку периодически пытается придать карабахско-азербайджанскому конфликту религиозный характер. Об этом 18 сентября заявил министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян, выступая на панели ''Процесс урегулирования вопроса Нагорного Карабаха'' в рамках 6-го Форума Армения – диаспора, передает News.am.
Злоупотребление исламским фактором, согласно министру, является беспокоящим особенно в контексте ситуации на Ближнем Востоке. ''Сегодня в рядах террористической организации ''Исламское государство'' воюют многочисленные азербайджанцы. А Азербайджан нелегально доставляет оружие террористам'', - подчеркнул Мирзоян.
Как отметил глава карабахского внешнеполитического ведомства, за всю свою историю НКР видела многочисленные испытания, противостояла многим вызовам. ''И сегодня  каждую минуту мы сталкиваемся с новыми вызовами. В качестве основного вызова для нас выступает конфликт Карабаха и Азербайджана. Мы многократно заявляли, что конфликт можно решить на основе международных принципов, в первую очередь, права народов на самоопределение. Это позволит не только обеспечить нормальное развитие двух армянских государств, но и значительно улучшит ситуацию в регионе'', - отметил Мирзоян.