1976 թ. գողացված Այվազովսկու նկարը գտնվել է
Այվազովսկու՝ Ռուսաստանում գողացված «Ծովը» նկարը հանվել է Շվեյցարիայում գտնվող աճուրդի տներից մեկի վաճառքից: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է ՌԴ ՆԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկը:
Նրա խոսքով, տեղեկություններ են ստացվել, որ Շվեյցարիայի Koller աճուրդի տանը վաճառքի է դրվել Այվազովսկու «Ռևելի տեսարան» նկարը (1845 թվական): Նկարի օրիգինալ անվանումն է «Ծովը»:
«Ստեղծագործությունը գողացվել է 1976 թվականին «Դմիտրովսկի կրեմլ» թանգարան-արգելոցից: Շվեյցարացի գործընկերների հետ Ինտերպոլի համագործակցության շնորհիվ գողացված նկարը, որը գնահատվում է ավելի քան 1 միլիոն դոլար, հանվել է աճուրդից», - նշել է ՆԳՆ ներկայացուցիչը:

Похищенная в 1976 году картина Айвазовского найдена
Похищенная в России картина Айвазовского "Море" снята с торгов аукционного дома в Швейцарии. Об этом, как передает ТАСС, сообщила официальный представитель МВД РФ Ирины Волк.
По ее словам, были получены данные, что на территории Швейцарии на торгах аукционного дома Koller выставлена картина И. К. Айвазовского "Вид на Ревель", написанная в 1845 году. Оригинальное название картины - "Море".
"Произведение было похищено из собрания музея-заповедника "Дмитровский кремль" в 1976 году. В ходе взаимодействия по каналам Интерпола со швейцарскими партнерами похищенная картина оценочной стоимостью более $1 млн была снята с аукционных торгов", - отметила представитель МВД.