Կնյազ Հասանով. Էրբիլը պետք է Բաղդադի հետ նստի երկխոսության (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց «Հայաստանի քրդական ազգային խորհուրդ» ՀԿ խորհրդի նախագահ, ՀՀ Ազգային Ժողովի պատգամավոր Կնյազ Հասանովի հետ սեպտեմբերի 25-ին տեղի ունեցած Իրաքյան Քրդստանի անկախացման հանրաքվեի վերաբերյալ:
Պարո՛ն Հասանով, Իրաքյան Քրդստանի անկախացման հանրաքվեին մասնակիցների մեծամասնությունը քվեարկեց կողմ: Ըստ Ձեզ, ո՞րն է լինելու Էրբիլի հաջորդ քայլը:
- Այո՛, հանրաքվեին մասնակիցների շուրջ 93%-ը կողմ քվեարկեց անկախացմանը: Սա ամբողջ աշխարհում արտառոց մի երևույթ էր: Ըստ նախատեսվածի՝ հաջորդ քայլը պետք է լինի անկախության հռչակումը: Այնուամենայնիվ, տեսնում ենք, թե հարևան երկրներն ինչպես են այն ամենին արձագանքում: Թուրքիան անգամ հայտարարեց, որ զորք կմտցնի: Իրաքյան Քրդստանի անկախացմանը դեմ են արտահայտվել նաև Իրանը, Սիրիան: ԱՄՆ-ը և Ռուսաստանն էլ ասում են, որ կողմ են Իրաքի տարածքային ամբողջականությանը:
Ինձ թվում է, որ Իրաքյան Քրդստանի ղեկավարությունը պետք է Իրաքի ղեկավարության հետ նստի երկխոսության, չնայած որ պաշտոնական Բաղդադը առայժմ հրաժարվում է այդ երկխոսությունից՝ ասելով, որ Իրաքյան Քրդստանը պետք է Իրաքի իշխանության ներքո մնա՝ նախկին կարգավիճակով:
- Իսկ ինչպե՞ս եք գնահատում ռազմական բախումների հավանակությունը:
- Առաջինը հենց Թուրքիան հայտարարեց ռազմական միջամտության մասին, իսկ Էրբիլն էլ պատասխանեց, որ կսպասեն նրանց և «շատ լավ հետ կվերադարձնեն», ինչը նշանակում է, որ քրդերը դիմադրությունից չեն վախենում: Իսկ իրաքյան իշխանությունները նույնիսկ պատերազմով են սպառնում՝ նշելով, որ կմտնեն Քիրքուք: Այնուամենայնիվ, դեռևս պարզ չէ, թե զարգացումները որ ուղղությամբ կընթանան:
Անկախություն հայտարարել մեկ օրվա մեջ հնարավոր չէ: Անհրաժեշտ են ամիսներ, անգամ կարող է տարի տևել: Մենք հուսով ենք, որ ամեն դեպքում Իրաքյան Քրդստանը կհռչակվի անկախ, և քրդերը կունենան անկախ պետություն:
- Ի՞նչ եք կարծում, արդյո՞ք հանրաքվեի անցկացումից հետո Հայաստանում քրդական համայնքի և պաշտոնական Էրբիլի օրակարգում կլինեն փոփոխություններ:
- Հայաստանում քրդական համայնքը Էրբիլի հետ պահպանում է իր պաշտոնական հարաբերությունները, պարբերաբար տեղի են ունենում տարբեր հանդիպումներ: Այնուամենայնիվ, չեմ կարծում, որ հանրաքվեից հետո Էրբիլի հետ ունեցած մեր օրակարգում էական փոփոխություններ տեղի կունենան:

Князь Гасанов: Эрбиль должен сесть за стол переговоров с Багдадом (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью с председателем совета ОО "Курдский национальный совет Армении", депутатом Национального Собрания РА Князем Гасановым - о прошедшем 25-го сентября референдуме по независимости Иракского Курдистана.
- Господин Гасанов, большинство участников прошедшего референдума проголосовали за независимость Иракского Курдистана. Каков, по Вашему мнению, следующий шаг Эрбиля?
- Да, около 93% участников референдума проголосовали за независимость. Это необычное явление для всего мира. Согласно намеченному плану, следующим шагом должно стать провозглашение независимости. Тем не менее мы видим, как реагируют на это соседние страны. Турция даже заявила, что введет войска в регион. Против независимости Иракского Курдистана выступили также Иран, Сирия. США и Россия также говорят, что они являются сторониками территориальной целостности Ирака.
Мне кажется, что руководство Иракского Курдистана должно вступить в диалог с руководством Ирака - несмотря на то, что официальный Багдад пока отказывается от него, говоря, что Иракский Курдистан должен оставаться под властью Ирака и сохранить свой бывший статус.
- А как Вы оцениваете вероятность военных столкновений?
- Первой именно Турция заявила о военном вмешательстве, а Эрбиль ответил, что они подождут их и "вернут обратно", что означает, что курды не боятся сопротивления. Иракские власти тоже угрожают войной, отмечая, что войдут в Киркук. Тем не менее пока не ясно, в каком направлении будут развиваться события. Невозможно объявить независимость за один день. Нужны месяцы, может, и годы. Мы надеемся, что в любом случае Иракский Курдистан будет объявлен независимым, и у курдов будет свое независимое государство.
- Как Вы думаете, после проведения референдума в повестку курдской общины Армении и Эрбиля будут внесены изменения?
- Курдская община Армении сохраняет с Эрбилем официальные отношения, периодически имеют место различные встречи. Тем не менее не думаю, что после референдума в повестке наших отношений с Эрбилем будут иметь место существенные изменения.