Կատալոնիայի ղեկավարը հանրաքվեի արդյունքները տպավորիչ է անվանել
Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը մեկնաբանել է Իսպանիայից Կատալոնիայի անկախության հանրաքվեի արդյունքները, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Քաղաքացիների տպավորիչ արձագանք: Լեգիտիմություն և արժանապատվություն», - գրել է նա Twitter-ում ` ի նկատի ունենալով քվեարկության արդյունքները:
Ավելի վաղ Պուչդեմոնը հայտարարել էր, որ Կատալոնիայի բնակիչները հասել են ինքնիշխանության: «Այսօր հույսի օր էր, և Կատալոնիայի քաղաքացիները հաղթեցին՝ դառնալով անկախ պետություն», - ասել է նա հեռուստատեսային ուղերձում:
Կատալոնիայի ղեկավարը կոչ է արել Եվրամիությանը չանտեսել իսպանական ոստիկանության կողմից մարդու իրավունքների ոտնահարումը և Մադրիդի հետ երկխոսության գնալու պատրաստակամություն է հայտնել:
Իր հերթին Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյն ասել է, որ Կատալոնիայում «ինքնորոշման հանրաքվե տեղի չի ունեցել»: Միևնույն ժամանակ, նա պատրաստակամություն է հայտնել Բարսելոնայի հետ երկխոսություն վարել օրենքի շրջանակներում:
Հիշեցնենք, որ կիրակի օրը Կատալոնիայում Իսպանիայից անկախություն ստանալու հանրաքվե է անցկացվել, որը Մադրիդն անօրինական է համարում:

Глава Каталонии назвал результаты референдума впечатляющими
Глава правительства Каталонии Карлес Пучдемон прокомментировал результаты референдума о независимости автономии от Испании, сообщает РИА Новости.
"Впечатляющий ответ граждан. Легитимность и достоинство", - написал он в Twitter, оценивая результаты голосования.
Ранее Пучдемон заявил, что жители автономии добились права на суверенитет. "Сегодня был день надежды, а граждане Каталонии выиграли свое право стать независимой страной, управляемой как республика", - сказал он в телеобращении.
Глава Каталонии призвал Евросоюз не игнорировать нарушение прав человека со стороны испанской полиции и выразил готовность к диалогу с Мадридом.
Премьер Испании Мариано Рахой заявил, что в Каталонии "не было референдума о самоопределении". В то же время он выразил готовность вести диалог с Барселоной в рамках закона.
В воскресенье в Каталонии прошло голосование по вопросу независимости автономного сообщества от Испании, которое Мадрид считает незаконным и проведение которого запретил Конституционный суд королевства.