Մարդիդ- Բարսելոնա. փնտրվում են միջնորդներ
Եթե Կատալոնիան դառնա անկախ պետություն, Եվրոպական միությունն որպես իր անդամ կճանաչի միայն Իսպանիային: Այս մասին հայտարարել է էկոնոմիկայի և ֆինանսների հարցերով եվրահանձնակատար Պիեր Մոսկովիսին՝ միևնույն ժամանակ կարծիք հայտնելով, որ Կատալոնիայի անկախությունը «քաղաքական ֆանտաստիկա» է:
Սակայն կատալոնական իշխանություններն այդպես չեն կարծում: Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը BBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Կատալոնիան կհայտարարի Իսպանիայից անկախանալու մասին առաջիկա օրերին:
Չնայած հանրաքվեից հետո Պուչդեմոնը հայտարարեց, որ Բարսելոնան պատրաստ է երկխություն սկսել Մադրիդի հետ, սակայն վերջինս որևէ կերպ չի արձագանքում կատալոնական իշխանությունների այս հայտարարությանը: Մադրիդում շարունակում են պնդել, որ անկախության ոչ մի հանրաքվե չի կայացել, որ հոլտեմբերի 1-ին իսպանական ոստիկանությունն որևէ բռնություն չի գործադրել կատալոնացիների նկատմամբ, և իրենք շարունակելու են պաշատպանել երկրի միասնությունը: Նախօրեին պաշտոնական Մադրիդի այս դիրքորոշման պաշտպանությամբ հանդես եկավ նաև Իսպանիայի թագավոր Ֆելիպե VI-ը, ով շատ հազվադեպ է հանդես գալիս ուղերձով:
Թագավորի այս ելույթը, բնականաբար, Կատալոնիայում վատ ընդունեցին. Կառլես Պուչդեմոնը թագավորին մեղադրեց կատալոնացիների կարծիքը անտեսելու մեջ: Կատալոնիայում անկախության կողմնակիցների բազմահազարանոց գործադուլների ֆոնին նա ևս մեկ անգամ հավաստիցրեց, որ իրենք հետ չեն կանգնի ժողովրդին տված խոստումից՝ հանրաքվեում անկախության կողմնակիցների հաղթանակի դեպքում միակողմանիորեն հայտարարել ինքնավարության անկախության մասին:
Նման պայմաններում ակնհայտորեն Մադրիդն ու Բարսելոնան դժվար կարողանան երկխոսություն սկսել, իսկ նրանց այդ հարցում օգնել ցանկացողները շատ չեն: Բարսելոնան ցանկանում էր միջնորդի կարգավիճակում տեսնել Եվրոպական միությունն, որը, սակայն, հրաժարվել է այդ առաքելությունից՝ նշելով, որ դա բացառապես Իսպանիայի ներքին գործն է: Նշենք, որ առանձին եվրոպական երկրները ևս չեն շտապում օգնել այս հարցում (Մերկելը ևս հրաժարվել է կատալոնական խնդրում միջնորդի դերը ստանձնելուց):
Մադրիդի և Բարսելոնայի միջև երկխոսություն սկսելու միջնորդությամբ հանդես գալու պատրաստակամություն են հայտնել միայն Կատալոնիայի փաստաբանների կոլեգիան և «Բարսելոնա» ֆուտբոլային ակումբի ղեկավարությունը: Ինչ կստացվի այս նախաձեռնությունից, դժվար է ասել:

В Европе не спешат помирить Испанию и Каталонию
Европейский союз признает только Испанию в качестве члена ЕС, и если Каталония станет независимой, она не получит членства в союзе. Об этом, как передает РИА Новости, заявил еврокомиссар по экономике и финансам Пьер Московиси, подчеркнув, что пока каталонская независимость относится к "политической фантастике".
Но власти Каталонии так не думают. Глава каталонского правительства Карлес Пучдемон заявил в интервью BBC (первое интервью после референдума), что Каталония объявит о независимости от Испании в ближайшие дни.
Несмотря на то, что Пучдемон после референдума заявил, что Барселона готова начать диалог с центральными властями, Мадрид пока не отреагировал на это заявление каталонских властей. Мадрид продолжает настаивать на том, что никакого референдума о независимости не было, что 1 октября испанская полиция не проявила никакого насилия против каталонцев и что они будут продолжать защищать единство страны. Накануне с защитой этой позиции Мадрида выступил король Испании Фелипе VI, который очень редко выступает с обращением к нации.
Речь короля была плохо воспринята в Каталонии. Карлос Пучдемон обвинил короля в игнорировании мнения каталонского народа. На фоне забастовок тысячи сторонников независимости в Каталонии он вновь подтвердил, что каталонские власти не отступят от своего обещания народу -  в случае победы сторонников независимости на референдуме они объявят независимость автономии даже в одностороннем порядке.
В таких условиях Мадрид и Барселона вряд ли могут начать диалог, а желающих помочь им в этом вопросе не много. В Барселоне хотят видеть в качестве посредника Европейский Союз, но последний уже отказался от этой миссии, отметив, что это исключительно внутреннее дело Испании. Стоит отметить, что отдельные европейские страны также не спешат на помощь в этом вопросе (Меркель также отказалась взять на себя роль посредника в каталонском вопросе). О готовности стать посредником между Каталонией и центральными властями в Мадриде выступили пока только Коллегия адвокатов Барселоны и руководство футбольного клуба “Барселона”. И пока что трудно сказать, что произойдет с этой инициативой.