ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիները կարող են ազգային վարորդական իրավունքով ՌԴ-ում աշխատել
ՌԴ ներքին գործերի նախարարությունը մտադիր է ընդլայնել այն երկրների ցանկը, որոնց քաղաքացիներին ՌԴ-ում կթույլատրվի աշխատել ազգային վարորդական իրավունքներով: Նման իրավունք կառաջարկվի ԵԱՏՄ բոլոր անդամ երկրների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի քաղաքացիներին, փոխանցում է panarmenian.net-ը:
Սույն որոշումից զատ, ՌԴ Ներքին գործերի նախարարությունը օրինագիծ է նախապատրաստել, որը կպարտավորեցնի օտարերկրացիներին փոխել վարորդական իրավունքները, եթե նրանք ՌԴ-ում են ապրում 6 ամսից ավելի:
Որպես հիմնավորում նշվում է, որ որոշ երկրներում վարորդական իրավունքն անժամկետ է տրվում, ինչը թույլ է տալիս օտարերկրացիներին մեքենա վարել ՌԴ-ում առանց կանոնավոր բուժզննության: Ուստի առաջարկվում է ՌԴ մուտք գործելուց կամ ապրելու իրավունք ստանալուց կես տարի անց անվավեր ճանաչել վարորդական իրավունքները:

Граждане стран ЕАЭС могут работать в России с национальными водительскими правами
Министерство внутренних дел РФ хочет расширить перечень стран, граждане которых могут работать в России профессиональными водителями с национальными (а не российскими) правами. Такое право предложено дать гражданам всех стран-членов Евразийского экономического союза: Армении, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана, сообщает panarmenian.net.
Кроме того, МВД подготовило законопроект, который обяжет иностранцев менять водительские права, если они живут в России больше полугода. Уведомление о разработке документа опубликовано на портале нормативных актов.
В ведомстве отметили, что в некоторых зарубежных странах права выдают бессрочно, а это позволяет иностранцам управлять машиной в России без регулярного медицинского освидетельствования. В связи с этим предложено считать права недействительными через полгода после выдачи вида на жительство или даты въезда в Россию.