Սարգսյանը պատասխանեց Ալիևին` Ղարաբաղը պետք է լինի Ադրբեջանից դուրս
Այսօր Ժնևում կայացած Ալիև-Սարգսյան հանդիպումից հետո ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Շվեյցարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ զրույցում ներկայացրեց բանակցությունների արդյունքները: Նա, մասնավորապես նշեց, որ քաղաքական հարցերում հստակ պայմանավորվածություններ չկան, բայց կան պայմանավորվածություններ՝ հրադադարի ամրապնդման հարցերում:
Ե´վ նախագահի այս հայտարարությունից, և´ հանդիպման արդյունքներով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների տարածած համատեղ հայտարարությունից ակնհայտ է դառնում, որ բանակցություններն ունեցել են երկու զուգահեռ բաղկացուցիչ՝ քաղաքական կարգավորում և հրադադարի ամրապնդում: Այսինքն՝ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում անցյալ տարի նախագահների ձեռք բերված պայմանավորվածությունները մնում են օրակարգում:
Բաքուն ամեն կերպ փորձում է ազատվել այդ հանդիպումների արդյունքում ստանձնած պարտավորություններից և ներկայիս բանակցությունների վերսկսումը ներկայացնում էր, որպես ապացույց, որ այդ հարցն արդեն անցյալում է: Փաստացի, հանդիպման արդյունքները ցույց տվեցին հակառակը: Եվ դա տրամաբանական է, քանի որ հենց այդ պայմանավորվածությունների կատարումը, հրադադարի ամրապնդումն ու վստահության մթնոլորտի ձևավորումն են ստեղծելու անհրաժեշտ միջավայրը քաղաքական երկխոսության առաջմղման համար:
Բացի այդ, Սերժ Սարգսյանի խոսքում կար ևս մեկ շեշտադրում, որն, ըստ էության, պատասխանն էր Ալիևի նախորդ հայտարարության: Հանդիպումից մի քանի օր առաջ Ալիևը հերթական անգամ հայտարարել էր, որ խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա, և Արցախը պիտի վերադառնա Ադրբեջանի կազմ: Այսօր, արդեն բանակցություններից հետո, Սարգսյանը պատասխանեց Ալիևին՝ շեշտելով, որ մեզ համար միակ լուծումն այն է, որ Ղարաբաղը լինի Ադրբեջանից դուրս, և երբեք որևէ հայ ղեկավար չի կարող ընդունել այլ որոշում: Այս կերպ Սարգսյանը հասկացրեց, որ Հայաստանի կառուցողականությունն ու զսպվածությունը բանակցային գործընթացում չպետք է սխալ հասկացվեն Ալիևի կլանի կողմից:
Հ.Գ. Ուշագրավ է նաև, որ Սարգսյանն Ալիևին պատասխանեց բանակցություններից հետո, որպեսզի այդ կերպ ապակառուցողական ազդեցություն չունենա գործընթացի վրա և էլ ավելի չսրի հանդիպման ֆոնը: Նույնը չի կարելի ասել Ալիևի մասին, ով հենց հանդիպման նախաշեմին, հանդես գալով անհեթեթ հայտարարություններով, զրոյի հավասարացրեց բանակցություններում առաջընթաց ապահովելու հույսերը:

Саргсян ответил Алиеву: Карабах должен оставаться вне Азербайджана
После встречи Саргсян-Алиев в Женеве президент РА Серж Саргсян во время беседы с представителями армянской диаспоры Швейцарии представил результаты переговоров. Он, в частности, отметил, что в политических вопросах нет четких договоренностей, но есть договоренности в вопросах укрепления перемирия.
Как из данного заявления президента, так и из совместного заявления по результатам встречи сопредседателей МГ ОБСЕ, министров иностранных дел Армении и Азербайджана, становится очевидным, что переговоры имели две параллельные составляющие – политическое урегулирование и закрепление перемирия. Т.е. достигнутые в прошлом году в Вене и Санкт-Петербурге договоренности между президентами остаются в повестке.
Баку всеми способами пытается избавиться от принятых на этих встречах обязательств, и возобновление нынешних переговоров представляет как доказательство того, что этот вопрос уже остался в прошлом. Результаты встречи, фактически, показали обратное. И это логично, поскольку именно выполнение этих договоренностей – укрепление перемирия, формирование атмосферы доверия - создадут необходимую среду для продвижения диалога.
Кроме того, в словах Сержа Саргсяна был еще один акцент, который, по сути, является ответом на предыдущее заявление Алиева. За несколько дней до встречи Алиев в очередной раз заявил, что проблема должна быть решена, основываясь исключительно на принципе территориальной целостности, и Арцах должен вернуться в состав Азербайджана. Уже после переговоров Саргсян ответил Алиеву, подчеркнув, что для армянских сторон единственным решением является то, при котором Карабах останется вне Азербайджана, и никогда никакой армянский руководитель не сможет принять иного решения. Иными словами, Саргсян дал понять, что конструктивность и сдержанность Армении в процессе переговоров не должны быть неправильно поняты кланом Алиева.
Р.S. Знаменательно и то, что Саргсян ответил Алиеву уже после переговоров, чтобы таким образом не иметь деструктивного влияния на процесс и не обострять сильнее фон встречи. Того же самого нельзя сказать об Алиеве, который на пороге встречи, выступая с несуразными заявлениями, уничтожил надежды обеспечить прогресс в переговорах.