Սարգսյանը պատասխանեց Ալիևին` Ղարաբաղը պետք է լինի Ադրբեջանից դուրս
Այսօր Ժնևում կայացած Ալիև-Սարգսյան հանդիպումից հետո ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Շվեյցարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ զրույցում ներկայացրեց բանակցությունների արդյունքները: Նա, մասնավորապես նշեց, որ քաղաքական հարցերում հստակ պայմանավորվածություններ չկան, բայց կան պայմանավորվածություններ՝ հրադադարի ամրապնդման հարցերում:
Ե´վ նախագահի այս հայտարարությունից, և´ հանդիպման արդյունքներով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների տարածած համատեղ հայտարարությունից ակնհայտ է դառնում, որ բանակցություններն ունեցել են երկու զուգահեռ բաղկացուցիչ՝ քաղաքական կարգավորում և հրադադարի ամրապնդում: Այսինքն՝ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում անցյալ տարի նախագահների ձեռք բերված պայմանավորվածությունները մնում են օրակարգում:
Բաքուն ամեն կերպ փորձում է ազատվել այդ հանդիպումների արդյունքում ստանձնած պարտավորություններից և ներկայիս բանակցությունների վերսկսումը ներկայացնում էր, որպես ապացույց, որ այդ հարցն արդեն անցյալում է: Փաստացի, հանդիպման արդյունքները ցույց տվեցին հակառակը: Եվ դա տրամաբանական է, քանի որ հենց այդ պայմանավորվածությունների կատարումը, հրադադարի ամրապնդումն ու վստահության մթնոլորտի ձևավորումն են ստեղծելու անհրաժեշտ միջավայրը քաղաքական երկխոսության առաջմղման համար:
Բացի այդ, Սերժ Սարգսյանի խոսքում կար ևս մեկ շեշտադրում, որն, ըստ էության, պատասխանն էր Ալիևի նախորդ հայտարարության: Հանդիպումից մի քանի օր առաջ Ալիևը հերթական անգամ հայտարարել էր, որ խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա, և Արցախը պիտի վերադառնա Ադրբեջանի կազմ: Այսօր, արդեն բանակցություններից հետո, Սարգսյանը պատասխանեց Ալիևին՝ շեշտելով, որ մեզ համար միակ լուծումն այն է, որ Ղարաբաղը լինի Ադրբեջանից դուրս, և երբեք որևէ հայ ղեկավար չի կարող ընդունել այլ որոշում: Այս կերպ Սարգսյանը հասկացրեց, որ Հայաստանի կառուցողականությունն ու զսպվածությունը բանակցային գործընթացում չպետք է սխալ հասկացվեն Ալիևի կլանի կողմից:
Հ.Գ. Ուշագրավ է նաև, որ Սարգսյանն Ալիևին պատասխանեց բանակցություններից հետո, որպեսզի այդ կերպ ապակառուցողական ազդեցություն չունենա գործընթացի վրա և էլ ավելի չսրի հանդիպման ֆոնը: Նույնը չի կարելի ասել Ալիևի մասին, ով հենց հանդիպման նախաշեմին, հանդես գալով անհեթեթ հայտարարություններով, զրոյի հավասարացրեց բանակցություններում առաջընթաց ապահովելու հույսերը:

Sargsyan Answered to Aliyev: Karabakh Should Be Outside Azerbaijan
After October 16 Sargsyan-Aliyev meeting in Geneva, Armenian President Serzh Sargsyan presented the results of the negotiations in a meeting with the representatives of the Armenian community of Switzerland. He specifically mentioned that there is no clear agreement on political issues but there are agreements on the strengthening of ceasefire.
Both this announcement of the President and the joint statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan, clearly indicate that the negotiations contained two parallel components: political settlement and strengthening the ceasefire. In other words, the arrangements reached by Presidents last year in Vienna and St. Petersburg remain on the agenda.
In every possible way Baku is trying to get rid of its commitments and the resumption of the current negotiations it represented as evidence that the issues reached during the previous meetings are in the past. In fact, the results of Sargsyan-Aliyev meeting showed the opposite. And it is logical as the implementation of those agreements, strengthening of ceasefire and building an atmosphere of trust create the necessary environment for the promotion of political dialogue.
Besides, Serzh Sargsyan's speech also contained another important issue, which, in essence, was the answer to Aliyev's previous statement. A few days before the meeting Aliyev once again stated that the problem should be solved exclusively on the principle of territorial integrity and Artsakh should return to Azerbaijan. After the talks, Sargsyan responded to Aliyev, stressing that the only solution for us is that Karabakh be outside Azerbaijan and no Armenian leader will ever adopt another decision. In this way Sargsyan made it clear that Armenia's constructiveness and restraint behavior in the negotiation process should not be misinterpreted by Aliyev clan.
P.S. It is also noteworthy that Sargsyan responded to Aliyev after the talks so that it would not have a destructive effect on the process and not to restrain the atmosphere. The same cannot be said about Aliyev, who on the threshold of the meeting, speaking with absurd statements, equalized the hopes for progress in the negotiations to zero.