ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայությունները ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում (Տեղեկանք)
Արտաքին քաղաքականության հարցերին Համաձայնգրում անդրադարձ է կատարվում փաստաթղթի նախաբանում, Մաս II-ում՝ Հոդված 3-11:  Ընդհանուր ծավալը՝ մոտավորապես 11 էջ:
Ղարաբաղյան հիմնախնդիր
Ղարաբաղյան հիմնախնդրին Համաձայնագրի տեքստում անդրադարձ կատարվում է նախաբանում: Դրանում հղում է կատարվում հակամարտության խաղաղ կարգավորման Հայաստանի հանձնառությանը, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի երեք սկզբունքներին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացին ԵՄ աջակցությանը:
Համաձայնագրում ասված է. «ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՎ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և երկարատև կարգավորման համար Հայաստանի Հանրապետության հանձնառության կարևորությունը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից վարվող բանակցությունների շրջանակներում այդ կարգավորմանը հնարավորինս շուտ հասնելու անհրաժեշտությունը. ընդունելով նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ և ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում ամրագրված նպատակների և սկզբունքների հիման վրա այդ կարգավորմանը հասնելու անհրաժեշտությունը, մասնավորապես, այն նպատակների և սկզբունքների, որոնք առնչվում են սպառնալիքից կամ ուժի կիրառումից խուսափելուն, պետությունների տարածքային ամբողջականությանը և անձանց հավասար իրավունքներին ու ինքնորոշմանը և արտացոլված են ԵԱՀԿ 2008 թվականի նախարարների խորհրդի 16-րդ հանդիպումից ի վեր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ընդունված բոլոր հռչակագրերում. հաշվի առնելով նաև կարգավորման այս գործընթացին աջակցելու՝ Եվրոպական միության հաստատված հանձնառությունը»:
Բացի այդ, «ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԵՐԿԽՈՍՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄԸ. ԱՐՏԱՔԻՆ ԵՎ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ» գլխի Հոդված 3-ում ամրագրվում է, որ ՀՀ և ԵՄ միջև քաղաքական երկխոսությունը պետք է նպատակ հետապնդի. «թ) խթանել հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը, ժ)խթանել ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ ամրագրված դրա նպատակներն ու սկզբունքները և մասնակից պետությունների միջև հարաբերություններն ուղղորդող սկզբունքները՝ ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտով սահմանված կարգով»:
Հոդված 8-ում նաև նշվում է, որ «Կողմերն ընդգծում են հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման համար համաձայնեցված առկա ձևաչափերի կարևորությունը»՝ այդ կերպ ամրագրելով հավատարմությունը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ներքո իրականացվող միջնորդությանը:
Հայ-թուրքական հարաբերություններ
Հայ-թուրքական հարաբերություններին ուղղակի անդրադարձ չի կատարվում, սակայն Հոդված 3-ում նշվում է, որ ՀՀ և ԵՄ միջև քաղաքական երկխոսությունը պետք է նպատակ հետապնդի. « ժա) խթանել տարածաշրջանային համագործակցությունը, զարգացնել բարիդրացիական հարաբերությունները և բարձրացնել տարածաշրջանային անվտանգության մակարդակը, այդ թվում՝ տարածաշրջանային առևտուրը և միջսահմանային տեղաշարժը խթանելու համար սահմանները բացելուն ուղղված միջոցառումներ ձեռնարկելով»:
Հոդված 8-ում առկա է նման ձևակերպում, որն առնչվում է ինչպես հայ-թուրքական հարաբերություններին, այնպես էլ Ղարաբաղյան հակամարտությանը. «Հետագա տարածաշրջանային համագործակցության պայմանները բարելավելու համար Կողմերը պետք է ակտիվացնեն իրենց համատեղ ջանքերը՝ խթանելով անդրսահմանային տեղաշարժով բաց սահմանների առկայությունը, բարիդրացիական հարաբերությունները և ժողովրդավարական զարգացումը՝ այդպիսով նպաստելով կայունությանը և անվտանգությանը, ինչպես նաև պետք է աշխատեն հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ»:
Հայոց ցեղասպանություն
Հայոց ցեղասպանության հարցն ուղղակիորեն փաստաթղթում արտացոլված չէ, բայց Հոդված 6-ում նշվում է, որ «Կողմերը համաձայնում են սերտորեն համագործակցել ցեղասպանության, մարդկության դեմ հանցագործությունների և պատերազմական հանցագործությունների կանխարգելման շուրջ` օգտվելով համապատասխան երկկողմ և բազմակողմ շրջանակներից»:
Համագործակցություն արտաքին քաղաքականության հարցերում
Արտաքին քաղաքականությանն առնչվող հարցերում նպատակ չի սահմանվում մոտեցումների համաձայնեցումը, այլ շեշտը դրվում է այդ հարցերում համագործակցության ամրապնդման և արդյունավետության բարձրացման վրա: «Հետագայում պետք է Կողմերի միջև սկսվի և ամրապնդվի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտների, այդ թվում` արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերի, ինչպես նաև ներքին բարեփոխումների շուրջ քաղաքական երկխոսություն: Այդ երկխոսությամբ կբարձրացվի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերի շուրջ քաղաքական համագործակցության արդյունավետությունը` ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կողմից՝ միջազգային կազմակերպություններում և համագործակցության ձևաչափերում իր մասնակցությանը և դրանից բխող իր առկա պարտավորություններին տրվող կարևորությունը»,- նշված է Հոդված 3-ում:
Կարևորվում է ոչ միայն ԵՄ հետ երկկողմ համագործակցությունը, այլև փոխգործակցությունը միջազգային և տարածաշրջանային հարթակներում: Հոդված 5-ում նշվում է, որ «Կողմերը պետք է ակտիվացնեն արտաքին և անվտանգության քաղաքականության, այդ թվում` ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության ոլորտում իրենց երկխոսությունը և համագործակցությունը` ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կողմից՝ միջազգային կազմակերպություններում և համագործակցության ձևաչափերում իր մասնակցությանը և դրանից բխող իր առկա պարտավորություններին տրվող կարևորությունը»: Նաև նշվում է, որ «Համագործակցությունը պետք է հիմնված լինի ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ հետաքրքրությունների վրա և պետք է ուղղված լինի դրա արդյունավետության բարձրացմանը՝ օգտվելով երկկողմ, միջազգային և տարածաշրջանային հարթակներից, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ-ի»:
ԱՅԼ
Քաղաքական և անվտանգության ոլորտում համագործակցության գլխում անդրադարձ է կատարվում նաև Զանգվածային ոչնչացման զենքերի չտարածման և զինաթափման ոլորտում համագործակցությանը, Փոքր տրամաչափի զինատեսակների և թեթև զենքերի ու սովորական զենքի արտահանման նկատմամբ վերահսկողությանը:
Առանձին հոդվածով անդրադարձ է կատարվում ահաբեկչության դեմ պայքարին: «Կողմերը վերահաստատում են ահաբեկչության դեմ պայքարի և դրա կանխարգելման կարևորությունը և համաձայնում են միասին աշխատել երկկողմ, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակով՝ ահաբեկչությունն իր բոլոր ձևերով և դրսևորումներով կանխարգելելու և դրա դեմ պայքարելու համար»,- ասված է Հոդված 11-ում:

Приоритеты внешней политики РА в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (справка)
К вопросам внешней политики Соглашение обращается в предисловии документа, Часть II, Статья 3 – 11. Общий объем - примерно 11 страниц.
Карабахская проблема
Карабахской проблеме в Соглашении отводится место в предисловии. В нем содержится ссылка на обязательства Армении по мирному разрешению конфликта, на три принципа Хельсинкского заключительного акта - как на поддержку ЕС переговорного процесса в рамках МГ ОБСЕ.
В Соглашении говорится: "ПРИНИМАЯ важность обязательств Республики Армения по мирному и долгосрочному урегулированию нагорно-карабахского конфликта и необходимость возможно быстрого достижения урегулирования в рамках переговоров, идущих со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ; также принимая необходимость достижения урегулирования на основании целей и принципов, закрепленных в Уставе ООН и Хельсинкском заключительном акте, в частности, тех целей и принципов, которые относятся к исключению применения силы или угрозы силы, к территориальной целостности государств, к равенству и праву народов на самоопределение, что отражено во всех Декларациях, принятых в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, начиная с 6-го Совета министров ОБСЕ 2008-го года; учитывая также взятые на себя обязательства Европейского Союза поддержать данный процесс урегулирования"...
Кроме того, в главе "ПОЛИТИЧЕСКИЙ ДИАЛОГ И РЕФОРМЫ; СОТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТИ ВНЕШНЕЙ ПОЛИТИКИ И БЕЗОПАСНОСТИ", в части 3 закреплено, что
политический диалог между РА и ЕС должен преследовать цель: "а) стимулировать мирное урегулирование конфликтов; б) стимулировать закрепленные для этого в Уставе ООН цели и принципы, а также принципы, регулирующие отношения между странами-участниками, согласно порядку, установленному Хельсинкским заключительным актом ОБСЕ".
В статье 8 также отмечается, что "Стороны подчеркивают важность существующих согласованных форматов мирного урегулирования конфликтов", иными словами, закрепляется приверженность посредничеству, осуществляемому сопредседательством МГ ОБСЕ.
Армяно-турецкие отношения
Прямого обращения к армяно-турецким отношениям в Соглашении нет, однако в Статье 3 отмечается, что политический диалог между РА и ЕС должен преследовать цель: "а) стимулировать региональное сотрудничество, развивать добрососедские отношения и поднимать уровень региональной безопасности, в том числе, инициируя мероприятия, направленные на стимулирование региональной торговли и межграничного передвижения".
В Статье 8 также нашла место формулировка, которая относится как к армяно-турецким отношениям, так и к карабахскому конфликту: "Для дальнейшего улучшения условий регионального сотрудничества, Стороны обязуются активизировать совместные усилия, стимулируя наличие открытых границ путем межграничного передвижения, добрососедские отношения и развитие демократии, тем самым способствуя установлению стабильности и безопасности, в том числе должны работать в направлении мирного урегулирования конфликтов".
Геноцид армян
Вопрос Геноцида армян напрямую не отражен в документе. Однако в Статье 6 отмечается, что "Стороны, в рамках двусторонних и многосторонних возможностей, соглашаются тесно сотрудничать для предотвращения геноцидов, преступлений против человечности и военных преступлений".
Сотрудничество по вопросам внешней политики
В вопросах, касающихся внешней политики, не ставится целью согласование подходов. Акцент ставится на укрепление сотрудничества и повышение эффективности.
"В дальнейшем между Сторонами должен начаться и укрепляться политический диалог по всем представляющим взаимный интерес областям, в том числе – по вопросам внешней политики и безопасности, как и вокруг внутренних реформ. Подобный диалог, с учетом важности, которую придает Республика Армении своему участию в международных организациях и иных формах сотрудничества, а также вытекающих из них обязательств, повысит эффективность политического сотрудничества вокруг вопросов внешней политики и безопасности", – отмечается в Статье 3.
Придается важность не только двустороннему сотрудничеству с ЕС, но и взаимодействию на международных и региональных площадках. В Статье 5 отмечается, что "Стороны должны активизировать политику во внешней области и безопасности, в том числе – диалог и сотрудничество в области всеобщей безопасности и обороны, с учетом важности, которую придает Республика Армения своему участию в международных организациях и иных формах сотрудничества, а также вытекающих из них обязательств".
Также отмечается, что "Сотрудничество должно быть основано на общих ценностях и взаимном интересе, должно быть направлено на повышение их эффективности, с использованием при этом двусторонних, международных и региональных площадок, в частности – ОБСЕ".
Иное
В главе "сотрудничество", в вопросах политики и безопасности, есть ссылка на сотрудничество в области нераспространения Оружия массового поражения и разоружения, контроля за экспортом Оружия малого калибра, легкого и обычного оружия.
Отдельной статьей есть ссылка на борьбу с терроризмом. "Стороны подтверждают важность борьбы с терроризмом и его предотвращением, также соглашаются вместе работать на двустороннем, региональном и международном уровнях - для предотвращения и борьбы с терроризмом во всех его формах и проявлениях", – сказано в Статье 11.