Քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցություն. ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիր (ՏԵՂԵԿԱՆՔ)
Քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցությանն առնչվող հարցերին Համաձայնգրում անդրադարձ է կատարվում փաստաթղթի Մաս III-ում՝ Հոդված 102-108:  Ընդհանուր ծավալը՝ մոտավորապես 5 էջ:
Համաձայնագիրը հստակեցնում է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության նոր շրջանակները՝ այդ թվում անդրադառնալով քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցությանը: Մասնավորապես, քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության շուրջ կողմերը պետք է հաստատեն երկխոսություն՝ ԵՄ-ում և ՀՀ-ում քաղաքացիական հասարակության բոլոր հատվածների միջև շփումները և տեղեկությունների ու փորձի փոխանակումն ամրապնդելու, ԵՄ-ում Հայաստանի, այդ թվում՝ դրա պատմության և մշակույթի մասին առավել շատ տեղեկացվածության, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ-ի մասին պատկերացման ու ընկալման մակարդակը բարձրացնելու նպատակով: Բացի այդ, համաձայնագրով կողմերը պարտավորվում են խթանել երկու կողմերից քաղաքացիական հասարակության շահագրգիռ անձանց միջև երկխոսությունը և համագործակցությունը՝ ապահովելու քաղաքացիական հասարակության ներգրավումը ԵՄ և ՀՀ միջև հարաբերություններին, ընդլայնելու պետական որոշումների կայացման գործընթացին քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը և այլն: Սույն գլխով նախատեսված հարցերի շուրջ կողմերի միջև պետք է կազմակերպվի կանոնավոր երկխոսություն։
Այս ոլորտին առնչվող հոդվածների մեջ նշվում է նաև, որ կողմերը պետք է ամրապնդեն և խրախուսեն միջսահմանային համագործակցության զարգացումը, ինչպես նաև անդրազգային և միջտարածաշրջանային ծրագրերի միջոցով ակտիվացնեն իրենց շրջանների միջև համագործակցությունը։

Civil Society Cooperation in the EU-RA Agreement (Reference)
In the EU-RA Agreement there is a reference on civil society cooperation (Title III, Articles 102-108, total number of pages - 5).
The Agreement says that the Parties should establish a dialogue on civil-society cooperation to strengthen contacts and the exchange of information and experience between all sectors of civil society in the European Union and in the Republic of Armenia, to ensure a better knowledge and understanding of the Republic of Armenia, including its history and culture and to ensure a better knowledge and understanding of the European Union in the Republic of Armenia.
Besides the Agreement says that the Parties commit themselves to promote dialogue and cooperation between civil-society stakeholders from both sides to ensure involvement of civil society in relations between the EU and Armenia, to enhance civil-society participation in the public decision-making process, in particular by establishing an open, transparent and regular dialogue between, on the one hand, public institutions and, on the other, representative associations and civil society. The Agreement says that a regular dialogue will take place between the Parties on the issues covered by this Chapter.