Քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցություն. ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիր (ՏԵՂԵԿԱՆՔ)
Քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցությանն առնչվող հարցերին Համաձայնգրում անդրադարձ է կատարվում փաստաթղթի Մաս III-ում՝ Հոդված 102-108:  Ընդհանուր ծավալը՝ մոտավորապես 5 էջ:
Համաձայնագիրը հստակեցնում է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության նոր շրջանակները՝ այդ թվում անդրադառնալով քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցությանը: Մասնավորապես, քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության շուրջ կողմերը պետք է հաստատեն երկխոսություն՝ ԵՄ-ում և ՀՀ-ում քաղաքացիական հասարակության բոլոր հատվածների միջև շփումները և տեղեկությունների ու փորձի փոխանակումն ամրապնդելու, ԵՄ-ում Հայաստանի, այդ թվում՝ դրա պատմության և մշակույթի մասին առավել շատ տեղեկացվածության, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ-ի մասին պատկերացման ու ընկալման մակարդակը բարձրացնելու նպատակով: Բացի այդ, համաձայնագրով կողմերը պարտավորվում են խթանել երկու կողմերից քաղաքացիական հասարակության շահագրգիռ անձանց միջև երկխոսությունը և համագործակցությունը՝ ապահովելու քաղաքացիական հասարակության ներգրավումը ԵՄ և ՀՀ միջև հարաբերություններին, ընդլայնելու պետական որոշումների կայացման գործընթացին քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը և այլն: Սույն գլխով նախատեսված հարցերի շուրջ կողմերի միջև պետք է կազմակերպվի կանոնավոր երկխոսություն։
Այս ոլորտին առնչվող հոդվածների մեջ նշվում է նաև, որ կողմերը պետք է ամրապնդեն և խրախուսեն միջսահմանային համագործակցության զարգացումը, ինչպես նաև անդրազգային և միջտարածաշրջանային ծրագրերի միջոցով ակտիվացնեն իրենց շրջանների միջև համագործակցությունը։

Соглашение РА-ЕС: сотрудничество с гражданским обществом (справка)
Вопросы, касающиеся сотрудничества с гражданским обществом, в Соглашении отражены в Части III, Статье 102-108 документа. Общий объем - примерно 5 страниц.
Соглашение уточняет новые рамки сотрудничества РА-ЕС, в том числе обращаясь к сотрудничеству с гражданским обществом. В частности, касательно сотрудничества с гражданским обществом, стороны должны продолжить диалог для укрепления контактов, обмена опытом и информацией между всеми частями гражданского общества ЕС и РА, в том числе – для информированности в области истории и культуры, с целью повышения уровня восприятия и понимания Армении в ЕС, как и ЕС в Армении. Кроме того, по Соглашению, стороны обязуются стимулировать диалог и сотрудничество между заинтересованными лицами гражданских обществ обеих сторон, для обеспечения вовлечения гражданского общества в отношения между ЕС и РА, расширения участия гражданского общества в процессах принятия решений государственного уровня и т.д. Вокруг вопросов, предполагаемых данной главой, между сторонами должен быть обеспечен регулярный диалог.
В статьях, касающихся данной области, отмечается также, что стороны должны укреплять и поощрять развитие межграничного сотрудничества, как и - путем наднациональных и межрегиональных проектов - активизировать сотрудничество между своими регионами.