Սիմոն Մարտիրոսյանը Եվրոպայի չեմպիոն դարձավ նոր ռեկորդով
Ալբանիայի Դուրես քաղաքում ընթացող ծանրամարտի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունում պայքարն ավարտեցին մինչև 20 տարեկան +105 կգ քաշային երիտասարդները, հայտնում է ՀԱՕԿ լրատվական բաժինը:
Մրցակիցների նկատմամբ բացահայտ առավելությամբ չեմպիոնի կոչումը նվաճեց Սիմոն Մարտիրոսյանը, որը նաև երկամարտում այս տարիքային խմբի Եվրոպայի նոր ռեկորդ սահմանեց (433 կգ):
Հայաստանցի մարզիկը պոկում վարժությունում առաջին իսկ մոտեցմամբ՝ 186 կգ, անհասանելի դարձավ մրցակիցների նկատմամբ, սակայն այնուհետև հաջորդաբար սանձեց նաև 192 և 197 կիլոգրամները: Սիմոնը մրցակցությունից դուրս էր նաև հրում վարժությունում (236 կգ):

Симон Мартиросян стал чемпионом Европы с новым рекордом
На проходящем в албанском городе Дуррес молодежном чемпионате Европы по тяжелой атлетике борьбу завершили спортсмены до 20 лет в весовой категории 105+ кг, сообщает пресс-служба НОК Армении.
С абсолютным преимуществом над соперниками чемпионское звание завоевал Симон Мартиросян, который в двоеборье также установил новый рекорд Европы в этой возрастной группе (433 кг).
Армянский спортсмен в рывке уже после первой попытки (186 кг) стал недосягаемым для соперников, однако затем последовательно покорил также штангу весом 192 и 197 кг. Симон был вне конкуренции также в толчке (236 кг).