Համանախագահները սահմաններին լարվածության նվազեցման հարցում պետք է լինեն ավելի հետևողական
Օրերս Մինսկի խմբի նորանշանակ ԱՄՆ համանախագահ  Էնդրյուն Շեֆերը  հանդես եկավ հայտարարությամբ`մեկնաբանելով այս ամիս Ժնևում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը: Ուշագրավ է այն, որ իր մեկանաբանության մեջ, անդրադառնալով հանդիպումից հետո Հայաստանի, Ադրբեջանի արտգործնախարարների, ինչպես նաև Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից տարածված հաղորդագրությանը, Շեֆերը, ըստ էության, բացեց հայտարարության մեջ տեղ գտած որոշ դրույթների փակագծեր:
Մասնավորապես,  կողմերին կոչ անելով հարգել հրադադարի պահպանման ռեժիմը` ԱՄՆ համանախագահը կարևորեց նախկին պայմանավորվածությունների  կատարումը` հատուկ ընդգծելով Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերած պայմանավորվածությունները: Ժնևի հանդիպումից հետո տարածված հայտարարությունից հետո, որտեղ կողմերին կոչ է արվում ձեռնարկել հավելյալ միջոցներ՝ նվազեցնելու լարվածությունը սահմաններին, ԱՄՆ համանախագահի նման շեշտադրումը բավական կարևոր է և ոչ պատահական: Այն փաստորեն հաստատում է, որ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները դեռևս շարունակում են մնալ օրակարգում:
Այս առումով պատահական չէր նաև Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի տնօրեն Մարիա Զախարովայի կողմից երեկ արված հայտարարությունը, առ այն, որ իրենք ողջունում են «շփման գծում լարվածության թուլացմանը միտված լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկելու կողմերի հայտարարված պատրաստակամությունը»:
Իհարկե, համանախագահների կողմից այս հարցում դրսևորած նման հետևողականությունը դրական է: Սակայն, փաստը է, որ սահմաններին շարունակում են կրակոցներ հնչել՝ խլելով մարդկային կյանքեր: Սա համանախագահների համար պետք է լուրջ ազդակ հանդիսանա, որպեսզի նրանք ավելի ակտիվ և հետևողական աշխատանքներ տանեն սահմաններին լարվածության նվազման ուղղությամբ՝ օրակարգ բերելով այլ առաջարկներ, ինչպես օրինակ՝ կողմերի միջև ուժի չկիրառման նոր եռակողմ համաձայանագրի կնքումը, դիպուկահարարներին դուրսբերումը սահմանային գոտուց և այլն:

В вопросах ослабления напряженности на границах сопредседатели обязаны быть более последовательными
На днях новоназначенный сопредседатель Минской Группы ОБСЕ от США Эндрю Шефер, комментируя состоявшуюся в прошлом месяце встречу президентов Армении и Азербайджана в Женеве, выступил с заявлением. Знаменательно, что в своих комментариях, обращаясь к сообщению, распространенному после названной встречи министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, а также сопредседателями Минской Группы, Шефер, по сути, раскрыл скобки вокруг некоторых положений, нашедших место в заявлении.
В частности, призывая стороны уважать режим сохранения перемирия, американский сопредседатель отметил важность выполнения прежних договоренностей, особо подчеркнув договоренности, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге. После заявления, распространенного после встречи в Женеве, в котором призывается предпринять дополнительные средства для уменьшения напряженности на границах, подобное "подчеркивание" со стороны сопредседателя от США довольно-таки важно и неслучайно. Его заявление, фактически, подтверждает, что договоренности, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге, все еще остаются в повестке.
В смысле сказанного не является случайным также распространенное директором Департамента информации и прессы МИД России Марией Захаровой заявление о том, что они приветствуют “заявленную готовность сторон предпринять дополнительные шаги, направленные на ослабление напряженности по линии соприкосновения”.
Конечно, последовательность, которую в этом вопросе продемонстрировали сопредседатели, является положительным явлением. Однако остается фактом то, что на границах продолжают звучать выстрелы, унося человеческие жизни. Это должно стать серьезным сигналом для сопредседателей, чтобы они вели более активную и последовательную работу в направлении ослабления напряженности на границах, внося в повестку другие предложения, каковыми, например, является подписание нового трехстороннего соглашения по неприменению силы, по выводу снайперов из приграничной зоны и др.