Թուրքիան հրաժարվել է երաշխիքներ տրամադրել ԱՄՆ-ի հյուպատոսության աշխատակցի գործով
Թուրքիան ամերիկյան կողմին որևէ երաշխիք չի տրամադրել ու չի տրամադրի որևէ քրեական գործի կամ ցանկացած այլ իրավական գործընթացի վերաբերյալ, հայտարարել է Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատունը:
«Թուրքիան իրավական պետություն է, և մեր իշխանությունները չեն կարող որևէ երաշխիք տրամադրել իրավական այնպիսի գործընթացների վերաբերյալ, որոնք դեռ գտնվում են ընթացքի մեջ», - նշված է թուրքական դեսպանության հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ թուրքական դիվանագիտական առաքելության հայտարարությունն արվել է երկու երկրների միջև վիզային սկանդալի ֆոնին, որն առաջացել է Ստամբուլում ամերիկյան գլխավոր հյուպատոսության աշխատակցի ձերբակալության պատճառով:

Турция отказала в гарантиях США по делу о сотрудниках генконсульства
Турция не будет давать США гарантии по каким-либо уголовным делам и иным правовым процессам, поскольку это не входит в компетенцию правительства республики, заявили в посольстве Турции в США.
Как передает РИА Новости, заявление последовало на фоне визового кризиса между двумя странами, поводом к которому стало задержание сотрудников американского генконсульства в Стамбуле. В понедельник сначала США, а затем и Турция заявили о возобновлении выдачи виз "в ограниченном объеме".
"Турция является правовым государством, и наше правительство не может дать никаких заверений относительно дел, которые являются предметом продолжающихся правовых процессов", — говорится в заявлении дипмиссии.