Թուրքիան հրաժարվել է երաշխիքներ տրամադրել ԱՄՆ-ի հյուպատոսության աշխատակցի գործով
Թուրքիան ամերիկյան կողմին որևէ երաշխիք չի տրամադրել ու չի տրամադրի որևէ քրեական գործի կամ ցանկացած այլ իրավական գործընթացի վերաբերյալ, հայտարարել է Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատունը:
«Թուրքիան իրավական պետություն է, և մեր իշխանությունները չեն կարող որևէ երաշխիք տրամադրել իրավական այնպիսի գործընթացների վերաբերյալ, որոնք դեռ գտնվում են ընթացքի մեջ», - նշված է թուրքական դեսպանության հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ թուրքական դիվանագիտական առաքելության հայտարարությունն արվել է երկու երկրների միջև վիզային սկանդալի ֆոնին, որն առաջացել է Ստամբուլում ամերիկյան գլխավոր հյուպատոսության աշխատակցի ձերբակալության պատճառով:

Turkey Refused to Give US any Guarantees on the Case of Employees of the Consulate General
Turkey will not give the US guarantees on any criminal cases and other legal processes, since it is not within the competence of the government of the republic, said the Turkish Embassy in the United States.
According to RIA Novosti, the statement followed the visa crisis between the two countries, the reason for which was the detention of employees of the American consulate general in Istanbul. On Monday, first the US, and then Turkey announced the resumption of issuing visas "in a limited amount."
"Turkey is a legal state, and our government can not give any assurance about cases that are the subject of ongoing legal processes," the statement says.