Մոլդովա-Հայաստան համագործակցությունը նոր կամուրջ է ստեղծում ԵՄ և ԵԱՏՄ միջև
Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Իգոր Դոդոնի այցը Հայաստան Քիշնև-Երևան համագործակցության ակտիվացման գործընթացի կարևոր փուլ էր: Հայաստանն այսօր գտնվում է Եվրամիության հետ նոր համապարփակ համաձայնագրի ստորագրման նախաշեմին, իսկ Մոլդովան, արդեն լինելով ասոցացված երկիր, ջանքեր է գործադրում ԵԱՏՄ հետ համագործակցություն հաստատելու ուղղությամբ: Արդեն իսկ Մոլդովային տրամադրվել է ԵԱՏՄ դիտորդ երկրի կարգավիճակ (ի դեպ՝ Մոլդովան առաջին դիտորդ երկիրն է Եվրասիական տնտեսական միությունում):
Փաստացի, Հայաստանն ու Մոլդովան ընտրել են նույն ուղին՝ համադրելով երկու ինտեգրացիոն գործընթացները, սակայն շարժվում են հակառակ վեկտորներով: Եվ այդ համատեքստում նրանց միջև փորձի փոխանակումն ու փոխօգնությունը խիստ կարևոր են: Ի դեպ, այդ կարևորությունը պետք է դիտարկել ոչ միայն անմիջապես երկու երկրների, այլ նաև երկու միությունների համար: Ի վերջո, չնայած առկա հակասություններին և ՌԴ-Արևմուտք սրված հարաբերություններին, ԵՄ-ԵԱՏՄ համագործակցության հեռանկարը շարունակում է մնալ արդիական և օրակարգային՝ անգամ չլինելով շատ մոտ ապագայի հարց:
Ինչ վերաբերում է այսօր Մոլդովայում Դոդոնի ունեցած թույլ քաղաքական հենարանին (Դոդոնի գլխավորած Մոլդովայի Հանրապետության Սոցիալիստական Կուսակցությունը մեծամասնություն չունի խորհրդարանում), ապա իրավիճակը մոտ ապագայում կարող է փոփոխություններ կրել: 2018թ.-ի աշնանը Մոլդովայում սպասվում են խորհրդարանական ընտրություններ, և, ըստ Timpul թերթի պատվերով իրականացված «Հանրային կարծիքի հիմնադրամի» վերջին սոցհարցումների տվյալների, այժմ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու դեպքում Դոդոնի գլխավորած կուսակցությունը կհավաքեր ձայների 44.5 տոկոսը, մինչդեռ այսօր ամենաշատ ձայներ ունեցող եվրոպամետ Դեմոկրատական կուսակցությունը կլիներ միայն երրորդ տեղում՝ 5.5 տոկոս ձայներով, երկրորդ տեղում կլիներ նորաստեղծ «Գործողություն և սոլիդարություն» կուսակցությունը: Իսկ դա նշանակում է, որ Դոդոնը զգալիորեն կամրապնդի իր քաղաքական դիրքերն ու կկարողանա ավելի վստահ քայլերով գնալ ԵԱՏՄ հետ համագործակցության խորացման ուղղությամբ:
Ուստի, այժմ Մոլդովայի հետ համագործակցությունը կարող է իր նպաստը բերել ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի դիրքի և դերակատարման ամրապնդմանը՝ զուգահեռ նպաստելով եվրոպական և եվրասիական ինտեգրացիոն միությունների միջև կամուրջների կառուցմանը:
Բացի այդ, Արևելյան գործընկերության երկրների խմբավորման ներկայիս միտումների համատեքստում (Ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրած երկրներն առանձնացվում են, իսկ Հայաստանն էլ դիտարկվում է Ադրբեջանի և Բելառուսի հետ միասին չստորագրած երկրների շարքում), Հայաստանի համար կարևոր է ԱլԳ երկրների շարքում ունենալ վստահելի գործընկերներ, որոնք ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրումից հետո կօգնեն հաղթահարել այդ խմբավորումն ու ներգրավվել «ասոցացված երկրների» ձևաչափերում:

Молдова-Армения: новые мосты между ЕС и ЕАЭС
Визит президента Республики Молдова Игоря Додона в Армению является важнейшим этапом процесса активизации сотрудничества Кишинев-Ереван. Армения сегодня находится на пороге подписания нового всеобъемлющего соглашения с Евросоюзом, а Молдова, будучи ассоциированной страной, прилагает усилия в направлении установления сотрудничества с ЕАЭС. Молдове уже предоставлен статус страны-наблюдателя в ЕАЭС (кстати, Молдова – первая страна-наблюдатель в Евразийском экономическом союзе).
Фактически, Армения и Молдова выбрали тот же путь, совмещая два интеграционных процесса, однако двигаются по противоположным векторам. И в данном контексте обмен опытом, а также взаимопомощь между ними очень важны. Кстати, эту важность необходимо рассматривать не только непосредственно для двух стран, но и для двух союзов. В конце концов, несмотря на существующие противоречия и обостренные отношения РФ-Запад, перспектива сотрудничеств ЕС-ЕАЭС остается актуальной и злободневной, даже не будучи вопросом ближайшего будущего.
Что касается нынешней слабой политической опоры Додона в Молдове (возглавляемая Додоном Социалистическая партия Республики Молдова не обладает большинством в парламенте), то в ближайшем будущем ситуация может измениться. Осенью 2018-го года в Молдове ожидаются парламентские выборы и, согласно последним социологическим опросам, проведенным "Фондом общественного мнения" по заказу газеты Timpul, в случае проведения парламентских выборов сегодня, партия, возглавляемая Додоном, набрала бы 44.5% голосов, в то время как обладающая нынче большинством голосов проевропейская Демократическая партия была бы лишь на третьем месте с 5.5% голосов, а второй стала бы новосозданная партия "Действие и солидарность". Это означает, что Додон значительно укрепит свои политические позиции и сможет более уверенными шагами идти в направлении углубления сотрудничества с ЕАЭС.
Следовательно, теперешнее сотрудничество с Молдовой может внести свой вклад в укрепление роли Армении в ЕАЭС, параллельно способствуя созданию мостов между европейским и евразийским интеграционными союзами.
Кроме того, в контексте нынешних тенденций группирований стран-членов Восточного Партнерства (страны, подписавшие Соглашение по ассоциации, отделяются, а Армения вместе с Беларусью и Азербайджаном рассматриваются в ряду неподписавших), для Армении важно иметь надежных партнеров в ряду стран-членов Восточного Партнерства, которые, после подписания Арменией соглашения, помогут преодолеть названное группирование и быть вовлеченной в формат "ассоциированных стран".