Ա. Աշոտյան. Հայաստան-ԵՄ համաձայնագիրը կկոտրի Կովկասում իրավիճակի մասին կարծրատիպը
Հայաստանը պաստրաստ է ԵՄ հետ նոր համաձայնագրի ստորագրմանը: News.am-ի հաղորդմամբ, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը: Նրա խոսքով՝ նման պատրաստակամություն հայտնել է նաև եվրոպական կողմը:
«Մենք արդեն ավելին ենք պլանավորում: Դուք հավանաբար արդեն գիտեք, որ մինչև համաձայնագրի ստորագրումն ԱԺ հանձնաժողովում որոշում էին ընդունել դեկտեմբերի 1-ին ընդլայնված լսումներ անցկացնելու մասին», - ասել է Աշոտյանը՝ հավելելով, որ սա  քաղաքական մեսիջ է և քաղաքական որոշում, որը ցույց է տալիս համաձայնագիրը ստորագրելու հայկական կողմի կամքը:
Նա ընդգծել է, որ համաձայնագրի ստորագրումից հետո, հայկական կողմը կարող է կոտրել ձևավորված կարծրատիպն այն մասին, որ Հարավային Կովկասում Վրաստանը ժողովրդավարական բարեփոխումների տեսանկյունից հատուկ տեղ է զբաղեցնում՝ ի տարբերություն Հայաստանի և Սդրբեջանի:

Ашотян: подписание соглашения Армении и ЕС разрушит стереотип о ситуации на Кавказе
Армения готова подписать новое соглашение с ЕС. Об этом, как передает News.am, заявил председатель Постоянной комиссии по внешним отношениям Национального Собрания Армении Армен Ашотян. По его словам, о готовности подписать данное соглашение заявила и европейская сторона.
"Мы уже планируем большее. Вы, наверное, уже знаете, что еще до подписания соглашения, в комиссии парламента приняли решение назначить 1 декабря расширенные парламентские слушания", - отметил Ашотян, добавив при этом, что это своего рода политический мессидж и политическое решение, демонстрирующее волю армянской стороны подписать данное соглашение.
Вместе с тем, председатель Постоянной комиссии по внешним отношениям парламента Армении подчеркнул, что после подписания данного соглашения армянская сторона сможет разрушить сформировавшийся стереотип о том, что в регионе Южного Кавказа Грузия занимает особое место с точки зрения демократических преобразований, в отличие от Армении и Азербайджана.