Թրամփ-Պուտին համաձայնության շնորհիվ Սիրիայում կստեղծվի նոր «անվտանգության գոտի»
Օրերս Վիետնամում կայացած Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության ֆորումն աչքի ընկավ նաև նրանով, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ՝ Սիրիական ճգնաժամի կարգավորման վերաբերյալ: Ըստ հայտարարության՝ Սիրիական հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, իսկ քաղաքական կարգավորումը պետք է գտնել Ժնևյան գործընթացի շրջանակներում:
Նախագահները դրական են գնահատել Սիրիայում ռուս և ամերիկացի զինվորականների միջև վտանգավոր միջադեպերը կանխելու ջանքերը և հաստատել են առկա ռազմական շփումները պահպանելու պատրաստակամությունը:
«Նախագահները վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը Սիրիայի ինքնիշխանությանը, անկախությանը, միասնությանը, տարածքային ամբողջականությանը և Սիրիայի աշխարհիկ բնույթին՝  ՄԱԿ-ի ԱԽ 2254 բանաձևին համապատասխան, ինչպես նաև կոչ են արել սիրիական բոլոր կողմերին ակտիվ մասնակցել ժնևյան քաղաքական գործընթացին և աջակցի դրա հաջողությանն ուղված ջանքերին», - ասվում է նախագահների համատեղ հայտարարությունում:
Սիրիայի վերաբերյալ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նախագահների հայտարարության թերևս ամենակարևորը կետը Սիրիայի հարավ-արևմուտքում  «անվտանգության գոտի» ստեղծելու մասին վերջնական համաձայնությունն է:
Հիշեցնենք, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Հորդանանի միջև Սիրիայում հրադադարի մասին համաձայնագիր է կնքվել է ընթացիկ տարվա հունիսի 7-ին Համբուրգում կայացած «Մեծ քսանյակի» գագաթաժողովի շրջանակներում: Համաձայնագիրը նախատեսում է «անվտանգության գոտու» ստեղծում Դարաա, Կունեյտրա և Սուեյդա նահանգներում, ինչպես նաև սիրիա-հորդանանյան և սիրիա-իսրայելական սահմանին:
Համաձայնագրում նշվում է նաև, որ Սիրիայի հարավ-արևմուտքում անվտանգությունը պետք է ապահովի ռուսական ռազմական ոստիկանությունը՝ ԱՄՆ-ի և Հորդանանի զինված ուժերի հետ միասին:
Այս համաձայնագիրը լուրջ մտավախություն էր առաջացրել Իսրայելում: Թել-Ավիվում կարծում են, որ այն օրինականացնում է Սիրիայում իրանական զորքերի և Հզբոլլահի ներկայությունն՝ այդ թվում նաև ռազմական գործողությունների ավարտից հետո:

Due to the Agreement Between Trump and Putin a "Security Zone" Will Be Created in Syria
Recently, during the Asia-Pacific Economic Cooperation Forum in Vietnam Russian President Vladimir Putin and US President Donald Trump issued a joint statement on the Syrian crisis. According to the statement, the Syrian conflict does not have a military solution, and the political settlement should be found within the framework of the Geneva process.
The Presidents positively assessed the efforts to prevent dangerous incidents between the Russian and American militaries in Syria and confirmed their readiness to maintain the existing military contacts.
"The Presidents reaffirmed their commitment to the sovereignty, independence, unity, territorial integrity and secular nature of Syria in accordance with the UN Security Council Resolution 2254 and called on all Syrian parties to actively participate in the Geneva political process and to support its success,”  the statement reads.
Perhaps the most important point in the statement of the Presidents of Russia and the United States on Syria is the final agreement on establishing a "security zone" in the south-west of Syria.
Russia, the United States and Jordan have signed a ceasefire agreement in the framework of the G20 summit in Hamburg on June 7. The agreement envisages creation of a "security zone" in Daraa, Kunarea and Sueida, as well as on the Syrian-Jordanian and Syrian-Israeli border.
The agreement also states that security in the south-western Syria should be ensured by the Russian military, along with the United States and Jordanian armed forces.
This agreement caused a serious concern in Israel. Tel Aviv believes that it legitimizes the presence of Iranian troops and Hezbollah in Syria, including after the end of hostilities.