Բակո Սահակյանը մասնակցել է «Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 20-ին Փարիզ քաղաքում մասնակցել է «Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» մեկնարկի կապակցությամբ կազմակերպված հանդիսավոր միջոցառմանը, որին ներկա էին Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը, տեղի հայ համայնքի, Ֆրանսիայի հասարակական և քաղաքական շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Իր ելույթում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Եվրոպայում «Արցախի օրեր» անցկացվում են առաջին անգամ, ինչի պատճառով պատասխանատվությունը կրկնակի է և սպասելիքները՝ ավելի մեծ:
«Մենք համոզված ենք, որ ծրագրով նախատեսված բոլոր միջոցառումները կիրականացվեն պատշաճ մակարդակով: Համոզված ենք, որովհետև ունենք հայրենասեր հայրենակիցներ և հավատարիմ բարեկամներ, ովքեր իրենց ներգրավմամբ կսատարեն բոլոր նախաձեռնությունների հաջող կյանքի կոչմանը»,- իր խոսքում շեշտել է Արցախի Հանրապետության Նախագահը:
Բակո Սահակյանը հույս է հայտնել, որ «Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» կազմակերպումն իր կարևոր լուման կունենա Ֆրանսիայի հետ Արցախի փոխգործակցության ընդլայնման գործում՝ ֆրանսիական ու եվրոպական հանրությանը ներկայացնելով մեր երկիրը, նրա պատմությունը, մշակույթը, տնտեսությունը և այլ բնագավառներ՝ հավելելով, որ մեր բոլոր ձեռքբերումների հիմքում ընկած է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ եռամիասնությունը:
Միջոցառման ընթացքում Նախագահ Սահակյանը «Երախտագիտություն» մեդալ է հանձնել Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիգեն Չիթեչյանին՝ բարձր գնահատելով տարիներ շարունակ նրա մշտական աջակցությունն Արցախին և մասնակցությունը մեր հանրապետությունում տարբեր ծրագրերի իրականացման գործում:

Artsakh President Partook at an Event on the Days of Artsakh in France
On November 20 Artsakh Republic President Bako Sahakyan partook in Paris at a solemn event organized in connection with the launching of the Days of Artsakh in France attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to France, representatives of the local Armenian community and French public and political circles.
In his speech President Sahakyan noted that the Days of Artsakh were held in Europe for the first time, and that was the reason of double responsibility and much greater expectations.
"We are sure that all the events planned by the program will be held on a proper level. That is because we have patriotic compatriots and true friends who will support the successful implementation of all the initiatives", stressed Artsakh Republic President in his speech.
Bako Sahakyan expressed hope that the organization of the Days of Artsakh in France would have an important contribution to the expansion of Artsakh's cooperation with France introducing our country, its history, culture, economy and other spheres to the French and European societies, adding that the Armenia-Artsakh-Diaspora firm trinity is the basis of all our achievements.
In the course of the event President Sahakyan handed in the "Gratitude" medal to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to France Vigen Chitechyan highlighting his consistent support to Artsakh and participation in the realization of various programs in our republic.