Մաքսային ոլորտը, առևտրի տնտեսական խոչընդոտները և սանիտարական և բուսասանիտարական միջոցառումները՝ ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրում (ՏԵՂԵԿԱՆՔ)
Նոյեմբերին Բրյուսելում ստորագրվելիք Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նախատեսում է, որ Կողմերն ամրապնդում են մաքսային ոլորտում համագործակցությունը՝ առևտուրը խթանելու, առևտրի թափանցիկ միջավայր ապահովելու, մատակարարման շղթայի անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու, սպառողների անվտանգությունն ապահովելու, մտավոր սեփականության իրավունքները խախտող ապրանքների հոսքը կանխելու, ինչպես նաև մաքսանենգության և խարդախության դեմ պայքարելու նպատակով։
Այս խնդիրներն իրագործելու նպատակով և հասանելի ռեսուրսների սահմաններում Կողմերը մասնավորապես համագործակցում են՝
ա) մաքսային օրենսդրությունը, կանոնակարգերը, գործելակերպը և դրա հետ կապված պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները բարելավելու և մաքսային ընթացակարգերը պարզեցնելու նպատակով՝ մաքսային և առևտրի դյուրացման ոլորտում կիրառվող, այդ թվում՝ «Մաքսային ընթացակարգերի պարզեցման և ներդաշնակեցման մասին» միջազգային կոնվենցիային (Վերանայված Կիոտոյի կոնվենցիային) համապատասխան, և հաշվի առնելով Եվրոպական միության կողմից մշակված գործիքները և լավագույն գործելակերպերը, այդ թվում՝ մաքսային հայեցակարգերը.
բ) արդիական մաքսային համակարգեր, այդ թվում՝ մաքսազերծման տեխնոլոգիաներ, լիազորված տնտեսական օպերատորների վերաբերյալ դրույթներ, ռիսկի վրա հիմնված վերլուծությունների և հսկողության ավտոմատացված համակարգեր, ապրանքների բացթողման պարզեցված ընթացակարգեր, հետմաքսային հսկողության համակարգեր, մաքսային արժեքի որոշման թափանցիկ համակարգ, ինչպես նաև մաքսային և գործարար ոլորտների միջև գործընկերության մասին դրույթներ ներդնելու նպատակով.
գ) մաքսային ոլորտում, մասնավորապես՝ սահմանին բարեվարքության բարձր չափանիշների կիրառումը խրախուսելու նպատակով Վերանայված Արուշայի հռչակագրում ամրագրված սկզբունքներն արտացոլող միջոցների կիրառմամբ.
դ) լավագույն փորձի փոխանակման, ինչպես նաև վերապատրաստման դասընթացներ կազմակերպելու և տեխնիկական աջակցություն տրամադրելու նպատակով.
ե) անհրաժեշտության դեպքում համապատասխան տեղեկություններ և տվյալներ փոխանակելու նպատակով՝ պահպանելով հատուկ կատեգորիայի տվյալների գաղտնիության և անձնական տվյալների պաշտպանության վերաբերյալ յուրաքանչյուր Կողմի իրավական պահանջները.
զ) անհրաժեշտ և նպատակահարմար լինելու դեպքում՝ Կողմերի մաքսային մարմինների կողմից իրականացվող համակարգված մաքսային գործողություններին մասնակցելու նպատակով,
է) անհրաժեշտ և նպատակահարմար լինելու դեպքում՝ լիազորված տնտեսական օպերատորների վերաբերյալ ծրագրերի և մաքսային հսկողության, այդ թվում՝ առևտրի դյուրացմանն ուղղված համարժեք միջոցառումների փոխադարձ ճանաչումն ապահովելու նպատակով.
ը) անհրաժեշտ և նպատակահարմար լինելու դեպքում՝ համապատասխան մաքսային տարանցման համակարգերի փոխկապակցվածությունն ապահովելու հնարավորությունների ստեղծման նպատակով, և
թ) Եվրոպական միության և Հայաստանի Հանրապետության միջև երկկողմ առևտրային հարաբերություններում մաքսային ոլորտին առնչվող պարտավորությունների կատարումը խթանելու, այդ թվում՝ ապրանքների ծագման երկիրը որոշելու հետ կապված համագործակցության նպատակով։
Կողմերը «ՍԱԳՀ-ի (1994 թվական) VII հոդվածի իրականացման մասին» համաձայնագրի դրույթները, այդ թվում՝ հետագայում դրանցում կատարված ցանկացած փոփոխություն, կիրառում են Կողմերի միջև առևտրում մաքսային նպատակներով ապրանքների մաքսային արժեքի որոշման նկատմամբ։ Այդ դրույթները ներառվում են սույն Համաձայնագրում և mutatis mutandis կազմում են դրա անբաժանելի մասը։
Կողմերը համագործակցում են՝ մաքսային արժեքի որոշման հետ կապված հարցերի շուրջ միասնական մոտեցում ունենալու նպատակով։
Համաձայնագիրը նախատեսում է մաքսային հարցերով ենթակոմիտեի ստեղծում, որը պարբերաբար անցկացնում է հանդիպումներ և վերահսկում է սույն գլխի կիրարկումը՝ ներառյալ առևտուրը հեշտացնող մաքսային համագործակցության, միջսահմանային մաքսային համագործակցության և կառավարման, մաքսային ոլորտին առնչվող տեխնիկական աջակցության հարցերը, ապրանքների ծագման երկիրը որոշելու մասին կանոնները, մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանությունը մաքսային ընթացակարգերի կիրառման միջոցով, ինչպես նաև մաքսային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցությունը։
Մաքսային հարցերով ենթակոմիտեն, մասնավորապես ապահովում է մաքսային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության վերաբերյալ արձանագրության պատշաճ գործելը, անհրաժեշտության դեպքում Գործընկերության կոմիտեին տալիս է հանձնարարականներ։
Համաձայնագրի Մաս VI-ի Գլուխ 3-ով նպատակ է հետապնդվում Կողմերի միջև հեշտացնել ապրանքների առևտուրը՝ ԱՀԿ Համաձայնագրի 1Ա հավելվածում ընդգրկված՝ «Առևտրի տեխնիկական խոչընդոտների մասին» համաձայնագրի (ԱՏԽ համաձայնագիր) շրջանակներում ստեղծելով առևտրի ավելորդ խոչընդոտները կանխելու, բացահայտելու և վերացնելու համակարգ։
Գործողության ոլորտը և սահմանումները
1. Սույն գլուխը կիրառվում է ԱՏԽ համաձայնագրով սահմանված այն ստանդարտների, տեխնիկական կանոնակարգերի և համապատասխանության գնահատման ընթացակարգերի՝ Կողմերի կողմից նախապատրաստման, ընդունման և կիրառման նկատմամբ, որոնք ազդում են կամ կարող են ազդել Կողմերի միջև իրականացվող ապրանքների առևտրի վրա։
2. Չնայած 1-ին պարբերությանը՝ սույն գլուխը չի կիրառվում ԱՀԿ Համաձայնագրի 1Ա հավելվածում ներկայացված՝ «Սանիտարական և բուսասանիտարական միջոցառումների իրականացման մասին» համաձայնագրում (ՍԲՍ համաձայնագիր) սահմանված սանիտարական և բուսասանիտարական միջոցառումների նկատմամբ, ինչպես նաև պետական մարմինների կողմից սեփական արտադրության կամ իրենց սպառման պահանջների համար պատրաստված գնման մասնագրերի նկատմամբ։
Փոխադարձ առևտուրը խթանելու նպատակով Կողմերը պետք է՝
ա) փորձեն նվազեցնել տեխնիկական կանոնակարգերի, չափագիտության, ստանդարտացման, շուկայի ուսումնասիրության, հավաստագրման և համապատասխանության գնահատման ընթացակարգերի հետ կապված իրենց միջև առկա տարբերությունները, այդ թվում՝ խրախուսելով միջազգայնորեն համաձայնեցված գործիքների կիրառումը,
բ) խրախուսեն միջազգային նորմերին համապատասխան հավաստագրման գործընթացի կիրառումը՝ օժանդակելով համապատասխանության գնահատման մարմինների տեխնիկական կարողությունների և նրանց գործունեության գնահատմանը, և
գ) խրախուսեն Հայաստանի Հանրապետության և դրա համապատասխան ազգային մարմինների մասնակցությունն այն եվրոպական և միջազգային կազմակերպությունների աշխատանքներին ու հնարավորության դեպքում՝ այդ կառույցներին անդամակցությունը, որոնք գործունեություն են իրականացնում ստանդարտների, համապատասխանության գնահատման, հավաստագրման, չափագիտության ոլորտներում և ունեն դրանց հետ կապված գործառույթներ։
Համաձայնագիրը նախատեսում է, որ Կողմերը պետք է նախաձեռնեն և իրականացնեն այնպիսի գործընթաց, որով աստիճանաբար կարելի է հասնել Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության տեխնիկական կանոնակարգերի, ստանդարտների և համապատասխանության գնահատման ընթացակարգերի մոտարկման։ Այն ոլորտների համար, որոնցում հասել են համապատասխանեցման, Կողմերը կարող են դիտարկել համապատասխանության գնահատման մասին համաձայնագրերի շուրջ բանակցություններ վարելու և արդյունաբերական արտադրանքը ճանաչելու հնարավորությունը։
Ըստ համաձայնագրի՝ մակնշմանը կամ պիտակավորմանը ներկայացվող այդպիսի պահանջներով չպետք է սահմանափակվի առևտուրը ավելին, քան անհրաժեշտ է օրինական նպատակին հասնելու համար՝ հաշվի առնելով այն ռիսկերը, որոնք կարող են առաջանալ դրանք չկատարելու հետևանքով։ Հնարավորության դեպքում, Կողմերը պետք է ընդունեն պոկվող կամ ոչ մշտական պիտակներով դրոշմավորումը:
Մասնավորապես, պարտադիր մակնշման կամ պիտակավորման պահանջների առնչությամբ Կողմերը պետք է՝
ա) փորձեն երկկողմանի առևտրում նվազագույնի հասցնել մակնշմանը կամ պիտակավորմանը ներկայացվող իրենց համապատասխան պահանջները՝ բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դրանք անհրաժեշտ են առողջության, անվտանգության, շրջակա միջավայրի պաշտպանության համար, պետական քաղաքականության այլ ողջամիտ նպատակներով,
բ) իրենց իրավունք վերապահեն՝ պիտակի կամ մականշվածքի վրա զետեղվող տեղեկությունները Կողմի կողմից նշված լեզվով ձևակերպելու պահանջ ներկայացնելու:
Յուրաքանչյուր Կողմ իր՝ տեխնիկական կանոնակարգերի և համապատասխանության գնահատման ընթացակարգերի մշակման ընթացակարգերով ապահովում է շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ հանրային քննարկումները համապատասխան վաղ փուլում, երբ դեռևս կարելի է ներկայացնել և հաշվի առնել հանրային քննարկումների ընթացքում արված դիտողությունները՝ բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դա հնարավոր չէ արտակարգ իրավիճակի:
Համաձայնագիրը սահմանում է նաև կողմերի միջև առևտրում, ինչպես նաև կենդանիների բարեկեցության հարցում համագործակցության գործընթացում սանիտարական և բուսասանիտարական միջոցառումների (ՍԲՍ) նկատմամբ կիրառելի սկզբունքները: Կողմերն այդ սկզբունքները կիրառում են այնպես, որպեսզի դյուրացնեն առևտուրը՝ պահպանելով յուրաքանչյուր Կողմի՝ մարդկանց, կենդանիների և բույսերի կյանքի կամ առողջության պաշտպանության մակարդակը:
Յուրաքանչյուր Կողմ ապահովում է, որ իր ՍԲՍ միջոցառումներով կամայականորեն կամ անհիմն տարբերակում չդրվի իր տարածքի և մյուս Կողմի տարածքի միջև այն դեպքում, երբ գերակայում են նույնական կամ նույնանման պայմանները: ՍԲՍ միջոցառումները չեն կարող կիրառվել որպես առևտուրը սահմանափակող քողարկված միջոցներ:
Յուրաքանչյուր Կողմ մյուս Կողմի իրավասու մարմնից ստացված՝ տեղեկություններ տրամադրելու վերաբերյալ հարցմանն արձագանքում է ոչ ուշ, քան հարցումն ստանալուց հետո երկու ամսվա ընթացքում և ներմուծված ապրանքների համար ոչ պակաս բարենպաստ ձևով՝ ի համեմատություն նույնանման տեղական արտադրանքի:
Համաձայնագիրը նախատեսում է, որ ներմուծող Կողմը կարող է արտահանող Կողմի տարածքում վերջինիս ստուգումների և հավաստագրման համակարգերը գնահատելու նպատակով իր հաշվին իրականացնել ստուգումներ և աուդիտ։ Այդ ստուգումները և աուդիտն իրականացվում են համապատասխան միջազգային ստանդարտների, ուղեցույցների և հանձնարարականների համաձայն։
Յուրաքանչյուր Կողմ պետք է մյուս Կողմի հարցման հիման վրա և այդ հարցումը ստանալու օրվանից 2 ամսվա ընթացքում պետք է ուղարկի ՍԲՍ այն պահանջները, որոնք կիրառվում են որոշակի արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ, այդ թվում՝ տեղեկություն այն մասին, թե արդյոք անհրաժեշտ է ռիսկի գնահատում, և մյուս Կողմին ծանուցում է հանրության, կենդանիների կամ բույսերի առողջության համար որևէ լուրջ կամ զգալի ռիսկի, այդ թվում՝ պարենի խիստ պակասության մասին։ Այս ծանուցումը կատարվում է գրավոր՝ այդ ռիսկի հայտնաբերման օրվանից երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում։

Соглашение РА-ЕС: Деятельность таможни, экономические преграды перед торговлей, а также санитарные и фитосанитарные меры (справка)
Евросоюз опубликовал парафированное с Арменией "Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским Союзом, Европейским сообществом по атомной энергии, странами – его членами с одной стороны и Республикой Армении с другой", окончательное подписание которого состоялось 24 ноября 2017 года. ИАА "Армедиа" представляет ряд справок о важнейших, получивших общественное звучание вопросах, отраженных в Соглашении.
Подписанное в Брюсселе Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС предполагает, что Стороны укрепляют сотрудничество в таможенной области для стимулирования торговли, обеспечения прозрачной среды для торговли, поднятия степени безопасности для цепи поставок, обеспечения безопасности для потребителей, для предотвращения потока товаров, нарушающих право на интеллектуальную собственность, как и с целью борьбы против контрабанды и мошеничества.
Для решения поставленных задач в рамках доступных ресурсов Стороны, в частности, сотрудничают:
а) с целью улучшения законодательства и практики, относящейся к таможенной деятельности, связанных с ними решений, имеющих обязательную силу, с целью упрощения таможенных процедур, в соответствии с международными договорами и конвенциями, в том числе и с международной конвенцией "Об упрощении и гармонизации таможенных процедур" (пересмотренная Киотская конвенция), учитывая инструменты, разработанные Европейским Союзом, его передовой опыт, в том числе и таможенные концепции.
б) с целью внедрения современных таможенных систем, в том числе и технологии растаможки, положений, касающихся уполномоченных экономических операторов, основанных на рисках автоматизированных систем анализа и контроля, упрощенных процедур отпуска товаров, систем посттаможенного контроля, прозрачной системы определения таможенной стоимости, как и положений о сотрудничестве между таможенными и деловыми кругами,
в) в частности, с целью стимулирования применения высоких поведенческих стандартов в таможенной области на границе - путем применения средств, отражающих принципы, закрепленные в Обновленной декларации Аруша,
г) с целью обмена передовым опытом, как и с целью организации курсов переподготовки и технической поддержки,
д) при необходимости, с целью обмена соответствующей информацией и данными, сохраняя при этом секретность данных особой категориии, выполняя юридические требования каждой Стороны о защите личных данных,
е) при необходимости и целесообразности, с целью участия в систематизированных действиях, осуществляемых таможенными органами Сторон,
ж) при необходимости и целесообразности, с целью обеспечения таможенного контроля над программами, касающихся уполномоченных экономических операторов, в том числе с целью взаимного признания равноценных мер, направленных на содействие торговле,
з) при необходимости и целесообразности, с целью создания возможностей для обеспечения взаимосвязи соответствующих систем таможенного транзита,
и) в двусторонних торговых отношениях между Европейским Союзом и Республикой Армения, с целью стимулирования исполнения обязанностей, связанных с таможенной областью, в том числе с целью сотрудничества, связанного с выяснением страны происхождения товаров.
Стороны - в торговых отношениях между собой - с целью определения таможенной стоимости применяют положения Соглашения "об осуществлении ст. VII Генерального соглашения по тарифам и торговле (ГСТТ, 1994 г.)", в том числе любые сделанные в них позже поправки. Эти положения включаются в данное Соглашение и составляют ее неделимую часть.
Стороны сотрудничают по вопросам, связанным с определением таможенной стоимости, имея цель выработать общие подходы.
Соглашение предполагает создание подкомитета по таможенным вопросам, который периодически будет проводить встречи и контролировать применение данной главы, включая вопросы, касающиеся способствующего торговле таможенного сотрудничества, межграничного сотрудничества и управления, относящиеся к технической поддержке в таможенной области, правилам определения страны происхождения товаров, защиты интеллектуальной собственнности путем применения таможенных процедур, в том числе и взаимной административной поддержки в таможенных вопросах.
Подкомитет по таможенным вопросам, в частности, обеспечивает надлежащее функционирование протокола о взаимной административной поддержке по таможенным вопросам, при необходимости дает поручения Комитету по партнерству..
Глава 3 части VI Соглашения преследует цель содействовать торговле товарами, создавая в рамках соглашения "По техническим барьерам в торговле" (ТБТ), включенного в дополнение 1А Соглашения ВТО, систему по предотвращению, выявлению и устранению лишних торговых барьеров.
Сфера действия и определения:
1. Данная глава применяется к тем определенным соглашением ТБТ стандартам, техническим регламентам и процедурам по оценке соответствия относительно подготовки, принятия и применения их Сторонами, которые влияют или могут влиять на торговлю реализуемыми товарами между Сторонами.
2. Несмотря на наличие первого абзаца, данная глава не применяется к санитарным и фитосанитарным мерам, определенным соглашением "Об осуществлении санитарных и фитосанитарных мер" (соглашение СФС), представленным в дополнении 1А Соглашения ВТО, как и в отношении технических спецификаций закупок, осуществляемых госорганами для собственного производства или собственных потребительских нужд.
Для стимулирования взаимной торговли Стороны должны:
а) попытаться уменьшить существующую между ними разницу в технических регламентах, метрологии, стандартизации, изучении рынка, сертифицирования и процедур оценки соответствия, в том числе – поощряя применение международно согласованных инструментов,
б) поощрять применение процесса сертифицирования, соответствующего международным нормам, поддерживая технические возможности органов оценок соответствия и оценок их деятельности, а также
в) поощрять участие Республики Армения и ее соответствующих национальных органов в работах тех европейских и международных организаций, а, при возможности, членство в названных структурах, которые осуществляют деятельность в области стандартов, оценок соответствия, сертификации, метрологии или имеют связанные с ними функции.
Соглашение предполагает, что Стороны должны предпринять и осуществлять такой процесс, через который постепенно можно достичь сближения технических регламентов, стандартов и оценок соответствия Республики Армения и Европейского Союза. Для тех областей, в которых достигнуто соответствие, Стороны могут рассмотреть возможность ведения переговоров вокруг соглашений по оценке соответствия и признания промышленного производства.
По Соглашению, требованиями по маркировке и этикеткам торговля не должна быть ограничена более, чем это необходимо для достижения законной цели, с учетом тех рисков, которые могут возникнуть при их невыполнении. При возможности Стороны должны принять использование отрывающихся или непостоянных этикеток.
В частности, касательно обязательных требований к маркировке или этикеткам, стороны должны:
а) довести до минимума соответствующие требования по маркировке или этикеткам в двусторонней торговле, за исключением случаев, когда они необходимы для здоровья, безопасности, защиты окружающей среды, для иных разумных целей государственной политики,
б) иметь право предъявлять требования по оформлению на указанном языке наносимой на маркировку или этикетку информации.
Каждая сторона во время процедур разработки собственного технического регламента и оценок соответствия, на ранней стадии, когда еще можно представить и учитывать замечания, сделанные во время общественных обсуждений, обеспечивает названные общественные обсуждения с участием заинтересованных сторон, за исключением случаев, когда это невозможно сделать из-за чрезвычайных ситуаций или их угрозы.
Соглашение определяет также принципы в торговле между сторонами относительно санитарных и фитосанитарных мер (СФС), применяемых в процессе сотрудничества в вопросах благополучного содержания животных. Стороны применяют эти принципы таким образом, чтобы содействовать торговле, сохраняя уровень защиты жизни или здоровья людей, животных и растений.
Каждая из сторон обеспечивает, чтобы своими СФС мерами произвольным образом или безосновательно не ставилась бы разница между своей и территорией другой Стороны в том случае, когда превалируют идентичные или подобные условия. ФСФ меры не могут быть применимы в качестве препятствующих торговле скрытых средств.
Каждая Сторона на запрос о предоставлении информации другой Стороной отвечает не позднее, чем в течении двух месяцев с момента получения запроса, а для импортируемых товаров - не менее благоприятным образом, по сравнению с аналогичной местной продукцией.
Соглашение предполагает, что импортирующая Сторона на территории экспортирующей Стороны, с целью оценки систем контроля и сертификации, может за свой счет осуществить проверки и аудит. Эти проверки и аудит осуществляются в соответствии с международными стандартами, руководящими указаниями и обязательствами.
Каждая Сторона, на основании запроса от другой Стороны, в течении двух месяцев со дня его получения, должна отправить те требования СФС, которые применяются относительно импорта определенных продуктов, в том числе и информацию о необходимости оценки рисков, а также уведомляет другую Сторону о серьезных или существенных рисках для здоровья общества, животных или растений, в том числе и о сильном дефиците продовольствия. Данное уведомление отправляется в письменной форме, в течение двух рабочих дней с момента обнаружения данного риска.