ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը՝ Ղարաբաղյան հակամարտության մասին. «Ակնհայտ է, որ այստեղ ռազմական լուծում չի կարող լինել»
© AP Photo / Efrem Lukatsky
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև երկխոսության վերսկսման փաստը՝ կոչ անելով նրանց շարունակել այդ ուղին, հայտնում է haqqin.az-ը:
«Այսօր մենք քննարկել ենք Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային անվտանգության հարցը: Լեռնային Ղարաբաղի չլուծված հակամարտությունն անհանգստացնում է մեզ: Ակնհայտ է, որ այստեղ ռազմական լուծում չի կարող լինել, և ՆԱՏՕ-ն ուղղակի դերակատարություն չունի դրա կարգավորման հարցում», - ասել է Սթոլթենբերգը:

Генсек НАТО о карабахском урегулировании: "Очевидно, что здесь нет военного решения"
Генсек НАТО Йенс Столтенберг высоко оценил факт возобновления диалога между лидерами Армении и Азербайджана, призвав их и далее идти этим путем, передает haqqin.az.
"Сегодня мы обсудили региональную безопасность на Южном Кавказе. Нерешенный конфликт в Нагорном Карабахе вызывает у нас обеспокоенность. Очевидно, что здесь нет военного решения, и НАТО не играет непосредственной роли в его решении", - сказал Столтенберг в четверг на совместной пресс-конференции с президентом Азербайджана.
По словам генсека, Североатлантический альянс "поддерживает работу Минской группы ОБСЕ".
"Мне отрадно слышать о возобновлении диалога между вами и президентом Армении. Мы призываем вас продолжить путь к решению (конфликта. - ред) путем переговоров и избегая каких-либо новых обострений", - отметил Столтенберг.