Հինգ տարիների ընթացքում ահաբեկչությունից տուժել է 200 հազար մարդ
Իսլամական զինվորական հակաահաբեկչական կոլացիայի տվյալների համաձայն, վերջին հինգ տարիների ընթացքում ահաբեկչական խմբավորումների գործողությունների արդյունքում մահացել և տուժել է ավելի քան 200 հազար մարդ: Այդ մասին հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Նշվում է, որ նման եզրակացության եկել են կոալիցիայի կազմի մեջ մտնող երկրների պաշտպանության նախարարները, Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաքում կայացած նիստի ժամանակ:
Այն երկրներին, որտեղ գործում են ահաբեկչական խմբավորումները, հասցվել է 348 մլրդ դոլարի վնաս, ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Հաղորդվում է նաև, որ նշված 200 հազար մարդուց մոտ 72% կազմում են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գործողությունների արդյունքում տուժածներն ու զոհերը:
Հիշեցնենք, որ Իսլամական զինվորական հակաահաբեկչական կոլացիան ստեղծվել է Սաուդյան Արաբիայի կողմից 2015թ.-ին, աճող ահաբեկչության դեմ պայքարի նպատակով: Կոալիցիայի անդամ են նաև Թուրքիան, Պակիստանը, Մալազիան և Եգիպտոսը:

За пять лет от терроризма пострадали 200 тысяч человек
По данным Исламской военной антитеррористической коалиции, за последние пять лет от рук террористов погибли или пострадали более 200 тысяч человек, передает ИА REGNUM.
К подобному выводу пришли министры обороны стран, входящие в коалицию, на заседании в столице Саудовской Аравии Эр-Рияде.
Государствам, где действуют террористы, был нанесен ущерб на сумму $348 млрд, говорится в заявлении организации.
Порядка 72% от 200 тыс. человек стали жертвами боевиков "Исламского государства" (организация, деятельность которой запрещена в РФ) в Ираке, Афганистане, Нигерии и Пакистане.
Исламская военная антитеррористическая коалиция была создана Саудовской Аравией в конце 2015 года для борьбы с растущей угрозой терроризма. В блок входят такие страны как Турция, Пакистан, Малайзия, Египет.
Участники коалиции в мае 2017 года заявили о готовности развернуть порядка 34 тыс. военнослужащих в Ираке, для поддержки в борьбе с "Исламским государством".