Հայաստանը վերընտրվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի` Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերով կոմիտեի անդամ
UNESCO/Ignacio Marin
Նոյեմբերի 27-ին Փարիզում` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում, մեկնարկեց «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954թ. Հաագայի կոնվենցիային կից 1999թ. Երկրորդ արձանագրության անդամ-պետությունների 7-րդ հանդիպումը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման շրջանակներում նոյեմբերի 27-ին կայացան Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերով կոմիտեի անդամների ընտրությունները: 6 թափուր տեղերի համար իրենց թեկնածությունն էին ներկայացրել 10 պետություններ: Քվեարկության արդյունքում ընտրվեցին հետևյալ անդամները` Իտալիա (48 ձայն), Հայաստան (44), Կամբոջա (43), Ճապոնիա (42), Էլ Սալվադոր (39), Եգիպտոս (32): Հետևապես, Հայաստանը վերընտրվեց 2017-2021թթ. ժամանակահատվածի համար:
Տեղեկանք: 1954թ. Կոնվենցիային կից Երկրորդ արձանագրության շրջանակներում գործող կոմիտեն ունի 12 անդամ:
Հայաստանը դարձել է Կոմիտեի անդամ 2013 թվականին:
Կոմիտեի հիմնական գործառույթներից է Երկրորդ արձանագրության իրականացման համար ղեկավար ցուցումների մշակումը, վերջինիս իրականացման գործընթացի վերահսկումը, անդամ երկրների պարբերական զեկույցների քննարկումը, ինչպես նաև մշակութային արժեքների համար ուժեղացված պաշտպանության կարգավիճակի տրամադրումը:

Армения переизбрана членом Комитета ЮНЕСКО по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта
UNESCO/Ignacio Marin
В Париже 27 ноября в штаб-квартире ЮНЕСКО стартовало 7-ое Совещание сторон Второго протокола (1999 г.) к Гаагской конвенции 1954 года о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта. Об этом сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу МИД Армении.
В рамках встречи 27 ноября состоялись выборы членов Комитета ЮНЕСКО по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта. На 6 вакантных мест заявки представили 10 государств. По итогам голосования в комитет избраны следующие государства: Италия (48 голосов), Армения (44 голоса), Камбоджа (43 голоса), Япония (42 голоса), Эль-Сальвадор (39 голосов) и Египет (32 голоса).
Армения переизбрана членом Комитета ЮНЕСКО по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта на период с 2017 по 2021 годы.