Հայաստանը և Իրանը կարևորում են միջազգային հարթակներում երկու երկրների միջև հաստատված փոխգործակցությունը (տեսանյութ)
Նոյեմբերի 28-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Երևան ժամանած Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆին, հայտնում է ԱԳՆ պաշտոնական կայքը:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանի և Իրանի միջև գոյություն ունեն բարիդրացիական, բազմաբովանդակ և փոխշահավետ հարաբերություններ, որոնք հիմնված են երկու ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության վրա։
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար` Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը նշեց, որ Իրանն առանձնահատուկ կարևորություն է տալիս բարեկամ Հայաստանի հետ համակողմանի փոխգործակցությանը, և համոզմունք հայտնեց, որ բարձրաստիճան փոխայցելությունները հնարավորություն են ընձեռում դրանք առավել ամրապնդել և խորացնել։ Նախարար Զարիֆը երախտագիտություն հայտնեց վերջերս Իրանում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով զոհերի կապակցությամբ Հայաստանից ստացված ցավակցությունների և համերաշխության համար։
Հանդիպմանը քննարկվեցին Հայաստանի և Իրանի ղեկավարների միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը:
ԱԳ նախարարները գոհունակությամբ նշեցին, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ հոբելյանական տարում հայ-իրանական հարաբերությունները դինամիկ կերպով զարգացել են՝ ընդգրկելով նորանոր ոլորտներ։
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրեցին, որ անցյալ տարի մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացումից ի վեր շեշտակիորեն ավելացել են զբոսաշրջության ծավալները։
Զրուցակիցները քննարկեցին երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության խթանմանն առնչվող հարցեր, մտքեր փոխանակեցին հաջորդ ամիս Երևանում գումարվելիք միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստի նախապաստրաստական աշխատանքների շուրջ։ Այս համատեքստում արտգործնախարար Զարիֆը նշեց, որ Երևանում հայ-իրանական բիզնես ֆորումին մասնակցելու նպատակով իր գլխավորած պատվիրակության կազմում Հայաստան է ժամանել գործարարների մեծ խումբ՝ հույս հայտնելով, որ ֆորումը կնպաստի հայ-իրանական առևտրատնտեսական կապերի առավել խորացմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն անդրադարձան ԵԱՏՄ - Իրան համագործակցության հաստատմանը՝ ընդգծելով, որ այն կարող է առաջընթաց ապահովել հայ-իրանական տնտեսական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Արտգործնախարարները կարևորեցին միջազգային հարթակներում երկու երկրների միջև հաստատված փոխգործակցությունը։
Հայաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարներն անդրադարձան մի շարք հրատապ տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների, քննարկեցին Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը, ահաբեկչության դեմ միջազգային հանրության պայքարը։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունների իրագործման վերաբերյալ, որին Հայաստանը սատարում է։
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնխանդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից ձեռնարկվող համատեղ ջանքերը՝ բարձր գնահատելով միջազգային իրավունքի հիման վրա Ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Իրանի հավասարակշռված սկզբունքային դիրքորոշումը։
Հանդիպումից հետո նախարարները հանդես եկան մամուլի համար հայտարարություններով:
Նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանն ու Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը մասնակցեցին հայ-իրանական գործարար համաժողովի բացմանը։

Налбандян и Зариф обсудили установление сотрудничества ЕАЭС- Иран
28-го ноября министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с прибывшим в Ереван министром иностранных дел Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом, сообщает пресс-служба МИД РА.
Приветствуя гостя, министр Налбандян отметил, что между Арменией и Ираном существуют дружественные, многогранные и взаимовыгодные отношения, которые основаны на многовековой дружбе двух народов.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, Мохаммад Джавад Зариф отметил, что Иран придает особое значение многоплановому сотрудничеству с дружественной Арменией и выразил уверенность, что взаимные визиты на высоком уровне предоставляют возможность для их дальнейшего укрепления и углубления. Министр Зариф выразил признательность за соболезнования и солидарность, выраженные Арменией в связи с недавно произошедшим землетрясением в Иране.
В ходе встречи стороны обсудили ход выполнения договоренностей, достигнутых между главами Армении и Ирана, направленных на дальнейшее развитие двусторонних отношений.
Министры иностранных дел с удовлетворением отметили, что в юбилейном 25-ом году установления дипломатических отношений между двумя странами армяно-иранские отношения динамично развивались, включая все новые отрасли.
Стороны с удовлетворением констатировали, что с момента либерализации визового режима в прошлом году существенно увеличились объемы туризма.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся развития двустороннего торгово-экономического сотрудничества, обменялись мнениями вокруг подготовительных работ 15-го заседания межправительственной комиссии, намеченного в Ереване в следующем месяце. В этом контексте министр иностранных дел Зариф отметил, что для участия в армяно-иранском бизнес-форуме в Ереване в составе возглавляемой им делегации в Армению прибыла большая группа бизнесменов, выразив надежду, что форум будет способствовать дальнейшему углублению торгово-экономических связей между Арменией и Ираном.
Эдвард Налбандян и Мохаммад Джавад Зариф коснулись установления сотрудничества ЕАЭС- Иран, подчеркнув, что оно может обеспечить прогресс в развитии армяно-иранских экономических отношений.
Министры иностранных дел отметили важность установившегося сотрудничества между двумя странами в рамках международных платформ.
Министры иностранных дел Армении и Ирана коснулись ряда актуальных региональных и международных проблемы, обсудили ситуацию на Ближнем Востоке, борьбу международного сообщества против терроризма.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями вокруг осуществления договоренностей, достигнутых вокруг иранской ядерной программы, которые Армения поддерживает.
Министр Налбандян представил совместные усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по исключительно мирному урегулированию карабахской проблемы, высоко оценив уравновешенную принципиальную позицию Ирана по исключительно мирному урегулированию карабахской проблемы на основе международного права.
После встречи министры выступили с заявлениями для прессы.
В тот же день Эдвард Налбандян и Мохаммад Джавад Зариф приняли участие в открытии армяно-иранского бизнес-форума.