Երևանում՝ բազմաբնակարան շուրջ 90 շենքերի տանիքներին, կտեղադրվեն արևային վահանակներ
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետը զեկուցել է, որ շարունակվում է շահագրգիռ կառույցներին և պոտենցիալ ներդրողներին քաղաքապետարանի կողմից մշակված ներդրումային փաթեթների ներկայացումը, հայտնում է քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքը:
Զեկուցվել է նաև, որ արդեն իսկ հստակեցված է ԵՄ կողմից «Քաղաքապետերի դաշնագիր» նախաձեռնության շրջանակում տրամադրվելիք դրամաշնորհի միջոցներով մայրաքաղաքում իրականացվող «Երևան՝ արևային համայնք» ծրագրի շրջանակում շուրջ 90 բազմաբնակարան շենքերի տանիքներին արևային վահանակներ տեղադրելու, ինչպես նաև տվյալ շենքերի ընդհանուր օգտագործման էլեկտրաէներգիայի ապահովման նպատակով վերելակները, շքամուտքերը, այդ թվում բակային տարածքները LED լուսատուներով լուսավորելու պիլոտային ծրագրի իրականացման ժամանակացույցը:
Մեծապես կարևորելով այս ծրագրի կյանքի կոչումը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ դրա արդյունավետությունով պայմանավորված՝ այն կարող է ունենալ շարունակություն ամբողջ քաղաքում, որի նպատակով համայնքային բյուջեից կկատարվեն համապատասխան հատկացումներ:
Խորհրդակցության ընթացքում զեկուցվել է, որ մայրաքաղաքում շարունակվում է հսկողությունը ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կողմից Երևանի ավագանու ընդունած պարտադիր բարեկարգման, առևտրի և սպասարկումների վերաբերյալ պահանջների կատարման նկատմամբ. նախորդ ամսվա ընթացքում կազմվել է 8 արձանագրություն: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է շարունակել խստացված վերահսկողությունը և մեկ անգամ ևս ծանուցել տնտեսվարողներին իրենց պարտավորությունների մասին:
Քաղաքապետը գլխավոր դիզայներին, բնապահպանության վարչությանը և վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է 2018թ.-ին՝ հոբելյանական տարվան ընդառաջ, մշակել մայրաքաղաքի յուրահատուկ և ներկայանալի ծաղկային ձևավորման առաջարկներ:
Քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանն էլ զեկուցել է, որ շարունակվում են մայրաքաղաքի ամանորյա տոնական ձևավորման աշխատանքները: Պատրաստ է նաև «Նոր տարին Երևանում 2018» տոնական միջոցառումների ծրագիրը:

На крышах около 90 зданий Еревана будут установлены солнечные батареи
В ходе рабочего совещания в мэрии Еревана, которое вел мэр Тарон Маргарян, начальник управления по развитию и инвестиционным программам аппарата мэрии доложил, что управление продолжает представлять разработанные мэрией инвестиционные пакеты заинтересованным структурам и потенциальным инвесторам, сообщает официальний саит мэрии Еревана.
Было также отмечено, что уже уточнен график реализации пилотной программы, в рамках которой на крышах около 90 многоквартирных зданий будут установлены солнечные батареи, а дворовые территории этих зданий и территории общего пользования будутосвещены LED светильниками. Грант на реализацию программы будет предоставлен ЕС в рамках инициативы "Пакт мэров". Придав особую важность данной программе, мэр Тарон Маргарян отметил, что в зависимости от эффективной реализации она будет продолжена по всему городу, и из общинного бюджета будут выделены необходимые средства.
В ходе совещания было доложено, что в столице продолжается контроль за соблюдением норм по обязательному благоустройству предпринимателями прилегающих территорий, которое является требованием решения Совета старейшин Еревана. Соответственно, за прошедший месяц было зарегистрировано 8 случаев нарушения норм. Мэр Тарон Маргарян поручил продолжить работы и еще раз уведомить предпринимателей о своих обязательствах.
Главному дизайнеру столицы, управлению охраны природы и руководителям административных районов столицы мэр поручил в преддверии 2018-юбилейного года представить предложения, относительно цветочного оформления города.
Заместитель мэра Арам Сукиасян доложил, что в столице продолжаются работы по праздничному новогоднему оформлению. Готова также программа праздничных мероприятий "Новый год в Ереване 2018". Мэр Тарон Маргарян поручил представить общественности подробности программы.