Ինչպե՞ս են հրեաներն ազդում ԱՄՆ-ում որոշումների կայացման գործընթացի վրա
ԱՄՆ-ն նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու որոշումը փորձագետները տարբեր դրդապատճառներով են փորձում բացատրել: Դրանց շարքում թերևս ամենատարածվածն ԱՄՆ-ում հրեական լոբբինգի ունեցած ազդեցություն է: Որպեսզի ասվածն ավելի հիմնավոր դառնա, հարկ ենք համարում թվերով անդրադառնալ այսօր ԱՄՆ իշխանության տարբեր թևերում ազգությամբ հրեա պաշտոնյաների ներկայացվածությանը:
Այսպես, ԱՄՆ իշխանության գործադիր մարմնում՝ ԱՄՆ նախագահի կաբինետում՝ 15 քարտուղարներից 2-ը՝ Գանձապետարանի քարտուղար Սթիվեն Մնուինը և Վետերանների գործերով քարտուղար Դեյվիդ Շուլկինը հրեաներ են: Բացի այդ, Թրամփի խորհրդականներից 4-ը նույնպես ազգությամբ հրեա են, այդ թվում նաև Թրամփի դստեր՝ Իվանկա Թրամփի ամուսին Ջարեդ Քուշները, ով զբաղվում է Մերձավոր Արևելքի, Իսրայելի, ազատ առևտրին առնչվող հարցերով, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությամբ:
ԱՄՆ իշխանության օրենսդիր մարմնում՝ 115-րդ Կոնգրեսում, այսօր ներկայացված է 30 հրեա (հիշենք, որ ԱՄՆ կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատում կա 435 ձայն ունեցող կոնգրեսական, իսկ Սենատում՝ 100): Կոնգրեսում ներկայացված 30 հրեաներից 21-ը հանդիսանում է ԱՄՆ կոնգրեսի ստորին՝ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, իսկ 9՝ ԱՄՆ կոնգրեսի վերին պալատի՝ Սենատի անդամ:
Բացի այդ ԱՄՆ կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատում գործում է Իսրայելի դաշնակիցների կոնգրեսական խումբ, որը բաղկացած է 20 անդամից: Այն իր կազմով երկկուսակցական է, ունի 4 համանախագահ, որոնցից երկուսը ներկայացնում է Հանրապետական կուսակցությունը, իսկ մյուս երկուսը՝ Դեմոկրատական: Խմբի հիմնադիրների կազմում եղել է ներկայիս ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը, ով նախկինում՝ որպես կոնգրեսական, եղել է խմբի համանախագահ:
Փաստը, որ իսրայելամետ կոնգրեսականների թիվը չի սահմանափակվում հրեա կոնգրեսականներով և/կամ վերը նշված խմբում ընդգրված Կոնգրեսի անդամներով, ևս մեկ անգամ հստակ դրսևորվեց, օրինակ, վերջերս ԱՄՆ կոնգրես ներկայացված «Իսրայելն ընդդեմ բոյկոտի մասին» օրենքի նախագծի պարագայում, որի տակ իրենց ստորագրությունը դրեց 45 սենատոր և 237 ներկայացուցիչների պալատի կոնգրեսական: Օրենքի նախագիծը նախատեսում է մինչև 250.000 դոլոր տուգանք սահմանել ԱՄՆ այն քաղաքացիների հանդեպ, ովքեր արտաքին առևտրով կզբաղվեն այն կազմակերպությունների հետ, որոնք բոյկոտում են իսրայելական ապրանքները:
Ինչ վերաբերում է իշխանության իրավական թևին, ապա բավարար է թեկուզ հենց այն, որ այսօր ԱՄՆ գերագույն դատարանի ութ դատավորներից երեքն ազգությամբ հրեա են:
ԱՄՆ իշխանության տարբեր ճյուղերի վրա իրենց ազդեցությունն ունեն նաև ԱՄՆ-ում գործող հրեական լոբբիստական կառույցները: Օրինակ, Հասարակական կապերի ամերիկա-իսրայելական կոմիտեն (American Israel Public Affairs Committee, AIPAC) իր լոբբիստական գործունեության մեջ թիրախավորում է հենց ԱՄՆ կոնգրեսի հետ աշխատանքը, մինչդեռ Ամերիկայում հրեական կազմակերպությունների նախագահների համաժողովն (Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations) իր աշխատանքում թիրախավորում է գործադիր թևի հետ աշխատանքը: Որպես Հասարակական կապերի ամերիկա-իսրայելական կոմիտեի լոբբիստական աշխատանքի հետաքրքիր մեթոդ` կարելի է անդրադառնալ Կոմիտեի կողմից Իսրայելում ԱՄՆ կոնգրեսականների համար պարբերաբար կազմակերպվող սեմինարներին, որոնց նպատակն է նպաստել, որ ԱՄՆ կոնգրեսականները գիտակցեն հայ-իսրայելական հարաբերությունների կարևորությունը: Ըստ տարբեր հաշվարկների՝ ԱՄՆ ամեն 8 կոնգրեսականից մեկը մասնակցել է Իսրայելում կազմակերպվող սեմինարներին:
Վերը ներկայացված փաստերը ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ հրեաներին, իրենց թիրախավորված և հետևողական աշխատանքի արդյունքում հաջողվել է ԱՄՆ իշխանության բոլոր երեք թևերում էլ հասնել ծանրակշիռ ներկայացվածության: Այս առումով միանշանակ է այն պնդումը, որ Թրամփի՝ Երուսաղեմի կարգավիճակի մասին որոշումը նախևառաջ պայմանավորված է ներկայիս վարչակարգի վրա հրեական լոբբինգի ունեցած ազդեցությամբ: Միևնույն ժամանակ, հաշվի առնելով ԱՄՆ-ում նույն հրեական լոբբինգի ներուժը, կարելի է եզրակացնել, որ Թրամփի սույն որոշումը նաև կմեղմի այսօր իշխանության տարբեր թևերում նրա դեմ առկա հակազդեցությունը: Սա հանգամանք է, որն, իհարկե, չէր կարող հաշվի չառնվել Թրամփի թիմի կողմից:

How Do the Jews Influence on the Decision-Making Process in the United States?
Experts have tried to differently explain the decision of the US President Donald Trump to recognize Jerusalem as the capital of Israel. The most common explanation refers to the power of Jewish lobbies in the United States. In order to make this statement more substantial, we consider it necessary to refer to the representation of Jewish officials in various branches of the US government today.
Thus, two of the 15 Secretaries of the US Presidential Cabinet, Secretary of the Treasury Steven Mnuchin and Secretary of Veterans Affairs David Shulkin are Jews. In addition, four of Trump's advisors are also Jews, including Trump's son-in-law, Ivanka Trump's husband Jared Kushner, who deals with  foreign policy issues on the Middle East, Israel, as well as with the internal issues on free trade and private sector.
Today, there are 30 Jews at the US Congress, 21 of which are members of the House of Representatives, and 9 are members of the US Senate.
In addition, a congressional group of Israeli allies, comprised of 20 members, is operating in the US House of Representatives. It has a bipartisan composition with 4 co-chairmen, two of which represent the Republican Party and the other two are Democratic. Among the founders of the group was also the current US Vice President Mike Pence, who as an ex-congressman, was  the co-chair of the group.
The fact that the number of pro-Jewish congressmen is not limited to the Jewish congressmen only or to the members of the above mention congressional group has once again been clearly demonstrated, for example, in the case of a draft law "Israel Anti-Boycott Act"  recently introduced to the US Congress under which  45 Senators and 237 members of the House of Representatives signed. The draft law envisages a fine of up to 250,000$ for those US citizens who will engage in foreign trade with organizations that boycott Israeli goods.
As for the legal branch of the government, it is enough to mention that today 3 of the 8 Supreme Court judges are Jews.
Jewish lobbying organizations operating in the United States also have their influence on different branches of the US government. For example, the American-Israeli Public Affairs Committee (AIPAC) is targeting the US Congress, while the Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations is more targeting the executive branch. As an interesting method of lobbying for the American-Israeli Public Affairs Committee, one can refer to the seminars regularly organized by the Committee for US Congressmen in Israel to help them to acknowledge the importance of American-Israeli relations. According to various estimates, one of every 8 US Congressmen participated in these seminars in Israel.
The above-mentioned facts once again prove that the Jews succeeded in achieving a solid representation in all the three branches of the US government as a result of their targeted and consistent work. In this regard, the claim that Trump's decision on the status of Jerusalem is primarily conditioned by the influence of Jewish lobbying is more than justified. At the same time, considering the potential of the same Jewish lobby in the United States, one can conclude that this decision of Trump will also mitigate the counteraction against him in different branches of the US government. This is a circumstance which, of course, could not have been ignored by the Trump's team.