Իրանը պատրաստակամ է Հայաստանի հետ համագործակցության նոր հնարավորություններ ստեղծել (պաշտոնական)
Դեկտեմբերի 12-ին պաշտոնական այցով Իրանում գտնվող ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի, տնտեսական հարցերի, էներգետիկայի, արտաքին հարաբերությունների եւ պաշտպանության հանձնաժողովների ղեկավարների հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքը:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական համագործակցության բազմաշերտ հարցեր, մասնավորապես փոխգործակցությունը տնտեսության, էներգետիկայի, արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության ոլորտներում:
Տնտեսական համագործակցության շրջանակում կողմերը քննարկել են Մեղրիում ստեղծվող տնտեսական ազատ գոտու աշխատանքներին, հնարավորություններին ու գործունեության հետագա կազմակերպմանն առնչվող հարցեր: Մասնավորապես անդրադարձ է եղել իրանական եւ հայկական արտադրանքների շրջանառությանն ինչպես հայկական եւ իրանական, այնպես էլ կողմերի միջնորդությամբ ու աջակցությամբ այլ շուկաներում:
Էներգետիկայի ոլորտում քննարկվել են երրորդ էլեկտրագծի կառուցմանն առնչվող հարցեր: Կողմերը արձանագրել են, որ նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտված են, ինչին պետք է հաջորդեն վերջնական նախագծման եւ կառուցման փուլերը: Ձեռք են բերվել որոշակի պայմանավորվածություններ Իրանից Հայաստան գազի գնման գործընթացի կազմակերպման հարցերի շուրջ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ստեղծել համատեղ աշխատանքային խմբեր, որոնք պետք է զբաղվեն կոնկրետ խնդիրների լուծմամբ՝ դրանցում ներգրավելով երկու երկրների գործադիր իշխանությունների եւ գործարար ոլորտի ներկայացուցիչներին: Նախատեսվել է իրականացնել բազմակողմ համաժողովներ, որոնց նախաձեռնությամբ հանդես կգան Հայաստանի եւ Իրանի խորհրդարանները:
ԻԻՀ Մեջլիսի ներկայացուցիչները հավաստել են, որ իրանական օրենսդրությունը լիբերալ է, ինչը լայն հնարավորություն է տալիս խորացնելու արդյունավետ համագործակցությունը քննարկված ոլորտներում: Վերահաստատվել է, որ իրանական կողմը պատրաստ է քննարկել ու համագործակցության նոր հնարավորություններ ստեղծել բոլոր ոլորտներում:
Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Կորյուն Նահապետյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Նիկոլ Փաշինյանն ու Աղվան Վարդանյանը:

Достигнуты определенные договоренности по вопросам организации процесса закупки иранского газа
12 декабря возглавляемая В.Багдасаряном делегация в составе А.Варданяна, К.Нагапетяна, Н.Пашиняна и В.Энфиаджяна встретилась с руководителем группы дружбы Меджлиса ИРИ Иран-Армения, руководителями комиссий по экономическим, энергетическим, внешнеполитическим и оборонным вопросам, сообщает пресс-служба НС Армении.
В ходе встреч обсуждены разнообразные вопросы армяно-иранского сотрудничества, в частности взаимодействие в области экономики, энергетики, внешней политики и безопасности.
В рамках экономического сотрудничества стороны обсудили вопросы, касающиеся создания и возможностей зоны свободной торговли в Мегри, организации ее дальнейшей деятельности и другие проблемы.
В сфере энергетики обсуждены вопросы строительства третьей линии электропередачи. Достигнуты определенные договоренности по вопросам организации процесса закупки иранского газа. Стороны, в частности, договорились о создании рабочих групп, занимающихся решением конкретных проблем, с вовлечением в них представителей исполнительной власти и деловых кругов РА и ИРИ.
Представители Меджлиса ИРИ заверили, что иранское законодательство либерально и предоставляет широкие возможности углубления эффективного сотрудничества в обсуждаемых сферах. Подтверждено, что иранская сторона готова обсуждать и создавать новые возможности сотрудничества во всех областях.