Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը 2017թ.-ին
2017 թվականը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի տեսանկյունից կարևոր էր 2016թ. ապրիլյան պատերազմից հետո բանակցային գործընթացը վերականագնելու միջնորդների փորձերի համատեքստում:
Տարին մեկնարկեց բավական լարված միջավայրում՝ հաշվի առնելով դեկտեմբերի 29-ին Տավուշի շրջանում Ադրբեջանի սանձազերծած դիվերսիոն հարձակումն ու  երկու կողմերում էլ զոհերի առկայությունը:
Այդ կապակցությամբ հունվարի 9-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հայտարարություն տարածեցին՝ կոչ անելով «խստորեն հետևել 2016թ. Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում  ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, ներառյալ՝ ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմը հնարավորինս կարճ ժամկետում համաձայնեցնելու պարտավորությունը», ինչպես նաև առանց հետաձգելու հետ վերադարձնել դիակը: Հետագայում, ադրբեջանցի դիվերսանտի դիակի վերադարձից հետո, փետրվարին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ հանդիպումից հետո տարածված հայտարարությունում համանախագահները դա գնահատել են որպես Հայաստանի իշխանությունների կողմից «օգտակար հումանիտար քայլ»:
Նույն հայտարարության մեջ առկա է կարևոր ևս մի քանի դիտարկում: Ի պատասխան մինչ այդ առկա պայմանավորվածություններից խուսանավելու, բանակցային գործընթացը շեղելու Ադրբեջանի քաղաքականության և ռազմատենչ հռետորաբանության, համանախագահները կարևորել են 1994-95թթ. հրադադարի համաձայնագրերը, որպես բռնությունների դադարեցման հիմք, հղում են կատարել Դովիլի նախագահների հայտարարությանը՝ շեշտելով ուժի կիրառման անթույլատրելիությունը, կարևորել են Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտությունը՝ կոչ անելով զսպվածություն ցուցաբերել հանրային ելույթներում:
Չնայած հայտարարություններին՝ սրացումները սահմաններին պահպանվել են, և, ըստ ՀՀ ՊՆ հաղորդագրության, փետրվարի 25-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի միանգամից երկու` հարավարևելյան և արևելյան ուղղություններով հակառակորդն, օգտագործելով ականազերծման համապատասխան տեխնիկա և հատուկ միջոցներ, ձեռնարկել է հարձակման փորձ, որը հետ է շպրտվել։ Ադրբեջանական կողմն ունեցել է մարդկային զոհեր ու վիրավորներ, մի քանի դիակ մնացել է չեզոք գոտում:
Սրացումները շարունակվել են նաև մայիսին: Ըստ ՀՀ ՊՆ հաղորդագրության՝ մայիսի 15-ին Արցախի սահմանի արևելյան ուղղությամբ հակառակորդը դիմել է հերթական սադրանքին՝ կառավարվող հրթիռից կրակ վարելով Պաշտպանության բանակի ռազմական օբյեկտի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում մասնակի վնասվել է մեկ ռազմական տեխնիկա: Հայկական կողմը դիմել է պատասխան գործողությունների՝ կրակ բացելով տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից: Այս կապակցությամբ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ, և որ կարևոր է՝ իրենց հայտարարության մեջ մատնանշել են, որ սրացման նախաձեռնողն Ադրբեջանն է եղել:
Այդ հասցեականությունը որոշակիորեն պահպանվել է նաև հունիսին տարածաշրջան կատարած այցից հետո համանախագահների տարածած հայտարարության մեջ, որում նշվում է. «համանախագահները դիմել են Ադրբեջանի ղեկավարությանը՝ հորդորելով խուսափել իրավիճակի  հետագա սրացումից:  Համանախագահները միևնույն կոչով դիմում են Հայաստանի ղեկավարությանը և Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանություններին»:
Սահմանային լարվածության նոր աճ է տեղի ունեցել հուլիսի 4-ին, որի արդյունքում ադրբեջանական կողմում երեխա է զոհվել: Ադրբեջանական կողմն ամեն կերպ փորձեց օգտվել այդ իրավիճակից՝ համացանցում շրջանառելով երեխայի նկարները:
Տարածաշրջանային այցերի և հայտարարությունների միջոցով միջնորդները փորձել են հասնել լարվածության թուլացման և այդ համատեքստում էլ ավելի են կարևորել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարումը: Դրան զուգահեռ, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները նաև աշխատանքներ են տարել բանակցային գործընթացը վերականգնելու և Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ:
Այս առումով, տարվա կարևորագույն ձեռքբերումը կարելի է համար հոկտեմբերի 16-ին Ժնևում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, որի արդյունքների մասին Շվեյցարիայի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է. «Որևէ կոնկրետ պայմանավորվածություն, այսպես ասած, չունենք խնդրի լուծման տարբերակների մասին: Բայց պայմանավորվել ենք, որպեսզի միջոցներ ձեռնարկենք լարվածությունն էլ ավելի թուլացնելու, որպեսզի առաջնագծում չունենանք զոհեր»: Նա նաև մի պարզաբանում է արել. «Մեզ համար չկա լուծում, որը կարող է ինչ-որ կերպ խաթարել Ղարաբաղի անվտանգությունը: Մեզ համար միակ լուծումն այն է, որ Ղարաբաղը լինի Ադրբեջանից դուրս: Երբեք որևէ հայ ղեկավար չի կարող ընդունել այդպիսի որոշում և իրականացնել, և դրա համար մենք ամեն ինչ անելու ենք՝ զուգահեռ զարգացնելով Հայաստանը, տնտեսապես ամրապնդելով մեր երկիրը»:
Հանդիպման արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում նշվել է, որ «նախագահները համաձայնել են ջանքեր գործադրել՝ ակտիվացնելու բանակցային գործընթացը և լրացուցիչ ջանքեր գործադրելու՝ Շփման գծում լարվածությունը թուլացնելու ուղղությամբ»: Հանդիպման փաստը դրական է գնահատել նաև պաշտոնական Ստեփանակերտը՝ ուշադրություն հրավիրելով Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտության վրա:
Ադրբեջանը փորձեց օգտագործել Ժնևի բանակցությունների փաստը՝ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պարտավորություններից ձերբազատվելու համար: Սակայն դրան հաջորդած միջնորդների հայտարարությունները հստակ ցույց տվեցին նման փորձերի ոչ արդյունավետ և ապակառուցողական լինելը: Մասնավորապես, դեկտեմբերի 8-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի շրջանակներում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հայտարարության մեջ ընդգծվում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտությունը: Հատուկ շեշտվում է հատկապես ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման կարևորությունը:
Տարվա վերջում ակտիվացան խոսակցությունները նաև «Լավրովի պլանի» վերաբերյալ, ինչը պայմանավորված էր Ժնևի հանդիպումից հետո ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի տարածաշրջանային այցով, որի ընթացքում քննարկվում էր նաև արցախյան հիմնահարցը: Սակայն, Լավրովը Երևանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ կարգավորման հիմնական բաղադրիչներն արտացոլված են 2007, 2009 և 2011թ. հայտարարություններում՝ ընդգծելով, որ դրանք փաթեթային են, և որևէ բաղադրիչ չի կարող անջատ դիտարկվել մյուսներից: Բացի այդ, նա ընդգծեց, որ ՌԴ-ն շարունակում է խնդրի շուրջ ակտիվ աշխատել ամերիկացի և ֆրանսիացի գործընկերների հետ: «Լավրովի պլանի» շուրջ խոսակցությունները հերքել է նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 14-ին «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը տրված հարցազրույցում: «Երևան այցի ժամանակ որևէ հայեցակարգային առաջարկություն չկար Լավրովի կողմից, ընդհանրապես նոր առաջարկություն չկար… Ղարաբաղի մասով ինչ-որ կար, Լավրովն ասուլիսի ընթացքում ներկայացրեց»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Ամփոփելով կարող ենք նշել, որ տարին ընդհանուր առմամբ բավական լարված մթնոլորտում է անցել, ինչը մի կողմից պայմանավորված էր հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված պայմանավորվածություններից խուսափելու Ադրբեջանի քաղաքականությամբ, մյուս կողմից՝ տարվա առաջին կեսին սահմանային լարվածության պարբերական աճով:
Միջնորդներն, իրենց հերթին, ողջ տարվա ընթացքում ջանքեր են գործադրել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու ուղղությամբ՝ հատկապես շեշտադրելով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման, նրա դիտորդական առաքելության մեծացման ուղղությամբ քայլերի անհրաժեշտությունը: Զուգահեռաբար, հատկապես տարվա երկրորդ կեսին, աշխատանք է տարվել բանակցային գործընթացը վերակենդանացնելու, նախագահների հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ: Պաշտոնական Բաքուն փորձեց օգտագործել Ժնևի հանդիպմանը մասնակցելու Հայաստանի համաձայնությունը՝ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները զրոյացնելու համար: Սակայն, հանդիպումից հետո միջնորդները հստակ հասկացրին, որ հրադադարի ամրապնդմանը, վստահության մթնոլորտի կառուցմանն ուղղված միջոցառումները և բանակցությունների վերսկսումը զուգահեռ գործընթացներ են և որևէ կերպ միմյանց չեն բացառում:
Կարելի է ասել, որ տարին կարևորվեց բանակցային գործընթացի վերակենդանացմամբ, սակայն հանդիպմանը հաջորդած հայտարարությունները որևէ լավատեսության հիմք չեն տալիս:
Ընդհանուր առմամբ, տարվա ընթացքում տեղի է ունեցել  Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հինգ հանդիպում, մեկ նախագահների հանդիպում, համանախագահների մի քանի տարածաշրջանային այց:
Ընդհանուր միջավայրի, բանակցությունների ֆոնին որոշակի բացասական ազդեցություն ունեցավ նաև Ադրբեջանի պատճառով Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակումը: Բացի այդ, լրացուցիչ քննարկումների առարկա դարձավ ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկյան համանախագահի պաշտոնի շուրջ ծավալված աղմուկը, որը կապված է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի կառուցվածքային վերաձևումների հետ:

Karabakh Conflict Settlement Process in 2017
2017 was important in terms of the attempts by the mediators to restart the Karabakh conflict negotiation process after 2016 April War.
The year started in a quite tense situation taking into consideration the diversion attack by Azerbaijan on December 29 in Tavush region and the human casualties from both sides.
On the occasion, on January 9, the OSCE Minsk Group co-Chairs issued a statement urging the sides "to strictly observe the agreements reached during summits in Vienna and St. Petersburg in 2016, including obligations to finalize in the shortest possible time an OSCE investigative mechanism" as well as to return, without delay, human remains. After the return of the body of the Azeri saboteur, the Co-Chairs, in the statement issued after the meeting of foreign ministers of Armenia and Azerbaijan in February assessed it as a "useful humanitarian step" by the authorities of Armenia.
In the same statement there is another important part. In response to the stance and military rhetoric of Azerbaijan to escape from the arrangements made, to distract from the negotiation process, the Co-Chairs underlined the ceasefire agreement of 1994-1995 as a basis to stop violence, referring to the Deauville statement of the Co-Chairs emphasizing the unacceptability of the use of force, highlighting the importance to implement the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg, urging to demonstrate restraint in public speeches.
Despite the statements, the escalations on the borders remained, and according to the RA MoD, on February 25, on Karabakh-Azerbaijan border simultaneously in both southeastern and eastern directions, using demining techniques and special means, the opponent launched an attack, which was successfully contained. Azerbaijan had human casualties and wounded soldiers, some bodies were left in the neutral zone.
The escalations continued also in May. According to the statement of the RA MoD, on May 15, in the eastern direction of Artsakh border, the opponent turned to another provocation firing from the controlled rocket at the object of the Defense Army, as a result of which military equipment was partially damaged. The Armenian side turned to the retaliatory actions firing from different caliber weapons. On the occasion the OSCE MG Co-Chairs issued a statement and importantly indicated in the statement that the initiator of the escalations was Azerbaijan.
The addressed approach to some extent preserved also in June, in the statement of the Co-Chairs in their regional visit, which states: "They appealed to the leadership of Azerbaijan to avoid further escalation. The Co-Chairs are sending the same message to the leadership of Armenia and de facto authorities of Nagorno-Karabakh."
Another escalation on the border took place on July 4 as a result of which Azerbaijan lost a child. Azerbaijani side tried to take an advantage of the situation by all means circulating the photos of the dead child in the Internet.
Via regional visits and statements, the mediators tried to ease the tension and in this context they especially underlined the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg. Parallel to that, the OSCE MG co-chairs worked to restart the negotiations process and to organize the meeting of presidents of Armenia and Azerbaijan.
In this sense, the important achievement of the year can be considered the meeting of Azerbaijan’s and Armenia’s presidents in Geneva on October 16, as a result of which during the meeting with the representatives of the Armenian community in Switzerland, Serzh Sargsyan noted. "It can be stated that no specific arrangements have been made about the settlement options. But we have agreed to take measures to ease the tension so that we do not have losses in the front line." He also specified: "I wish to assure you that we do not see any such solution as may undermine Karabakh’s security in a way or another. The only solution acceptable for us is that Karabakh be outside Azerbaijan. Never can any Armenian leader accept and implement other solution whatsoever, and for that reason, we will do our utmost to develop Armenia by strengthening our country’s economy."
As a result of the meeting, the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, and the OSCE Minsk Group Co-Chairs issued a statement, in which "the Presidents agreed to take measures to intensify the negotiation process and to take additional steps to reduce tensions on the Line of Contact." The fact of the meeting was also positively assessed by the official Stepanakert, underlining the necessity to implement the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg.
Azerbaijan tried to use the fact of Geneva negotiations to get rid of Vienna and Saint Petersburg commitments. However, the statement issued by the Co-Chairs afterwards clearly indicated that such attempts are neither productive, nor constructive. Particularly, in the statement of the foreign ministers of the OSCE MG Co-Chair states in the framework of the OSCE Vienna Ministerial Council, the necessity of implementing the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg meeting was underlined. Special emphasis was on the importance of expanding the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office.
At the end of the year, the talks on "Lavrov Plan" also became active, which was conditioned by the visit of Russia’s Foreign Minister, Sergey Lavrov, to the region, during which the Karabakh conflict was also discussed. However, during the press conference in Yerevan, Lavrov declared that the main components of the conflict settlement are reflected in 2007, 2009 and 2011 statements underling that they are package of suggestions and cannot be viewed separately. In addition, he stressed that Russia continues to work actively with its French and US colleagues on the issue. The talks on "Lavrov plan" were also rejected by President of Armenia, Serzh Sargsyan in his interview with "Armenia" TV on December 14. "During his visit to Yerevan, there was no conceptual suggestion by Lavrov, there was no new suggestion at all… Whatever there was on Karabakh was presented by Lavrov during the press conference," RA President noted.
Summing up, we can state that 2017, in general, passed in a rather tense atmosphere, which was on one hand conditioned by the Azerbaijani stance to violate the agreements aimed at strengthening the ceasefire regime, on the other hand by the regular increase of tension on the border at the beginning of the year.
The mediators, in their turn, made efforts throughout the year to realize the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg emphasizing the steps to expand the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office and increasing the observer mission. In parallel, especially in the second half of the year, work was done to restart the negotiation process, to organize the meeting of the presidents. The official Baku tried to use the agreement by Armenia to participate in Geneva meeting to annul the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg. However, after the meeting, the mediators made it clear that the initiatives to strengthen the ceasefire, to build confidence and the start of negotiations are in parallel and neither of them excludes the other.
One can state, that 2017 was important in the sense of the negotiation revival, still the statements made after the meeting give no way to optimism.
In general, five meetings of foreign ministers of Armenia and Azerbaijan took place in 2017, and several Co-Chairs’ visits to the region.
The closing of the OSCE Yerevan office also had a negative impact on the general atmosphere, on the negotiation process. Besides, the noise around the position of the US Co-Chair, which was connected with the structural reforms of the US State Department, became an additional cause for discussions.