Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը 2017թ.-ին
2017 թվականը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի տեսանկյունից կարևոր էր 2016թ. ապրիլյան պատերազմից հետո բանակցային գործընթացը վերականագնելու միջնորդների փորձերի համատեքստում:
Տարին մեկնարկեց բավական լարված միջավայրում՝ հաշվի առնելով դեկտեմբերի 29-ին Տավուշի շրջանում Ադրբեջանի սանձազերծած դիվերսիոն հարձակումն ու  երկու կողմերում էլ զոհերի առկայությունը:
Այդ կապակցությամբ հունվարի 9-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հայտարարություն տարածեցին՝ կոչ անելով «խստորեն հետևել 2016թ. Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում  ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, ներառյալ՝ ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմը հնարավորինս կարճ ժամկետում համաձայնեցնելու պարտավորությունը», ինչպես նաև առանց հետաձգելու հետ վերադարձնել դիակը: Հետագայում, ադրբեջանցի դիվերսանտի դիակի վերադարձից հետո, փետրվարին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ հանդիպումից հետո տարածված հայտարարությունում համանախագահները դա գնահատել են որպես Հայաստանի իշխանությունների կողմից «օգտակար հումանիտար քայլ»:
Նույն հայտարարության մեջ առկա է կարևոր ևս մի քանի դիտարկում: Ի պատասխան մինչ այդ առկա պայմանավորվածություններից խուսանավելու, բանակցային գործընթացը շեղելու Ադրբեջանի քաղաքականության և ռազմատենչ հռետորաբանության, համանախագահները կարևորել են 1994-95թթ. հրադադարի համաձայնագրերը, որպես բռնությունների դադարեցման հիմք, հղում են կատարել Դովիլի նախագահների հայտարարությանը՝ շեշտելով ուժի կիրառման անթույլատրելիությունը, կարևորել են Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտությունը՝ կոչ անելով զսպվածություն ցուցաբերել հանրային ելույթներում:
Չնայած հայտարարություններին՝ սրացումները սահմաններին պահպանվել են, և, ըստ ՀՀ ՊՆ հաղորդագրության, փետրվարի 25-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի միանգամից երկու` հարավարևելյան և արևելյան ուղղություններով հակառակորդն, օգտագործելով ականազերծման համապատասխան տեխնիկա և հատուկ միջոցներ, ձեռնարկել է հարձակման փորձ, որը հետ է շպրտվել։ Ադրբեջանական կողմն ունեցել է մարդկային զոհեր ու վիրավորներ, մի քանի դիակ մնացել է չեզոք գոտում:
Սրացումները շարունակվել են նաև մայիսին: Ըստ ՀՀ ՊՆ հաղորդագրության՝ մայիսի 15-ին Արցախի սահմանի արևելյան ուղղությամբ հակառակորդը դիմել է հերթական սադրանքին՝ կառավարվող հրթիռից կրակ վարելով Պաշտպանության բանակի ռազմական օբյեկտի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում մասնակի վնասվել է մեկ ռազմական տեխնիկա: Հայկական կողմը դիմել է պատասխան գործողությունների՝ կրակ բացելով տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից: Այս կապակցությամբ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ, և որ կարևոր է՝ իրենց հայտարարության մեջ մատնանշել են, որ սրացման նախաձեռնողն Ադրբեջանն է եղել:
Այդ հասցեականությունը որոշակիորեն պահպանվել է նաև հունիսին տարածաշրջան կատարած այցից հետո համանախագահների տարածած հայտարարության մեջ, որում նշվում է. «համանախագահները դիմել են Ադրբեջանի ղեկավարությանը՝ հորդորելով խուսափել իրավիճակի  հետագա սրացումից:  Համանախագահները միևնույն կոչով դիմում են Հայաստանի ղեկավարությանը և Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանություններին»:
Սահմանային լարվածության նոր աճ է տեղի ունեցել հուլիսի 4-ին, որի արդյունքում ադրբեջանական կողմում երեխա է զոհվել: Ադրբեջանական կողմն ամեն կերպ փորձեց օգտվել այդ իրավիճակից՝ համացանցում շրջանառելով երեխայի նկարները:
Տարածաշրջանային այցերի և հայտարարությունների միջոցով միջնորդները փորձել են հասնել լարվածության թուլացման և այդ համատեքստում էլ ավելի են կարևորել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարումը: Դրան զուգահեռ, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները նաև աշխատանքներ են տարել բանակցային գործընթացը վերականգնելու և Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ:
Այս առումով, տարվա կարևորագույն ձեռքբերումը կարելի է համար հոկտեմբերի 16-ին Ժնևում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, որի արդյունքների մասին Շվեյցարիայի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է. «Որևէ կոնկրետ պայմանավորվածություն, այսպես ասած, չունենք խնդրի լուծման տարբերակների մասին: Բայց պայմանավորվել ենք, որպեսզի միջոցներ ձեռնարկենք լարվածությունն էլ ավելի թուլացնելու, որպեսզի առաջնագծում չունենանք զոհեր»: Նա նաև մի պարզաբանում է արել. «Մեզ համար չկա լուծում, որը կարող է ինչ-որ կերպ խաթարել Ղարաբաղի անվտանգությունը: Մեզ համար միակ լուծումն այն է, որ Ղարաբաղը լինի Ադրբեջանից դուրս: Երբեք որևէ հայ ղեկավար չի կարող ընդունել այդպիսի որոշում և իրականացնել, և դրա համար մենք ամեն ինչ անելու ենք՝ զուգահեռ զարգացնելով Հայաստանը, տնտեսապես ամրապնդելով մեր երկիրը»:
Հանդիպման արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում նշվել է, որ «նախագահները համաձայնել են ջանքեր գործադրել՝ ակտիվացնելու բանակցային գործընթացը և լրացուցիչ ջանքեր գործադրելու՝ Շփման գծում լարվածությունը թուլացնելու ուղղությամբ»: Հանդիպման փաստը դրական է գնահատել նաև պաշտոնական Ստեփանակերտը՝ ուշադրություն հրավիրելով Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտության վրա:
Ադրբեջանը փորձեց օգտագործել Ժնևի բանակցությունների փաստը՝ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պարտավորություններից ձերբազատվելու համար: Սակայն դրան հաջորդած միջնորդների հայտարարությունները հստակ ցույց տվեցին նման փորձերի ոչ արդյունավետ և ապակառուցողական լինելը: Մասնավորապես, դեկտեմբերի 8-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի շրջանակներում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հայտարարության մեջ ընդգծվում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտությունը: Հատուկ շեշտվում է հատկապես ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման կարևորությունը:
Տարվա վերջում ակտիվացան խոսակցությունները նաև «Լավրովի պլանի» վերաբերյալ, ինչը պայմանավորված էր Ժնևի հանդիպումից հետո ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի տարածաշրջանային այցով, որի ընթացքում քննարկվում էր նաև արցախյան հիմնահարցը: Սակայն, Լավրովը Երևանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ կարգավորման հիմնական բաղադրիչներն արտացոլված են 2007, 2009 և 2011թ. հայտարարություններում՝ ընդգծելով, որ դրանք փաթեթային են, և որևէ բաղադրիչ չի կարող անջատ դիտարկվել մյուսներից: Բացի այդ, նա ընդգծեց, որ ՌԴ-ն շարունակում է խնդրի շուրջ ակտիվ աշխատել ամերիկացի և ֆրանսիացի գործընկերների հետ: «Լավրովի պլանի» շուրջ խոսակցությունները հերքել է նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 14-ին «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը տրված հարցազրույցում: «Երևան այցի ժամանակ որևէ հայեցակարգային առաջարկություն չկար Լավրովի կողմից, ընդհանրապես նոր առաջարկություն չկար… Ղարաբաղի մասով ինչ-որ կար, Լավրովն ասուլիսի ընթացքում ներկայացրեց»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Ամփոփելով կարող ենք նշել, որ տարին ընդհանուր առմամբ բավական լարված մթնոլորտում է անցել, ինչը մի կողմից պայմանավորված էր հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված պայմանավորվածություններից խուսափելու Ադրբեջանի քաղաքականությամբ, մյուս կողմից՝ տարվա առաջին կեսին սահմանային լարվածության պարբերական աճով:
Միջնորդներն, իրենց հերթին, ողջ տարվա ընթացքում ջանքեր են գործադրել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու ուղղությամբ՝ հատկապես շեշտադրելով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման, նրա դիտորդական առաքելության մեծացման ուղղությամբ քայլերի անհրաժեշտությունը: Զուգահեռաբար, հատկապես տարվա երկրորդ կեսին, աշխատանք է տարվել բանակցային գործընթացը վերակենդանացնելու, նախագահների հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ: Պաշտոնական Բաքուն փորձեց օգտագործել Ժնևի հանդիպմանը մասնակցելու Հայաստանի համաձայնությունը՝ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները զրոյացնելու համար: Սակայն, հանդիպումից հետո միջնորդները հստակ հասկացրին, որ հրադադարի ամրապնդմանը, վստահության մթնոլորտի կառուցմանն ուղղված միջոցառումները և բանակցությունների վերսկսումը զուգահեռ գործընթացներ են և որևէ կերպ միմյանց չեն բացառում:
Կարելի է ասել, որ տարին կարևորվեց բանակցային գործընթացի վերակենդանացմամբ, սակայն հանդիպմանը հաջորդած հայտարարությունները որևէ լավատեսության հիմք չեն տալիս:
Ընդհանուր առմամբ, տարվա ընթացքում տեղի է ունեցել  Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հինգ հանդիպում, մեկ նախագահների հանդիպում, համանախագահների մի քանի տարածաշրջանային այց:
Ընդհանուր միջավայրի, բանակցությունների ֆոնին որոշակի բացասական ազդեցություն ունեցավ նաև Ադրբեջանի պատճառով Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակումը: Բացի այդ, լրացուցիչ քննարկումների առարկա դարձավ ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկյան համանախագահի պաշտոնի շուրջ ծավալված աղմուկը, որը կապված է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի կառուցվածքային վերաձևումների հետ:

Процесс урегулирования карабахского конфликта в 2017 году
2017-ый год имел важное значение в контексте усилий посредников по восстановлению переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта после апрельской войны 2016-ого года.
Год стартовал в достаточно напряженной ситуации, учитывая инициированные Азербайджаном диверсионные нападения в Тавушском регионе и наличие жертв с обеих сторон.
В связи с этим 9-го января сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление, призывая "строго следовать достигнутым в Вене и Санкт-Петербурге в 2016 году договоренностям, в том числе, обязательствам по согласованию механизмов расследования ОБСЕ в кротчайшие сроки", а также немедленно возвратить трупы. В дальнейшем, после возвращения тела азербайджанского солдата, оказавшегося на территории Армении, было распространено новое заявление, в котором  сопредседатели оценили это как "полезный в гуманитарном плане шаг" армянских властей.
В том же заявлении, распространенном по итогам встречи с главами МИД Армении и Азербайджана, содержится еще несколько важных элементов. В ответ на попытки Азербайджана уйти от достигнутых договоренностей, сменить русло переговорного процесса и воинственные заявления, сопредседатели подчеркнули важность выполнения соглашений о перемирии от 1994-95 гг., ссылаясь на заявление президентов Армении и Азербайджана в Довилле и подчеркивая непозволительность применения силы, призывая также проявлять сдержанность в публичных заявлениях.
Несмотря на эти заявления, напряженность на границе сохранялась, и, согласно сообщениям министерства обороны Армении, 25-ого февраля азербайджанская сторона начала новое наступление на границы Армении сразу по двум направлениям, используя вооружение различной мощности. Армянские войска отбросили наступление, некоторые трупы с азербайджанской стороны остались в нейтральной зоне.
Напряжение сохранялось и в мае. По сообщениям МО, 15-ого мая  противник пошел на очередную провокацию на восточной части границы с Арцахом, открыв ракетный огонь по военным объектам. Армянская сторона предприняла ответные меры. В связи с этим сопредседатели Минской группы выступили с заявлением, и, что важно, в своем заявлении подчеркнули, что инициатором инцидента был Азербайджан.
Эта адресность в некотором смысле сохранилась и в заявлении, сделанном по итогам визита в регион, в котором говорилось: "сопредседатели обратились к властям Азербайджана, призывая избегать дальнейшего роста напряженности. Сопредседатели с тем же призывом обращаются также к властям Армении и де-факто властям Нагорного Карабаха".
Новый всплеск эскалации был зафиксирован 4-ого июля, когда в результате ответного огня по размещенным вблизи населенного пункта военным объектом на азербайджанской стороне погиб ребенок. Азербайджан всячески постарался воспользоваться этой ситуацией, в том числе распространив в сети фотографии тела ребенка.
Посредники пытались достичь спада напряженности своими заявлениями и визитами, и в этом контексте особое значение придавали выполнению договоренностей, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге. Параллельно этому сопредседатели Минской группы ОБСЕ прилагали активные усилия по восстановлению переговорного процесса и организации встречи президентов Армении и Азербайджана.
В этом контексте важнейшим достижением года можно считать состоявшуюся в Женеве 16-ого октября встречу Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. По итогам встречи президент Армении заявил: "Какой-либо конкретной договоренности, так сказать, не имеем, о вариантах решения проблемы. Но мы договорились принять меры для еще большего ослабления напряженности, чтобы не иметь жертв на передовой линии". Он также разъяснил: "Для нас единственным решением является то, чтобы Карабах был вне Азербайджана. Никогда никакой армянский руководитель не может принять иного решения и для этого мы все будем делать, параллельно развивая Армению, экономически укрепляя нашу страну".
По результатам встречи министры иностранных дел Армении и Азербайджана и сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с совместным заявлением, в котором говорится, что "президенты согласились принять меры для активизации переговорного процесса и предпринять дополнительные шаги для снижения напряженности на линии соприкосновения". Факт встречи положительно оценил и официальный Степанакерт, обратив внимание на необходимость выполнения венских и санкт-петербургских договоренностей.
Азербайджан попытался использовать факт женевских переговоров, чтобы избавиться от этих договоренностей. Но последовавшие за этим заявления посредников четко показали, что эти попытки были неэффективными и деструктивными. В частности, 8-ого декабря в рамках заседания Совета министров иностранных дел стран ОБСЕ главы внешнеполитических ведомств стран-сопредседателей МГ ОБСЕ выступили с заявлением, в котором подчеркивается необходимость выполнения венских и санкт-петербургских договоренностей. Особенно подчеркивается важность расширения офиса специального представителя действующего председателя ОБСЕ.
В конце года вновь активно начал обсуждаться так называемый "план Лаврова", что было вызвано региональным визитом Сергея Лаврова, последовавшим за женевскими переговорами. Однако в Ереване на пресс-конференции Лавров заявил, что основные элементы урегулирования отражены в заявлениях 2007, 2009 и 2011 г., подчеркнув, что это - пакетные предложения, и ни один элемент не может рассматриваться в отдельности от других. Кроме того, он подчеркнул, что Россия продолжает активно работать со своими американскими и французскими коллегами. Разговоры о "плане Лаврова" опроверг также президент Армении Серж Саргсян в своем интервью телеканалу "Армения" 14-ого декабря. "Во время визита в Ереван со стороны Лаврова концептуальных предложений сделано не было, вообще, новых предложений не было… Что было по Карабаху, Лавров представил на пресс-конференции", - сказал президента Армении.
Подводя итоги, можем отметить, что год в общей сложности прошел в напряженной атмосфере, что, с одной стороны, связано с попытками Азербайджана избежать выполнения договоренностей по укреплению перемирия, с другой стороны - с существенной эскалацией на протяжении первой половины года.
Посредники, в свою очередь, на протяжении всего года вкладывали усилия для продвижения процесса воплощения в жизнь договоренностей Вены и Санкт-Петербурга, особенный акцент делая на расширении офиса спецпредставителя действующего председателя ОБСЕ. Параллельно этому, особенно во второй половине года, проводилась работа по возобновлению переговорного процесса, организации встречи президентов. Официальный Баку попытался воспользоваться женевской встречей, чтобы свести на нет венские и санкт-петербургские договоренности. Однако после встречи посредники дали понять, что укрепление перемирия, формирование атмосферы доверия и возобновление переговоров - это параллельные процессы и они никак друг друга не исключают.
Можно сказать, что год ознаменовался возрождением переговорного процесса, однако заявления, последовавшие за встречей президентов, не внушают оптимизма.
В общей сложности, в течение года прошло пять встреч министров иностранных дел Армении и Азербайджана, одна встреча на уровне президентов и несколько региональных визитов посредников.
На общую атмосферу, фон переговоров определенное негативное влияние имело также закрытие офиса ОБСЕ в Армении - по настоянию Азербайджана. Кроме того, дополнительным предметом обсуждений стал шум вокруг возможного изменения статуса американского сопредседателя МГ ОБСЕ, что связано со внутренними изменениями в структуре администрации США.