Նալբանդյան. մենք կարևորում ենք ՆԱՏՕ-ի աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին
Դեկտեմբերի 18-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլլերին, հայտնում է ԱԳՆ պաշտոնական կայքը:
Էդվարդ Նալբանդյանն ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլլերի հետ ճեպազրույցին հանդես եկավ ելույթի խոսքով:
Ստորև նախարարի խոսքն ամբողջական.
«Հարգելի՛ տիկին Գոթեմյոլլեր,
ՈՒրախ եմ Ձեզ կրկին ողջունել Հայաստանում:
25 տարի առաջ հիմք դրվեց Հայաստանի և Հյուսիսատլանտյան դաշինքի միջև գործընկերային հարաբերությունների: Այդ քառորդ դարի ընթացքում մեր փոխգործակցությունն աճել ու համալրվել է նոր բովանդակությամբ: Ձեր այցելությունը լավ հնարավորություն է ամփոփելու անցած ճանապարհը և նախանշելու հետագա համագործակցութան ուղիները։
Ինչպես գիտեք դեկտեմբերի 13-ից 18-ը Հայաստանում անցկացվում է ՆԱՏՕ-ի հերթական շաբաթը, որի շրջանակներում տեղի են ունենում մի շարք միջոցառումներ ու սեմինարներ:
Մեր հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվեց բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և պարբերական շփումների շարունակականությունը։ Գոհունակությամբ արձանագրեցինք, որ հաջողությամբ իրականացվում է Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների թվով 5րդ ծրագիրը: Ընդգծեցինք Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի Վստահության հիմնադրամի գործունեության պրակտիկ իրականացման կարևորությունը:
Հայաստանը շարունակում է իր կարևոր ներդրումն ունենալ միջազգային խաղաղության ու կայունության հաստատման ՄԱԿ-ի և ՄԱԿ-ի հովանո ներքո իրականացվող հավաքական ջանքերում՝ անվտանգության սպառողից վերածվելով անվտանգության մատակարարողի:
Մեր երկիրն ինքը, ունենալով անվտանգային լուրջ մարտահրավերներ, իր նպաստն է բերում աշխարհի այլ կետերում անվտանգության ու կայունության պահպանման և ամրապնդման գործին:
Տիկին Գոթեմյոլլերի հետ միասին անդրադարձ կատարեցինք մի շարք տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ խնդիրների։
Տիկին գլխավոր քարտուղարի տեղակալին ներկայացրեցի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումները, հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերը:
Այս համատեքստում մենք կարևորում ենք ՆԱՏՕ-ի աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին ու մոտեցումներին։

Edward Nalbandian: We Value NATO's Support to the Efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs
At the briefing with NATO Deputy Secretary General Rose Gottemoeller, the RA Foreign Minister made a speech, which, as the press service of the RA MFA informs, reads as follows:
"Dear Ms Gottemoeller,
I am glad to welcome you again in Armenia.
25 years ago a foundation for the partnership relations between Armenia and North Atlantic Treaty Organization has been laid. During that quarter century our collaboration has developed and was enriched with new content. Your visit is a good opportunity to summarize the past and outline future ways of cooperation.
As you know on December 13-18 a regular NATO week is held in Armenia, which includes a number of events and seminars.
During our meeting, we have highlighted the importance of continuity of high-level political dialogue and regular contacts. We were pleased to note that Armenia-NATO 5th Individual Partnership Action Plan is being successfully implemented. We emphasized the importance of the practical implementation of the activities of the NATO Trust Fund in Armenia.
Armenia continues its important contribution to the collective efforts towards the establishment of international peace and stability undertaken by the UN and under UN auspices by transforming from a security consumer into a security provider.
Our country itself, having serious security challenges, contributes to the preservation and strengthening of security and stability in other parts of the world.
Together with Ms. Gottemoeller we touched upon a number of urgent regional and international issues.
I presented to Ms. Deputy Secretary General the recent developments around the Nagorno-Karabakh conflict, the joint efforts of Armenia and the Minsk Group Co-Chair countries aimed at the exclusively peaceful settlement of the conflict.
In this context, we value NATO's support to the efforts and approaches of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Ms. Gottemoeller, I welcome you again in Yerevan."