Նախագահի նստավայրում տոնական ընդունելություն է կազմակերպվել Հայաստանի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների համար (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ Հանրապետության Նախագահի անունից այսօր Նախագահի նստավայրում ընդունելություն է կազմակերպվել Հայաստանի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների համար: Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել ու բարեմաղթանքներ է հղել գործարարներին գալիք տոների առթիվ:
Շնորհավորական խոսքում Նախագահն անդրադարձել է անցնող 2017 թվականի տնտեսական տարվա արդյունքներին և 2018 թվականից ակնկալիքներին:
Հարգելի՛ գործարարներ,
Ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ նախագահական նստավայրում և ուրախ եմ, որ այսպիսի հանդիպումները դարձել են բարի ավանդույթ՝ Ամանորի նախաշեմին մենք հավաքվում ենք, միմյանց շնորհավորում և մաղթում հաջողություն: Առաջին հերթին ցանկանում եմ, որ 2018 թվականին ձեր ընտանիքներում տիրեն սերը, փոխհասկացվածությունը, հարգանքը, ցանկանում եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը 2018 թվականին ավելի շատ երջանկության և բավարարվածության զգացողություն ունենա: Դա շատ կարևոր է մեր երկրի, մեր հասարակության համար, որովհետև գաղտնիք չէ, որ ձեր հաջողությունները նշանակում են տնտեսական աճ, նշանակում են նոր աշխատատեղեր, նշանակում է բարեկեցություն: Մաղթում եմ, որ 2018 թվականին շարունակեք այն ձեռքբերումները, որ ունեցել ենք 2017 թվականին, ոչ միայն շարունակեք ձեր գործը, ոչ միայն ընդլայնեք, այլ նաև դառնաք նոր գաղափարների, նոր նախաձեռնությունների հեղինակներ: Դրա համար, կարծում եմ, երկու անհրաժեշտ պայման կա. առաջինը՝ ձեր կողմից ցանկություն, աշխատասիրություն, մտածելու երկար ժամանակ և երկրորդ՝ փոխվստահություն և համագործակցություն կառավարության հետ:
Կարծում եմ, որ 2017 թվականը կարելի է բնութագրել որպես կառավարության տնտեսական ոլորտի մարմինների և գործարարների համագործակցության տարի: Այս առումով, բոլորդ էլ պետք է որ ինչ-որ չափով գոհ լինեք, որովհետև երբ հունվարի 1-ից նոր ՀՀ Հարկային և ԵԱՏՄ Մաքսային օրենսգրքերը մտնեն ուժի մեջ, ապա բոլորդ տեսնելու եք և, հավանաբար արդեն համոզվել եք, որ ձեր գրեթե բոլոր առաջարկությունները, որոնք հնչել են ինչպես պաշտոնական, այնպես էլ ոչ ֆորմալ հանդիպումների ժամանակ, այնտեղ հաշվի են առնվել: Ես վստահ եմ, որ մենք 2018 թվականին ունենալու ենք շատ ավելի լավ արդյունքներ, քան 2017-ին, որովհետև 2017-ին արդեն բավականաչափ նախադրյալներ են ստեղծվել, որպեսզի տարին փակենք բավարար տնտեսական աճով: Կանխատեսումներ չանեմ, բայց կարծում եմ տնտեսական աճ 6 տոկոսից ավելին ենք ունենալու: Փառք Աստծո, տնտեսական ակտիվության գործակիցը բավականաչափ մեծ է. արդեն 11 ամիսների ընթացքում մենք ունեցել ենք աննախադեպ՝ 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարին համարժեք արտահանման ցուցանիշ, որը մեր ՀՆԱ-ի 20 տոկոսն է: Մենք երբեք այդպիսի ցուցանիշ չենք ունեցել: Մեր առևտրաշրջանառությունն արդեն 11 ամիսների ընթացքում գերազանցել է 6 միլիարդ դոլարի շեմը՝ արտաքին առևտրաշրջանառության մասին է խոսքը, բայց որ չափազանց կարևոր է՝ նաև կառուցվածքային փոփոխություններ են տեղի ունեցել, որովհետև 2012-2013 թվականներին մենք ունեցել ենք գրեթե 6 միլիարդանոց արտաքին առևտրաշրջանառություն, որտեղ, օրինակ, պատրաստի սննդի արտահանումը այդ ցուցանիշում եղել է 12-13 տոկոս, իսկ հիմա գրեթե հասնում է մեկ քառորդի: Սա շատ լավ և կարևոր ցուցանիշ է: Ակնհայտ է, որ այսպիսի ցուցանիշները դրական են ազդում ֆինանսական, մակրոտնտեսական կայունության վրա:
Տեսնում եք, որ առաջին անգամն է տևական ժամանակահատվածում, երբ դեկտեմբեր ամսին մեր հարազատ հայկական դրամը որևէ ճնշումներ չի զգում, ընդհակառակը՝ փորձում է բարելավել իր դիրքերը: Այս ամբողջը փոխկապակցված է, և կարծում եմ, որ այս փոխկապակցվածության մեջ հիմնական դերակատարությունը ձերն է, այնպես որ՝ բոլորիդ առաջարկում եմ նույն տեմպով կամ ավելի, շարունակեք աշխատանքը՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ 2018 թվականի գարնանը մեր նոր Սահմանադրությունը ամբողջապես մտնելու է ուժի մեջ: Բայց ես ակնկալում եմ ձեզնից, որպես մեր հասարակության կարևոր մաս, որ դուք էլ շատ պարագաներում բարեփոխեք ձեր աշխատանքը: Առաջարկում եմ, որպեսզի 2018 թվականին բոլորս միասին հասնենք նրան, որ ոչ պաշտոնական՝ չփաստաթղթավորված, շրջանառությունը հասցնենք նվազագույնի: Մենք վարչապետի, կառավարության հետ նախնական պայմանավորվել ենք, որ պիտի այնպես անենք, որպեսզի 2018 թվականին ամբողջովին կարգավորենք փաստաթղթաշրջանառությունը: Սա օգտակար է բոլորիս՝ և՛ ձեզ, և՛ պետության, մեր բանակի ու մեր մանկավարժների, բոլորի համար:
Բոլորիդ կոչ եմ անում առանց սպասելու, առանց որևէ մեկի դրդման ինքներդ անցնեք այդ ճանապարհը: Մենք էլ մեր կողմից կանենք հնարավորը, որպեսզի համագործակցությունը լինի իրական, այլ ոչ թե՝ որպես ստուգող, կամ, չգիտեմ, պատժող մարմնի և բիզնեսով զբաղվող մարդու միջև:
Մեկ անգամ ևս բոլորիդ մաղթում եմ առողջություն, հաջողություն և կրկնեմ՝ բավարարվածության շատ երկար պահեր: Սա բոլորիս աշխատանքում կարևոր է:

President Sargsyan Congratulated Business Community Representatives on the Occasion of New Year and Christmas
On the occasion of the New Year and Christmas holidays, a gala reception was held at the Presidential Palace for business community representatives. Serzh Sargsyan congratulated them and offered his best wishes on the upcoming holidays.
In his congratulatory address, the President touched upon the results achieved in FY2017 and the expectations of 2018, the press service of the RA President reports.
"Ladies and Gentlemen,
Dear Businessmen,
I cordially welcome you to the Presidential Palace of the Republic of Armenia. I am glad that meetings like this have become a good tradition. In the run-up to the New Year, we come together, congratulate and wish success to one another.
First of all, I wish your families could enjoy a lot of love, mutual understanding and respect in 2018. I also wish that each of you might have a feeling of happiness and satisfaction in 2018. It is very important for our country and our society as it is no secret that your success means economic growth, new jobs, and wellbeing.
I want you to build on the achievements we had in 2017. I expect you to not only carry on your business, but to expand it and become the conceivers of new ideas and new initiatives. Therefore, I believe there are two necessary conditions: first of all, your aspiration, diligence, your time to think, and secondly, mutual trust and cooperation with the government.
I think that 2017 can be described as a year of cooperation between the government’s economic departments and the business community. In this respect, all of you must be satisfied, because on January 1, 2018, the new Tax Code and the EAEU Customs Code will come into effect, and you will all see and probably you have already been convinced that almost all your comments and suggestions, voiced during official or informal meetings, have been taken into account.
I am confident that we will have far better results in 2018, because we have provided all the necessary prerequisites in 2017 to close the year with satisfactory growth. I do not want to make predictions, but I think we will boast more than 6% economic growth next year.
Thank God, the coefficient of economic activity is sufficiently high. Over the past 11 months, we have had an unprecedented export index equivalent of 2 billion U.S. dollars, which makes 20 percent of GDP. We have never had such a high index before.
Our trade turnover has overrun the threshold of USD 6 billion over the past 11 months, I mean foreign trade, but what matters most is that structural changes have taken place: in 2012-2013, we had about 6 billion dollar-worth foreign trade turnover, with the index of ready-made food exports standing at 12-13%, while it is 25% now. This is a very good and important indicator. It is obvious that such indicators have a positive impact on financial and macroeconomic stability.
You can see that for the first time over many years, our good old Armenian dram has not been subject to any pressure; on the contrary, it is attempting to improve its position.
Everything is interconnected, and I think that the main role in this chain is yours. Therefore, I urge you to continue working at the same or higher pace, especially considering that the new Constitution will become effective in early 2018. But I expect you to be an important part of our society so that you, too, could improve your work in many ways.
I suggest that in 2018, we all should make sure that the non-formal, non-documented turnover has been minimized. We have agreed with the Prime Minister and the government that we should do our utmost to have fully streamlined business documentation in 2018. This is in the best interest of all of us, including you, the State, the Army, our teachers and everyone else.
I call on you to go that way without having to be prompted by others. We, too, will do our utmost to cooperate for good, and not just the way an inspector or an enforcing authority and business people would do.
Once again, I wish you all robust health, good luck, and let me repeat, very long moments of contentment. This is crucial in our work.