Գագիկ Ծառուկյանն ավտոմեքենաներ նվիրեց Հայաստանի 2017 թ. տասը լավագույն մարզիկներին
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացավ Հայաստանի «Տարվա 10 լավագույն մարզիկներ» 2017 թվականի մրցույթի հաղթողների պարգևատրման ու մեծարման հանդիսավոր արարողությունը: Ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար, ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար  Հրաչյա Ռոստոմյանը, մարզաշխարհի ներկայացուցիչներ՝ օլիմպիական խաղերի, աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոններ ու մեդալակիրներ, հյուրեր։
Նախագահ Սարգսյանը ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ասպարեզում ունեցած վաստակի համար պատվավոր կոչումներ շնորհեց մի շարք մարզիկների և մարզիչների, խրախուսեց նաև դրամական պարգևներով ու նվերներով. ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ասպարեզում ունեցած վաստակի համար ՀՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչում շնորհեց ՀԱՕԿ նախագահի խորհրդական Ռուբեն Հակոբյանին և ՀԱՕԿ Շիրակի մարզի ներկայացուցչության տնօրեն Արմեն Բադեյանին, ՀՀ վաստակավոր մարզչի կոչում՝ Իսրայել Միլիտոսյանին, Վահագն Հարությունյանին, Ռոման Ակոպովին, Գրիգոր Գրիգորյանին, Ալեքսան Հովհաննիսյանին, Արա Խեբոյանին, Մելիք Ղուկասյանին։
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն ավտոմեքենաներ նվիրեց լավագույն տասնյակին, ինչպես նաև անկախ Հայաստանի առաջին օլիմպիական չեմպիոն Իսրայել Միլիտոսյանին։ ՀԱՕԿ նախագահը հույս հայտնեց, որ 2018 թվականին մեր մարզիկներն էլ ավելի շատ մեդալեր կնվաճեն, հատկապես՝ ոսկե.
«Տեսնելով մեր մարզիկների հաջողությունները՝ յուրաքանչյուր հայ հպարտանում է, որ հայ է։ Մարզիկների շնորհիվ հնչում է Հայաստանի օրհներգը, բարձրանում դրոշը: Այդպիսով նրանք նպաստում են մեր երկրի ճանաչմանը։ Մենք քիչ ենք, բայց մեր հաղթանակներն ու հաջողությունները շատ մեծ են։ Տարեցտարի բոլոր մարզաձևերում հայ մարզիկներն առաջ են շարժվում, մեդալների թիվն էլ ավելանում է։ Աշխարհի կամ Եվրոպայի չեմպիոն հենց այնպես չես կարող դառնալ: Դրա համար պետք է մեծ կամքի ուժ և ձգտում։ Բարձր եմ գնահատում Հենրիխ Մխիթարյանի կատարած աշխատանքը։ Այս տարի նրա անունը միջազգային լրատվամիջոցներում հնչել է հազարավոր անգամներ, ասվել է նաև մեր երկրի անունը։ Մեծ հպարտության առիթ է նաև Լևոն Արոնյանի հաջողությունները։ Փառք ու պատիվ մեր բոլոր մարզիկներին»,- ասաց Գագիկ Ծառուկյանը։
2017 թվականի Հայաստանի լավագույն մարզիկներ դարձել են՝ Հենրիխ Մխիթարյանը, Արթուր Ալեքսանյանը, Լևոն Արոնյանը, Գրիգոր Մխիթարյանը, Մաքսիմ Մանուկյանը, Հովհաննես Բաչկովը, Սիմոն Մարտիրոսյանը, Էդգար Ստեփանյանը, Արթուր Թովմասյանն ու Տիգրան Կիրակոսյանը:
Արարողությանը հարգելի պատճառով ներկա չէին Հենրիխ Մխիթարյանը և Լևոն Արոնյանը: Մխիթարյանը «Մանչեսթեր Յունայթեդի» կազմում հանդես է գալիս Անգլիայի առաջնությունում, իսկ Արոնյանը Սաուդյան Արաբիայում մասնակցում է արագ և կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությանը: Նրանց փոխարեն մրցանակներն ստացան համապատասխան ֆեդերացիաների ներկայացուցիչները:

Гагик Царукян подарил автомобили десяти лучшим спортсменам Армении
В спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна состоялась торжественная церемония награждения и чествования победителей конкурса "10 лучших спортсменов года" Армении 2017 года. Присутствовали президент РА Серж Саргсян, президент НОКА Гагик Царукян, министр спорта и по делам молодежи, генеральный секретарь НОКА Грачья Ростомян, представители спортивной общественности – чемпионы и призеры первенств Олимпийских игр, мира и Европы, гости.
Президент Саргсян за имеющиеся заслуги в сфере физической культуры и спорта вручил почетные звания ряду спортсменов и тренеров, а также поощрил денежными призами и подарками. За имеющиеся заслуги в сфере физической культуры и спорта почетное звание заслуженного деятеля РА вручено советнику президента НОКА Рубену Акопяну и директору представительства НОКА в Ширакском марзе Армену Бадеяну, звание заслуженного тренера РА – Исраелу Милитосяну, Ваагну Арутюяну, Роману Акопову, Григору Григоряну, Алексану Оганесяну, Ара Хебояну, Мелику Гукасяну.
Президент НОКА Гагик Царукян подарил автомобили лучшей десятке, а также первому олимпийскому чемпиону Независимой Армении Исраелу Милитосяну. Президент НОКА выразил надежду, что в 2018 году наши спортсмены завоюют еще больше медалей, особенно золотых.
"Видя успехи наших спортсменов, каждый армянин гордится, что он – армянин. Благодаря спортсменам звучит гимн Армении, поднимается флаг. Таким образом, они способствуют известности нашей страны. Нас мало, но наши победы и успехи очень велики. Из года в год во всех видах спорта армянские спортсмены движутся вперед, а количество медалей увеличивается. Чемпионом мира или Европы просто так не становятся. Для этого нужны большая сила воли и стремление. Высоко оцениваю проделанную Генрихом Мхитаряном работу. В этом году его в международных СМИ прозвучало тысячи раз, называлось также название нашей страны. Большой повод для гордости также успехи Левона Ароняна. Честь и слава всем нашим спортсменам", - сказал Гагик Царукян.
Лучшими спортсменами Армении 2017 года стали Генрих Мхитарян, Артур Алексанян, Левон Аронян, Григор Мхитарян, Максим Манукян, Оганес Бачков, Симон Мартиросян, Эдгар Товмасян, Артур Товмасян и Тигран Киракосян.
На церемонии по уважительным причинам отсутствовали Генрих Мхитарян и Левон Аронян. Мхитарян в составе "Манчестер Юнайтед" выступает в чемпионате Англии, а Аронян в Саудовской Аравии участвует в чемпионате мира по быстрым и молниеносным шахматам. Вместо них призы получили представители соответствующих федераций.