Վրաստան իրանական գազ արտահանելու համար Հայաստանի հետ համաձայնագիր է անհրաժեշտ
Թեհրանը բարձր է գնահատում է 2016 թվականին Վրաստանի հետ ստորագրված գազային գործարքի կյանքի կոչման հնարավորությունները:
Գազի հարցերով Իրանի նավթի փոխնախարար Համիդ Ռեզա Արագիի խոսքով՝ Իրանը աշխարհագրորեն ունակ է  գազ մատակարարել տարբեր երկրներ, սակայն Վրաստան գազ արտահանելու համար նաև Հայաստանի հետ պետք է համաձայնություն ձեռք բերվի:
«Գազի փոխանակման վերաբերյալ Հայաստանի հետ պայմանագիրը դեպի Վրաստան իրանական գազի արտահանման նախադրյալներից մեկն է, բացի անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների կառուցումից և հարմար գներից», - Shana-ին ասել է նա:
Մինչ օրս մասնավոր ընկերությունը քայլեր է ձեռնարկել իրանական գազը Վրաստան արտահանելու համար, սակայն մինչ այսօր Իրանից վրացական պատվիատուները  չեն մատակարարել բեռները, հավելել է նա:

Для экспорта иранского газа в Грузию нужно соглашение с Арменией
Тегеран по-прежнему высоко оценивает возможности газовой сделки, подписанной с Грузией еще в 2016 году.
Заместитель министра нефти Ирана по газовым вопросам Хамид Реза Араги отметил, что Иран географически способен отправлять газ в различные страны, но для экспорта газа в Грузию соглашения должны быть достигнуты и с Арменией.
''Соглашение с Арменией об обмене газа является одной из предпосылок для экспорта иранского газа в Грузию, помимо строительства необходимой инфраструктуры и подходящих цен'', - заявил он в беседе с Shana.
До сих пор частная компания предпринимала шаги по вывозу иранского газа в Грузию, но на сегодняшний день грузинские заказчики из Ирана не доставили грузы, добавил он.
Грузинская международная энергетическая корпорация в августе подписала соглашение с Национальной иранской компанией по экспорту газа о ввозе 40 миллионов кубометров газа из Ирана.