Ինչո՞ւ է Իսրայելում կրկին ակտիվացել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման թեման
Վերջին շրջանում Իսրայելում կրկին ակտիվացել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման թեման: Այսպես, Հրեա ուսանողների համաշխարհային միությունը Իսրայելում դեկտեմբերի 28-ից հունվարի 1-ը անցկացված Համաշխարհային 44-րդ կոնգրեսի ընթացքում ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նշվում է, որ սա կարևոր քայլ է միության համար և հանդիսանում է ռասիզմի բոլոր դրսևորումների դեմ միության տարած պայքարի ևս մի օրինակ:
Դեկտեմբերին իսրայելցի փաստաբան Էիթայ Մաքը և Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած գիտնական Յաիր Աուրոնն երկրի արտաքին գործերի նախարարությունից պահանջել էին տվյալներ տրամադրել Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու հարցում Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ առկա հնարավոր համաձայնությունների վերաբերյալ:
Նշենք, որ Իսրայելը պարբերաբար Հայոց ցեղասպանության թեման օգտագործում է Թուրքիայից զիջումներ ստանալու համար: Իսրայելում թեմայի հերթական բարձրաձայնման պատճառը թերևս ԱՄՆ-ի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու դեմ Անկարայի ձեռնարկած քայլերն են: Թուրքիան ավելի բացասաբար է ընդունել այս փաստը, քան շատ արաբական երկրներ, և ստանձնել է այս հարցում պաղեստինցիների իրավունքների պաշտպանի դերը, ինչը բնականաբար դուր չի գալիս Թել-Ավիվին: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու թեման ոչ պաշտոնական մակարդակով Իսրայելում ակտուալացնելով՝ Թել-Ավիվն Անկարային փորձում է զգուշացնել պաղեստինցիների իրավունքների պաշտպանության հարցում չհատել կարմիր գծերը: Անկարայի կողմից այս զգուշացումը հաշվի չառնելու դեպքում ճնշումն ավելի խստացնելու նպատակով չի բացառվում, որ հարցը բարձրացվի նաև պաշտոնական մակարդակով, սակայն չարժե ակնկալել Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչում:
Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը ներկայացվել է իսրայելական խորհրդարանի տարբեր հանձնաժողովների քննարկմանն արդեն 9 անգամ: Միայն վեց անգամ ուղարկվել է արտաքին հարաբերութունների և անվտանգության հանձնաժողով, սակայն երբեք չի քննարկվել, երեք անգամ էլ ուղարկվել է Կրթության գիտության և մշակույթի հանձնաժողով: 2016 թվականի օգոստոսին  վերջինս ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն Իսրայելի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Էմանուել Նախշոնը շտապեց հայտարարել, որ հանձնաժողովի գնահատականը չի համընկնում Իսրայել պետության պաշտոնական դիրքորոշման հետ: «Իսրայելը համաձայն չէ 1915 թվականի դեպքերի վերաբերյալ հայերի պնդումների հետ, և դա երբեք չի փոխվի», - հայտարարել էր Նախշոնը:

Why Has the Topic of Recognition of the Armenian Genocide been Again Actualized in Israel?
In Israel, recently, the topic of recognition of the Armenian Genocide has been again actualized. Thus, at the 44th World Congress, the fact of the Armenian Genocide was officially recognized by the World Union of Jewish Students (WUJS). It is noted that this decision is based on the rules of the movement, according to which the Jewish Union is fighting against all forms of racism.
In December 2017, Israeli lawyer Eitay Mac and scientist Yair Auron, who recognized the Armenian Genocide, demanded from the Foreign Ministry to provide data on possible agreements with Turkey and Azerbaijan that they do not recognize the Armenian Genocide.
It should be noted that Israel regularly uses the topic of the recognition of Armenian Genocide to obtain concessions from Turkey. The reason for recent actualization of this topic in Israel is the steps taken by Ankara against the recognition of Jerusalem as the capital of Israel. Turkey responded to Washington's move more negatively than many Arab countries and assumed the role of defender of the Palestinian people on this issue, which, naturally, was not approved by Tel Aviv. Israel raises the issue of recognition of the Armenian Genocide at an informal level yet, trying to prevent Ankara from overstepping the red lines in the protection of Palestinian rights.  But if Ankara ignores these warnings, it is possible that the issue will be raised at an official level. But we should not expect that Tel Aviv will recognize the Armenian Genocide.
It should be noted that the resolution on the recognition of the Armenian Genocide was submitted nine times to the various committees of the Israeli parliament: six times it was sent to the Foreign Affairs and Security Committee, but was never discussed there, and three times to the Committee of Science and Culture. In August 2016, the latter recognized the Armenian Genocide, but the official representative of the Israeli Foreign Ministry, Emanuel Nachshon, hastened to report that the evaluation of the Commission does not coincide with the official position of the State of Israel. "Israel does not agree with the statements of the Armenians about the incidents of 1915, and this will never change," he said.