Ինչո՞ւ է Իսրայելում կրկին ակտիվացել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման թեման
Վերջին շրջանում Իսրայելում կրկին ակտիվացել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման թեման: Այսպես, Հրեա ուսանողների համաշխարհային միությունը Իսրայելում դեկտեմբերի 28-ից հունվարի 1-ը անցկացված Համաշխարհային 44-րդ կոնգրեսի ընթացքում ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նշվում է, որ սա կարևոր քայլ է միության համար և հանդիսանում է ռասիզմի բոլոր դրսևորումների դեմ միության տարած պայքարի ևս մի օրինակ:
Դեկտեմբերին իսրայելցի փաստաբան Էիթայ Մաքը և Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած գիտնական Յաիր Աուրոնն երկրի արտաքին գործերի նախարարությունից պահանջել էին տվյալներ տրամադրել Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու հարցում Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ առկա հնարավոր համաձայնությունների վերաբերյալ:
Նշենք, որ Իսրայելը պարբերաբար Հայոց ցեղասպանության թեման օգտագործում է Թուրքիայից զիջումներ ստանալու համար: Իսրայելում թեմայի հերթական բարձրաձայնման պատճառը թերևս ԱՄՆ-ի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու դեմ Անկարայի ձեռնարկած քայլերն են: Թուրքիան ավելի բացասաբար է ընդունել այս փաստը, քան շատ արաբական երկրներ, և ստանձնել է այս հարցում պաղեստինցիների իրավունքների պաշտպանի դերը, ինչը բնականաբար դուր չի գալիս Թել-Ավիվին: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու թեման ոչ պաշտոնական մակարդակով Իսրայելում ակտուալացնելով՝ Թել-Ավիվն Անկարային փորձում է զգուշացնել պաղեստինցիների իրավունքների պաշտպանության հարցում չհատել կարմիր գծերը: Անկարայի կողմից այս զգուշացումը հաշվի չառնելու դեպքում ճնշումն ավելի խստացնելու նպատակով չի բացառվում, որ հարցը բարձրացվի նաև պաշտոնական մակարդակով, սակայն չարժե ակնկալել Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչում:
Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը ներկայացվել է իսրայելական խորհրդարանի տարբեր հանձնաժողովների քննարկմանն արդեն 9 անգամ: Միայն վեց անգամ ուղարկվել է արտաքին հարաբերութունների և անվտանգության հանձնաժողով, սակայն երբեք չի քննարկվել, երեք անգամ էլ ուղարկվել է Կրթության գիտության և մշակույթի հանձնաժողով: 2016 թվականի օգոստոսին  վերջինս ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն Իսրայելի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Էմանուել Նախշոնը շտապեց հայտարարել, որ հանձնաժողովի գնահատականը չի համընկնում Իսրայել պետության պաշտոնական դիրքորոշման հետ: «Իսրայելը համաձայն չէ 1915 թվականի դեպքերի վերաբերյալ հայերի պնդումների հետ, և դա երբեք չի փոխվի», - հայտարարել էր Նախշոնը:

Почему в Израиле вновь подняли тему признания Геноцида армян?
В Израиле в последнее время вновь была актуализирована тема признания Геноцида армян. Так, на 44-ом Всемирном конгрессе союзом еврейских студентов (WUJS)  был официально признан факт Геноцида  армян. Отмечается, что это решение основано на регламенте движения, согласно которому  еврейский союз ведет борьбу со всеми формами расизма.
В декабре 2017 года израильский адвокат Эйтай Мак и ученый, признавший Геноцид армян, Яир Аурон, потребовали от министерства иностранных дел страны предоставить данные о возможных соглашениях с Турцией и Азербайджаном о том, что они не признают Геноцид армян.
Следует отметить, что Израиль регулярно использует тему признания Геноцида армян для получения уступок от Турции. Причиной очередной актуализации этой темы в Израиле являются шаги, предпринятые Анкарой против признания Иерусалима столицей Израиля со стороны Вашингтона. Турция восприняла этот факт более негативно, чем многие арабские страны, и взяла на себя роль защитника палестинского народа в этом вопросе, что, естественно, не понравилось Тель-Авиву. Израиль пока поднимает вопрос признания Геноцида армян на неформальном уровне, пытаясь предупредить Анкару не переступать красные линии в деле защиты прав палестинцев. Если Анкара проигнорирует эти предупреждения, не исключено, что вопрос будет поднят на официальном уровне. Но ожидать, что Тель-Авив признает Геноцид армян, не стоит.
Отметим, что резолюция о признании Геноцида армян была девять раз представлена для обсуждения вмразличных комитетах израильского парламента: шесть раз она была отправлена в Комитет по иностранным делам и безопасности, но никогда не обсуждалась там, и три раза - в Комитет по науке и культуре. В августе 2016 года последний признал Геноцид армян, но официальный представитель МИД Израиля Эмануэль Нахшон поспешил сообщить, что оценка Комиссии не совпадает с официальной позицией государства Израиль. "Израиль не согласен с утверждениями армян об инцидентах 1915 года, и это никогда не изменится", - заявил он.