ԱՄՆ-ին պետք չեն միգրանտներ «կեղտոտ անցքերից». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոնգրեսականների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգներին հարկավոր չեն միգրանտներ «կեղտոտ անցքերից», փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մի խումբ սենատորներ այցելել են Սպիտակ տուն, որպեսզի նախագահին փոխզիջումային համաձայնագիր առաջարկեն, որը վերաբերում է Հաիթիից, Սալվադորից և Աֆրիկայի երկրներից միգրանտներին:
«Մեր ինչին են պետք կեղտոտ անցքերից եկող այդ բոլոր մարդիկ»,- օրենսդիրների առաջարկին պատասխանել է Թրամփը: ԱՄՆ ղեկավարը ասել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է միգրանտներ ընդունի այնպիսի երկրներից, ինչպիսին Նորվեգիան է, որի վարչապետ Էռնա Սոլբերգի հետ ինքը հանդիպել է չորեքշաբթի օրը:
Սպիտակ տունը չի հերքել, որ Թրամփը նման հայտարարություն է կատարել: «Վաշինգտոնում որոշ քաղաքական գործիչներ նախընտրում են պայքարել ուրիշ երկրների շահերի համար, սակայն նախագահ Թրամփը միշտ կպայքարի ամերիկացիների շահերի համար»,- նշել է ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչ Ռաջ Շահը:
Միգրացիոն քաղաքականության խստացումը Թրամփի նախընտրական քարոզչության հիմնական թեզերից մեկն է և մնում է նրա կառավարման առաջնահերթություններից մեկը:

Трамп: США не нужны мигранты из "грязных дыр"
Дональд Трамп во время встречи с конгрессменами заявил, что Соединенным Штатам не нужны мигранты из "грязных дыр", передает РИА Новости.
Группа сенаторов побывала в Белом доме, чтобы предложить президенту компромиссное соглашение, касающееся мигрантов из Гаити, Сальвадора и стран Африки.
"Зачем нам все эти люди, приезжающие из грязных дыр", - ответил Трамп на предложение законодателей. Американский лидер выразил мнение, что США должны принимать мигрантов из таких стран, как Норвегия, с премьер-министром которой Эрной Сольберг он встречался в среду.
Белый дом не стал отрицать, что Трамп сделал такое заявление. "Некоторые политики в Вашингтоне предпочитают бороться за интересы других стран, но президент Трамп всегда будет бороться за интересы американского народа", — отметил представитель администрации президента Радж Шах.
Усиление миграционной политики было одним из главных тезисов предвыборной кампании Трампа и остается одним из приоритетов его администрации.