Բանակցություններում առաջնայինը Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի, Ժնևի պայմանավորվածությունների կատարումն է
Հունվարի 18-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների այս տարվա  և հոկտեմբերին Ժնևում կայացած նախագահների բանակցություններից հետո առաջին հանդիպումը։ Հանդիպման նպատակը բանակցային գործընթացն առաջ տանելն ու նախագահների հանդիպման արդյունքում արձանագրված որոշակի դրական միտումներին շարունակականություն հաղորդելն էր։
Հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների տարածած հայտարարությունից ակնհայտ է դառնում, որ մոտ 6 ժամ տևած հանդիպման օրակարգային առաջնային հարցը եղել է Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի, Ժնևի պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ հստակ քայլերի համաձայնացումը։ Ինչպես նշված է հայտարարության մեջ, նախարարները սկզբունքայնորեն համաձայնել են համանախագահների կողմից ներկայացված ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման հայցակարգին։ Իսկ սա նշանակում է, որ միջնորդները ջանքեր են գործադրում Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություներից առնվազն մեկի իրագործման շուրջ շոշափելի արդյունքների հասնել։ Ըստ տրամաբանության՝ հաջորդ քայլը պետք է լինի նման գործիքակազմի կիրառումը նաև հետաքննության մեխանիզմների ներդրման հարցում։
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև բանակցային սեղանին դրված աշխատանքային փաստաթղթերում առկա հիմնական զգայուն հարցերի շուրջ։ Իսկ դա նշանակում է, որ զուգահեռ աշխատանք է տարվում նաև կարգավորման շուրջ բանակցություններն առաջ մղելու ուղղությամբ։ Հատկանշական է, որ առկա ձևակերպումից կարելի է եզրակացնել, որ այս հարցում որևէ առաջընթաց չի գրանցվել։
Ամփոփելով նշենք, որ այսօր բանակցային գործընթացն ընթանում է զուգահեռաբար երկու ուղղություններով՝ Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի, Ժնևի պայմանավորվածությունների իրագործում և կարգավորման փաթեթի քննարկում։ Սակայն, ելնելով այն հանգամանքից, որ բանակցային գործընթացում առաջընթացի հասնելու կարևորագույն գրավականներից մեկը փոխադարձ վստահությունն է և ձեռք բերվող պայմանավորվածությունների կատարումը, միջնորդներն առաջնային կարևորություն են տալիս Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի, Ժնևի հանդիպումների որոշումների կատարմանը՝ որպես բանակցային ֆոնի փոփոխության կարևոր գործոն։
Զուգահեռ, առկա գործընթացն ու միջնորդների հայտարարությունը չեզոքացնում են կարգավորման գործընթացի բնույթը խեղաթյուրելու Ադրբեջանի ջանքերը, որը Ժնևի հանդիպումից առ այսօր փորձում էր ցույց տալ, թե իբր նախկին պայմանավորվածություններն այլևս արդիական չեն և դուրս են եկել օրակարգից, իսկ Հայաստանն էլ համաձայնել  է վերադառնալ բանակցությունների՝ առանց դրանց կատարման։

The Priority in the Negotiations Is the Implementation of Agreements Reached in Vienna, St. Petersburg and Geneva
On January 18, the first meeting of the Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers after the talks of the Presidents in Geneva in October took place. The purpose of the meeting was to advance the negotiation process and to continue the certain positive tendencies that resulted from the meeting of the Presidents.
After the meeting, the statement released by the OSCE Minsk Group coincides with the fact that the main issue on the agenda of the six-hour meeting was the agreement on concrete steps to be taken in Vienna, St. Petersburg and Geneva. As it is mentioned in the statement, the Ministers have in general agreed on the extension of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office presented by the Co-Chairs. And this means that the mediators endeavor to achieve tangible results in at least one of the agreements reached in Vienna and St. Petersburg. According to the logic, the next step should be the use of such tools in the implementation of investigative mechanisms.
The statement also mentions that the ministers also exchanged views on the most sensitive issues in the working papers on the negotiation table. And this means that parallel work is being carried out to advance the settlement negotiations. It is noteworthy that from the existing formulation, one can conclude that no progress has been made in this regard.
To conclude, today the negotiation process is going on simultaneously in two directions: implementation of the Vienna, Saint Petersburg, Geneva agreements and the settlement package. However, due to the fact that one of the most important guarantees for achieving progress in the negotiation process is mutual trust and the implementation of the agreements reached, the mediators prioritize the decisions of Vienna, Saint Petersburg and Geneva meetings as an important factor in the negotiation process.
In parallel, the current process and the mediators' announcement neutralize the efforts of Azerbaijan to distort the nature of the settlement process, as the country has been trying to show that now the previous arrangements are no longer on the agenda, and Armenia has agreed to return to negotiations without their implementation.