ՀՀ զինված ուժերի ներգրավվածությունը միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն  միջազգային խաղաղապահ առաքելությամբ սկսել են հանդես գալ դեռևս 2004 թվականի փետրվարից: Ըստ ՊՆ պաշտոնական կայքում ներկայացված տեղեկության` հենց այդ ժամանակ հայ խաղաղապահների 34 հոգանոց զորախումբը մեկնեց Կոսովո` իրականացնելու խաղաղապահ առաքելություն հունական ստորաբաժանման կազմում: ՀՀ մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի կողմից իրականացվող Կոսովոյի խաղաղապահ առաքելությանը շարունակվում է առ այսօր և ամեն տարի շուրջ 70 հայ խաղաղապահներ այդ նպատակով մեկնում են Կոսովո: Նշենք, որ պաշտպանության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցությունը կապված է Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի, ինչպես նաև դաշինքի անդամ երկրների հետ երկկողմ համագործակցության հետ, բացի այդ երբեմն իրականացվում են այնպիսի բազմակողմ ծրագրեր, որոնք չեն հակասում ՌԴ հետ ռազմավարական համագործակցությանը և ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններին:
2005 թվականի հունվարին ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ ստորաբաժանումը լեհական ստորաբաժանման կազմում միացել է Իրաքում իրականացվող բազմազգ խաղաղապահ առաքելությանը: Իրաքում մեր խաղաղապահ ուժերը հիմնականում մասնակցել են  ականազերծման, բեռնափոխադրումների և բժշկական ապահովման աշխատանքներին: Իրաքից ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումը դուրս է բերվել 2009 թվականի նոյեմբերին:
2010 թվականի փետրվարից ի վեր ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ ստորաբաժանումը (մեկ դասակ) ընդգրկվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հրամանատարության տակ գտնվող ՄԱԱՈՒ (Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժեր) (ISAF) հյուսիսային հրամանատարության կազմում և իրականացրել է Կունդուզ քաղաքի օդանավակայանի անվտանգության ապահովման խնդիրները: Նշենք, որ նախքան Աֆղանստան մեկնելը հայկական զորախումբը 4 շաբաթյա նախատեղակայման վարժանք է անցել Գերմանիայում։  2010 թվականից մինչ օրս հայ խաղաղապահները ծառայում են Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլում, Կունդուզում, ինչպես նաև Մազարի Շարիֆ քաղաքներում տեղակայված ռազմական զինավաններում: 2015 թվականի դեկտեմբեր ամսվա դրությամբ Աֆղանստանում պատվով ծառայել և հայրենիք են վերադարձել շուրջ 1600 խաղաղապահ: Ներկայումs Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետությունում գտնվում է 120 հայ խաղաղապահ (Քաբուլ, Մազարի Շարիֆ):
Հայ խաղաղապահների հաջորդ առաքելությունը Լիբանանում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո UNIFIL առաքելությունն է: 2014 թվականի դեկտեմբեր ամսին 32 զինծառայողներից բաղկացած հայկական դասակի մասնակցությամբ սկիզբ է դրվել Լիբանանի խաղաղապահ առաքելությանը:
Նշենք, որ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում ձեռք բերված փորձը Հայաստանն օգտագործում է նաև ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի կայացման գործում: Դեռևս 2015 թվականին տեղի ունեցած ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության նիստում, ներկայացնելով Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները, ՀՀ նախագահը Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել ՀԱՊԿ խաղաղապահների պատրաստման բազային կազմակերպություն, որի հիմք կարող է լինել ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ ջոկատների պատրաստման կենտրոնը, հիշեցնում է ՌԱԶՄ.info-ն: Նախագահը պատրաստակամություն էր հայտնել նաև կիսվել տարբեր օպերացիաներին հայ խաղաղապահների մասնակցության ավելի քան տասնամյա փորձով:
Բացի վերոնշյալը, հայ խաղաղապահները մասնակցել են բազմաթիվ միջազգային և բազմազգ զորավարժությունների` մշտապես բարձր պահելով հայ զինծառայողի պատիվը և արժանանալով վերադաս հրամանատարության, ինչպես նաև արտերկրի բարձրաստիճան զինվորականների գովեստին և պարգևներին:
Վերջում հավելենք, որ ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի հիմնական ուսումնական ստորաբաժանում հանդիսանում է «ԶԱՌ» ուսումնական կենտրոնը, որտեղ իրականացվում են խաղաղապահ ուժերի վարժանքներ և վերապատրաստում: Նշենք, որ ուսումնական կենտրոնի շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են ամերիկյան կողմի համաֆինանսավորմամբ: «ԶԱՌ» ուսումնական կենտրոնի բացման արարողության ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ ապագայում այն ավելի է զարգանալու՝ հավելելով, որ քննարկվում է տարածքում խաղաղապահ ուժերի ներդաշնակեցման և ներուժի ավելացման լրջագույն կենտրոն ստեղծելու ծրագիրը:

Вооруженные силы Республики Армения начали свою международную миротворческую миссию с февраля 2004 года. Согласно информации, опубликованной на официальном сайте министерства обороны РА, именно в это время армянский миротворческий отряд из 34 человек в составе греческого подразделения отправился в Косово. Участие Армении в миротворческой миссии в Косово, которую осуществляет НАТО, продолжается по сей день, и ежегодно порядка 70 армянских миротворцев отправляются в Косово.
Отметим, что армяно-американское сотрудничество в области обороны связано с сотрудничеством Армении и НАТО, а также с двусторонним сотрудничеством государствами-членами альянса. Кроме того, иногда это сотрудничество - с многосторонними программами, которые не противоречат стратегическому сотрудничеству Армении с Россией и ее обязательствам перед ОДКБ.
В январе 2005 года миротворческое подразделение Вооруженных Сил Армении в составе польского подразделения присоединилось к многонациональной миротворческой миссии в Ираке. Здесь наши миротворческие силы в основном участвовали в разминировании, транспортировках, а также предоставляли медицинские услуги. Миротворческие подразделения Вооруженных Сил Армении были выведены из Ирака в ноябре 2009 года.
С февраля 2010 года миротворческое подразделение ВС РА (один взвод) было включено в ISAF (Международные силы содействия безопасности) в Афганистане под командованием Федеративной Республики Германии и обеспечило безопасность аэропорта в городе Кундуз. Отметим, что армянское подразделение, прежде чем отправится в Афганистан, прошло 4-недельную подготовку в Германии. С 2010 года армянские миротворцы служат в столице Афганистана – Кабуле, а также в городах Кундуз и Мазари Шариф. На данный момент в Афганистане находятся 120 армянских миротворцев.
Следующая миссия армянских миротворцев – в Ливане под эгидой ООН (UNIFIL). В декабре 2014 года с участием армянского взвода из 32 военнослужащих была запущена  миротворческая миссия в Ливане.
Кроме вышеупомянутого, армянские миротворцы участвовали во многих международных и многонациональных учениях.
Отметим, что опыт, полученный в международных миротворческих миссиях, Армения использует также для развития миротворческих сил ОДКБ. Еще в 2015 году, на заседании ОДКБ, представляя приоритеты председательства Армении, президент РА Серж Саргсян отметил необходимость создания организации по подготовке миротворцев ОДКБ, основой которой может стать центр по подготовке миротворческих отрядов ВС РА, напоминает RAZM.info. Президент также выразил готовность поделиться более чем 10-летним опытом армянских миротворцев, полученным во время разных операций.
Добавим, что основным учебным подразделением миротворческой бригады МО РА является учебный центр "ЗАР", где осуществляются тренировки и обучение миротворческих сил. Отметим, что строительство учебного центра было реализовано при софинансировании американской стороны. Во время открытия "ЗАР" министр обороны РА Виген Саргсян выразил уверенность, что в будущем центр будет развиваться все больше, добавив, что обсуждается проект создания серьезнейшего центра для увеличения потенциала и гармонизации миротворческих сил.