ՀՀ զինված ուժերի ներգրավվածությունը միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն  միջազգային խաղաղապահ առաքելությամբ սկսել են հանդես գալ դեռևս 2004 թվականի փետրվարից: Ըստ ՊՆ պաշտոնական կայքում ներկայացված տեղեկության` հենց այդ ժամանակ հայ խաղաղապահների 34 հոգանոց զորախումբը մեկնեց Կոսովո` իրականացնելու խաղաղապահ առաքելություն հունական ստորաբաժանման կազմում: ՀՀ մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի կողմից իրականացվող Կոսովոյի խաղաղապահ առաքելությանը շարունակվում է առ այսօր և ամեն տարի շուրջ 70 հայ խաղաղապահներ այդ նպատակով մեկնում են Կոսովո: Նշենք, որ պաշտպանության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցությունը կապված է Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի, ինչպես նաև դաշինքի անդամ երկրների հետ երկկողմ համագործակցության հետ, բացի այդ երբեմն իրականացվում են այնպիսի բազմակողմ ծրագրեր, որոնք չեն հակասում ՌԴ հետ ռազմավարական համագործակցությանը և ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններին:
2005 թվականի հունվարին ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ ստորաբաժանումը լեհական ստորաբաժանման կազմում միացել է Իրաքում իրականացվող բազմազգ խաղաղապահ առաքելությանը: Իրաքում մեր խաղաղապահ ուժերը հիմնականում մասնակցել են  ականազերծման, բեռնափոխադրումների և բժշկական ապահովման աշխատանքներին: Իրաքից ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումը դուրս է բերվել 2009 թվականի նոյեմբերին:
2010 թվականի փետրվարից ի վեր ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ ստորաբաժանումը (մեկ դասակ) ընդգրկվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հրամանատարության տակ գտնվող ՄԱԱՈՒ (Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժեր) (ISAF) հյուսիսային հրամանատարության կազմում և իրականացրել է Կունդուզ քաղաքի օդանավակայանի անվտանգության ապահովման խնդիրները: Նշենք, որ նախքան Աֆղանստան մեկնելը հայկական զորախումբը 4 շաբաթյա նախատեղակայման վարժանք է անցել Գերմանիայում։  2010 թվականից մինչ օրս հայ խաղաղապահները ծառայում են Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլում, Կունդուզում, ինչպես նաև Մազարի Շարիֆ քաղաքներում տեղակայված ռազմական զինավաններում: 2015 թվականի դեկտեմբեր ամսվա դրությամբ Աֆղանստանում պատվով ծառայել և հայրենիք են վերադարձել շուրջ 1600 խաղաղապահ: Ներկայումs Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետությունում գտնվում է 120 հայ խաղաղապահ (Քաբուլ, Մազարի Շարիֆ):
Հայ խաղաղապահների հաջորդ առաքելությունը Լիբանանում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո UNIFIL առաքելությունն է: 2014 թվականի դեկտեմբեր ամսին 32 զինծառայողներից բաղկացած հայկական դասակի մասնակցությամբ սկիզբ է դրվել Լիբանանի խաղաղապահ առաքելությանը:
Նշենք, որ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում ձեռք բերված փորձը Հայաստանն օգտագործում է նաև ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի կայացման գործում: Դեռևս 2015 թվականին տեղի ունեցած ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության նիստում, ներկայացնելով Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները, ՀՀ նախագահը Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել ՀԱՊԿ խաղաղապահների պատրաստման բազային կազմակերպություն, որի հիմք կարող է լինել ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ ջոկատների պատրաստման կենտրոնը, հիշեցնում է ՌԱԶՄ.info-ն: Նախագահը պատրաստակամություն էր հայտնել նաև կիսվել տարբեր օպերացիաներին հայ խաղաղապահների մասնակցության ավելի քան տասնամյա փորձով:
Բացի վերոնշյալը, հայ խաղաղապահները մասնակցել են բազմաթիվ միջազգային և բազմազգ զորավարժությունների` մշտապես բարձր պահելով հայ զինծառայողի պատիվը և արժանանալով վերադաս հրամանատարության, ինչպես նաև արտերկրի բարձրաստիճան զինվորականների գովեստին և պարգևներին:
Վերջում հավելենք, որ ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի հիմնական ուսումնական ստորաբաժանում հանդիսանում է «ԶԱՌ» ուսումնական կենտրոնը, որտեղ իրականացվում են խաղաղապահ ուժերի վարժանքներ և վերապատրաստում: Նշենք, որ ուսումնական կենտրոնի շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են ամերիկյան կողմի համաֆինանսավորմամբ: «ԶԱՌ» ուսումնական կենտրոնի բացման արարողության ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ ապագայում այն ավելի է զարգանալու՝ հավելելով, որ քննարկվում է տարածքում խաղաղապահ ուժերի ներդաշնակեցման և ներուժի ավելացման լրջագույն կենտրոն ստեղծելու ծրագիրը:

Armenian International Peacekeeping Missions
The Armed Forces of the Republic of Armenia have started their international peacekeeping mission since February 2004. According to the information published on the official website of the Armenian Defense Ministry, it was at this time that the Armenian peacekeeping detachment of 34 people within the Greek unit went to Kosovo. Armenia's participation in the peacekeeping mission in Kosovo, carried out by NATO, continues till now, and every year about 70 Armenian peacekeepers leave for Kosovo.
It should be noted that the Armenian-American cooperation in the field of defense is connected with the cooperation of Armenia and NATO, as well as with the bilateral cooperation of the member states of the alliance, and sometimes with multilateral programs that do not contradict Armenia's strategic cooperation with Russia and its obligations to the CSTO.
In January 2005, the peacekeeping unit of the Armenian Armed Forces as part of the Polish unit joined the multinational peacekeeping mission in Iraq. Here, our peacekeeping forces were mainly involved in demining, transporting, and providing medical services. The peacekeeping units of the Armenian Armed Forces were withdrawn from Iraq in November 2009.
Since February 2010, the peacekeeping unit of the RA Armed Forces were included in the ISAF (International Security Assistance Force) in Afghanistan under the command of the Federal Republic of Germany and ensured the security of the airport in the city of Kunduz. It should be noted that the Armenian unit, before going to Afghanistan, passed 4-week training in Germany. Since 2010, Armenian peacekeepers have been serving in the capital of Afghanistan, Kabul, as well as in Kunduz and Mazar-e Sharif. At the moment, there are 120 Armenian peacekeepers in Afghanistan.
The next mission of the Armenian peacekeepers is in Lebanon under the auspices of the UN (UNIFIL). In December 2014, with the participation of an Armenian platoon of 32 military personnel, a peacekeeping mission was launched in Lebanon.
In addition to the above, Armenian peacekeepers participated in many international and multinational exercises.
It should be noted that Armenia also uses the experience gained in international peacekeeping missions for the development of the CSTO peacekeeping forces. As early as 2015, at the CSTO meeting, presenting the priorities of the Armenian presidency, President Serzh Sargsyan noted the need to create the main organization for the training of CSTO peacekeepers, the basis of which can be the center for the preparation of peacekeeping troops of the RA Armed Forces, RAZM.info recalls. The President also expressed his readiness to share more than 10-year experience of Armenian peacekeepers from different operations.
It should be added that the main training unit of the peacekeeping brigade of the Defense Ministry is the ZAR training center, where trainings of peacekeeping forces are carried out. Note that the construction of the training center was implemented by the co-financing of the American side. During the opening of Zar, RA Defense Minister Vigen Sargsyan expressed confidence that in the future the center will develop more and more, adding that a project is under discussion to create a serious center for increasing the capacity and of the peacekeeping forces.