Թրամփը քաղաքական դիվիդենտնե՞ր է շահում
Օրերս լրացավ ԱՄՆ դաշնային նախարարությունների ու վարչությունների ժամանակավոր ֆինանսավորման անցյալ տարվա դեկտեմբերի վերջին ընդունված օրինագծի ժամկետը: Այժմ նրանք ստիպված կլինեն դադարեցնել որոշ գործառույթների իրականացումը միջոցների բացակայության պատճառով, քանի որ 2018թ. ամբողջական բյուջեն չի ընդունվել:
Նոր օրինագծի նախագիծը չհաղթահարեց ընթացակարգային քվեարկությունը՝ չհավաքելով անհրաժեշտ 60 ձայնը. հանրապետականներն ու դեմոկրատները համաձայնության չեկան մի շարք հարցերի շուրջ: Վերջիններս, մասնավորապես, պահանջում էին, որ բանաձևի մեջ ներառվեն այնպիսի դրույթներ, որոնք ուղղված են ԱՄՆ անօրինական ճանապարհով ներգաղթած անչափահասներին արտաքսումից պաշտպանելուն:
Արդյունքում, մի քանի հարյուր հազար քաղաքացիական ծառայողներ չվճարվող արձակուրդի կգնան: Նյու-Յորքի հիմնական տեսարժան վայրերից մեկը, Ազատության արձանը, փակ է զբոսաշրջիկների համար: Այլ տուրիստական վայրեր, ներառյալ ազգային պարկերը և թանգարանները, նույնպես փակ են կամ գործում են սահմանափակ ռեժիմով: Սակայն, Նյու-Յորքի նահանգապետի հավաստմամբ, նա կփորձի ամեն ինչ անել հնարավորինս արագ միջոցներ գտնել՝ դրանք բացելու համար
Դոնալդ Թրամփը վերջնագիր է ներկայացրել դեմոկրատներին: «Եթե դեմոկրատները չդադարեն խաղեր խաղալ և չվերականգնեն կառավարության աշխատանքը, նախագահը բանակցություններ չի վարի ներգաղթի բարեփոխումների վերաբերյալ», - ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սառա Սանդերսը, ով նախկինում դեմոկրատներին «պարտվողներ» էր կոչել:
Սենատի փոքրամասնության առաջնորդ, դեմոկրատ Չակ Շումերն, ի պատասխան, ասել է, որ Թրամփն անհուսալի գործընկեր է բանակցությունների համար: «Թրամփի հետ բանակցելը հավասարազոր է «պուդինգի» հետ բանակցելուն: Հնարավոր չէ բանակցել անընդհատ շարժվող նպատակի հետ», - ասել է Շումերը:
Նշենք, որ վերջին անգամ դաշնային կառավարությունը դադարեցրել էր աշխատանքը 2013 թվականին Բարաք Օբամայի օրոք: Դրա պատճառով 800 հազար քաղաքացիական ծառայողներ ստիպված էին անժամկետ չվարձատրվող արձակուրդի գնալ: 16 օրվա ընթացքում ազգային պարկերը և դաշնային թանգարանները փակ էին, անձնագրերի տրամադրումը դադարեցվել էր: Աշխատում էին միայն այն հաստատությունները, որոնք ԱՄՆ օրենքին համապատասխան համարվում էին «ծայրահեղ կարևոր».  դրանք էին փոստային բաժանմունքներ, ազգային անվտանգության և իրավապահ մարմիններ, ինչպես նաև զինված ուժերը:
Փորձագետները նշում են, որ ԱՄՆ բյուջետային ֆինանսավորման բացակայության պատճառով դաշնային կառույցների փակման հետ կապված իրավիճակն այնքան էլ հազվադեպ երևույթ չէ ամերիկյան իրականության մեջ: 1977 թվականից ի վեր այն առնվազն 17 նման իրավիճակ է արձանագրվել: Առավելագույն ժամանակահատվածը, երբ գերատեսչություններն անգործության են մատնվել, տևել է 21 օր `1995 թվականի դեկտեմբերի 15-ից մինչև 1996 թվականի հունվարի 6-ը:
Փորձագետները նաև ընդգծում են, որ ստեղծված իրավիճակում պարտվող կողմը դեմոկրատներն են, որոնց պատճառով են մեծամասամբ  փակվել գերատեսչությունները: Ավելի վաղ Թրամփը, իր կողմնակիցների հետ ոչ ֆորմալ զրույցներում, նույնիսկ նշել էր, որ հակառակորդների անհանդուրժողականությունը կարող է հօգուտ իրեն լինել և բերել քաղաքական դիվիդենտներ: Այս մասին հաղորդում է The Washington Post- ը՝ հղում կատարելով պետության ղեկավարին մոտ գտնվող աղբյուրներին:
Ուսումնասիրելով ստեղծված իրավիճակն ու նախկին փորձը, կարելի է եզրակացնել, որ կողմերի միջև բանակցությունները շուտով որոշակի արդյունքներ կտան, ինչը կօգնի խուսափել սահմանադրական և ինստիտուցիոնալ ճգնաժամից: Սա երկու կուսակցությունների միջև սովորական ներքաղաքական պայքար է: Հանրապետականները շատ բան չեն կարող անել առանց դեմոկրատների, թեև նրանք մեծամասնություն են կազմում կոգրեսում: Իսկ դեմոկրատները դա օգտագործում են որպես ճնշման լծակ:

Трамп собирает политические дивиденды?
На прошлой неделе истек срок действий принятой в конце декабря прошлого года резолюции о временном финансировании федеральных министерств и ведомств США. Теперь они будут вынуждены прекратить выполнять ряд своих функций из-за отсутствия средств, так как полноценный бюджет на 2018 год не принят.
Проект новой резолюции не смог преодолеть процедурное голосование и набрать необходимые 60 голосов. Это произошло из-за того, что республиканцы и демократы не договорились по ряду параметров. Последние, в частности, требовали включить в резолюцию меры по защите от депортации незаконных иммигрантов, въехавших в Соединенные Штаты несовершеннолетними, передает ТАСС.
В результате несколько сотен тысяч госслужащих отправляются в неоплачиваемый отпуск. Одна из главных достопримечательностей Нью-Йорка - Статуя Свободы - закрыта для посещения туристов. Также закрыты или работают в ограниченном режиме другие туристические достопримечательности, в том числе национальные парки и музеи. В то же время, как заверил губернатор штата Нью-Йорк, он попытается сделать все возможное, чтобы поскорее изыскать средства и открыть доступ к ним.
Дональд Трамп поставил ультиматум демократам. ''Президент не будет вести переговоры о реформе иммиграционного законодательства, если демократы не прекратят играть в игры и не возобновят работу правительства'', - сказала пресс-секретарь Белого дома Сара Сандерс, которая ранее назвала демократов ''лузерами''.
Лидер сенатского меньшинства, демократ Чак Шумер в ответ заявил, что считает Трампа ненадежным партнером для переговоров. ''Вести переговоры с Трампом - это как вести переговоры с пудингом. Нельзя договориться с постоянно двигающейся целью'', - сказал Шумер, пишет bfm.ru.
Отметим, что в последний раз федеральное правительство прекращало работать в 2013 году при Бараке Обаме. Из-за этого в бессрочный отпуск без зарплаты были вынуждены уйти около 800 тысяч госслужащих. На протяжении 16 дней оставались закрытыми национальные парки и федеральные музеи, была приостановлена выдача паспортов. Продолжали работать только те учреждения, которые, в соответствии с законодательством США, считаются ''критически важными''. В их число входят отделения почты, службы национальной безопасности и охраны порядка. К ним относятся и вооруженные силы, пишет Russian.rt.
Эксперты отмечают, что ситуация с закрытием федеральных учреждений из-за отсутствия финансирования для США - не такая уж и редкость. С 1977 года она возникала уже как минимум 17 раз. Самый долгий период, когда ведомства бездействовали, длился 21 день - с 15 декабря 1995 года по 6 января 1996 года.
Эксперты также подчеркивают, что проигравшей стороной в сложившейся ситуации будут все же демократы, из-за которых по большому счету и произошло закрытие ведомств. Ранее сам Трамп в неофициальных беседах со своими сторонниками даже замечал, что упрямство оппонентов может пойти ему на пользу и принести политические дивиденды. Об этом сообщала газета The Washington Post со ссылкой на свои источники в близком кругу главы государства.
Изучая ситуацию и прошлый опыт, можно сделать вывод о том, что переговоры между сторонами все же приведут к определенным результатам. Вряд ли это приведет к какому-то конституционному или институциональному кризису. Это - обычная внутриполитическая борьба между двумя партиями. Республиканцы не могут многие вещи предпринять без демократов, хотя являются большинством в Конгрессе. И демократы используют это как рычаг давления.