ԵԽԽՎ-ում բոլոր տեսանկյուններից Հայաստանը ցույց տվեց, որ հաջողել է. Արփինե Հովհաննիսյան (բացառիկ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանի հետ՝ ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ:
- Տիկի՛ն Հովհաննիսյան, երեկ՝ հունվարի 24-ին, ընտրվեցիք ԵԽԽՎ ԵԺԿ քաղաքական խմբի փոխնախագահ, ինչի կապակցությամբ շնորհավորում ենք: Ի՞նչ հնարավորություններ կարող է ստեղծել Ձեր պաշտոնավարումը մեր պատվիրակության, Հայաստանի համար և ընդհանրապես կառույցում հայկական շահերը ներկայացնելու տեսանկյունից:
- Ինչ վերաբերում է իմ ԵԺԿ քաղաքական խմբի փոխնախագահ ընտրվելուն, նախ շնորհակալ եմ ձեզ շնորհավորանքների համար: Ես առհասարակ կարծում եմ, որ Խորհրդարանական Վեհաժողովի որևէ կառույցում Հայաստանի պատվիրակի արձանագրած ցանկացած հաջողություն Հայաստանի շահերի վրա կարող է անուղղակիորեն դրական ազդեցություն ունենալ: Բնականաբար, սա նշանակում է, որ գնահատանք կա, և սա իր ազդեցությունը չի կարող չունենալ տարբեր պատվիրակների հետ շփումներում և հետագայում նաև Հայաստանի շահերի տեսանկյունից:
- Երեկ ԵԽԽՎ-ի ձմեռային նստաշրջանի լիագումար նիստին ՀՀ նախագահը հանդես եկավ ելույթով, որին հաջորդեց հարցուպատասխան: Ինչպիսի՞ն են ԵԽԽՎ խորհրդարանականների արձագանքները նախագահի կողմից արված տարբեր շեշտադրումների հետ կապված:
- Հանրապետության նախագահի ելույթի և հարցուպատասխանի վերաբերյալ խորհրդարանականների կողմից արձագանքները շատ դրական են, որովհետև սկզբունքորեն դրանք ցույց տվեցին Հայաստանի քաղաքական առաջնահերթությունները, Հայաստանի օրակարգում առկա բոլոր կարևոր խնդիրները, Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի դիրքորոշումը, հենց նաև իր՝ որպես դրան անմիջական մասնակից անձի տեսանկյունից:
Բոլոր տեսանկյուններից, ըստ էության, Հայաստանը ցույց տվեց, որ հաջողել է: Խոսքը վերաբերում է թե՛ արտաքին քաղաքական օրակարգի դիվերսիֆիկացիայի հաջողված փորձին, մասնավորապես՝ Եվրոպական Միություն և Եվրասիական Տնտեսական Միություն քաղաքական այս դուալիզմում զուգահեռ իրողությունների առկայությանը, թե’ կոռուպցիայի դեմ պայքարին, դատաիրավական բարեփոխումներին, հայ-թուրական արձանագրություններին և այլն:
- Ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս կգնահատեք ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքները և մեր պատվիրակության գործունեությունը:
- Բազմաթիվ հարցեր են քննարկվում, բազմաթիվ խնդիրներ են բարձրացվում տարբեր պատվիրակներ կողմից ամենատարբեր հարցերի հետ կապված:
Մեր պատվիրակության աշխատանքը գնահատում եմ ընդհանուր առմամբ նորմալ և ուզում եմ շնորհակալությունս հայտնել գործընկերներիս արդյունավետ աշխատանքի համար:

Арпине Ованнисян: Армения в ПАСЕ показала, что преуспела (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет вниманию наших читателей эксклюзивное интервью о работе зимней сессии ПАСЕ - с главой делегации Армении в ПАСЕ, вице-спикером Национального Собрания РА - Арпине Ованнисян.
-Госпожа Ованнисян, 24 января Вы были избраны вице-президентом политической группы ЕНП ПАСЕ, и по этому поводу мы Вас поздравляем! Какие возможности может создать Ваше пребывание на этой должности для нашей делегации, для Армении, и с точки зрения представления армянских интересов в структуре в целом?
- Что касается моего избрания вице-президентом политической группы ЕНП, то прежде всего благодарю вас за поздравления. Думаю, что вообще любой успех армянского делегата в любой структуре Парламентской Ассамблеи может оказать косвенное положительное влияние на интересы Армении. Естественно, это означает, что есть оценка, признание, и это не может не повлиять на контакты с различными делегатами и в будущем - на интересы Армении.
- На пленарном заседании зимней сессии ПАСЕ президент Армении выступил с речью, после которой последовали вопросы и ответы. Какова была реакция парламентариев ПАСЕ на различные акценты, сделанные нашим президентом?
- Реакция парламентариев на выступление президента, на вопросы и ответы очень положительна, так как он представил в принципе все политические приоритеты Армении, все важные вопросы армянской повестки, позицию по карабахскому конфликту - также с точки зрения человека, принявшего в этом непосредственное участие.
По сути, Армения показала, что преуспела - со всех точек зрения. Речь идет и об успешном опыте диверсификации внешнеполитической повестки, в частности, о существовании параллельных реалий в политическом дуализме ЕС - ЕАЭС, и о борьбе с коррупцией, и о судебных реформах, и об армяно-турецких протоколах, и так далее.
- В целом, как бы Вы оценили работу зимней сессии ПАСЕ и деятельность нашей делегации?
- Многие вопросы обсуждаются, многие вопросы поднимаются со стороны разных делегатов. Я оцениваю работу нашей делегации в целом нормально и хочу выразить признательность моим коллегам за их эффективную деятельность.