ԵԽԽՎ-ում բոլոր տեսանկյուններից Հայաստանը ցույց տվեց, որ հաջողել է. Արփինե Հովհաննիսյան (բացառիկ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանի հետ՝ ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ:
- Տիկի՛ն Հովհաննիսյան, երեկ՝ հունվարի 24-ին, ընտրվեցիք ԵԽԽՎ ԵԺԿ քաղաքական խմբի փոխնախագահ, ինչի կապակցությամբ շնորհավորում ենք: Ի՞նչ հնարավորություններ կարող է ստեղծել Ձեր պաշտոնավարումը մեր պատվիրակության, Հայաստանի համար և ընդհանրապես կառույցում հայկական շահերը ներկայացնելու տեսանկյունից:
- Ինչ վերաբերում է իմ ԵԺԿ քաղաքական խմբի փոխնախագահ ընտրվելուն, նախ շնորհակալ եմ ձեզ շնորհավորանքների համար: Ես առհասարակ կարծում եմ, որ Խորհրդարանական Վեհաժողովի որևէ կառույցում Հայաստանի պատվիրակի արձանագրած ցանկացած հաջողություն Հայաստանի շահերի վրա կարող է անուղղակիորեն դրական ազդեցություն ունենալ: Բնականաբար, սա նշանակում է, որ գնահատանք կա, և սա իր ազդեցությունը չի կարող չունենալ տարբեր պատվիրակների հետ շփումներում և հետագայում նաև Հայաստանի շահերի տեսանկյունից:
- Երեկ ԵԽԽՎ-ի ձմեռային նստաշրջանի լիագումար նիստին ՀՀ նախագահը հանդես եկավ ելույթով, որին հաջորդեց հարցուպատասխան: Ինչպիսի՞ն են ԵԽԽՎ խորհրդարանականների արձագանքները նախագահի կողմից արված տարբեր շեշտադրումների հետ կապված:
- Հանրապետության նախագահի ելույթի և հարցուպատասխանի վերաբերյալ խորհրդարանականների կողմից արձագանքները շատ դրական են, որովհետև սկզբունքորեն դրանք ցույց տվեցին Հայաստանի քաղաքական առաջնահերթությունները, Հայաստանի օրակարգում առկա բոլոր կարևոր խնդիրները, Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի դիրքորոշումը, հենց նաև իր՝ որպես դրան անմիջական մասնակից անձի տեսանկյունից:
Բոլոր տեսանկյուններից, ըստ էության, Հայաստանը ցույց տվեց, որ հաջողել է: Խոսքը վերաբերում է թե՛ արտաքին քաղաքական օրակարգի դիվերսիֆիկացիայի հաջողված փորձին, մասնավորապես՝ Եվրոպական Միություն և Եվրասիական Տնտեսական Միություն քաղաքական այս դուալիզմում զուգահեռ իրողությունների առկայությանը, թե’ կոռուպցիայի դեմ պայքարին, դատաիրավական բարեփոխումներին, հայ-թուրական արձանագրություններին և այլն:
- Ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս կգնահատեք ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքները և մեր պատվիրակության գործունեությունը:
- Բազմաթիվ հարցեր են քննարկվում, բազմաթիվ խնդիրներ են բարձրացվում տարբեր պատվիրակներ կողմից ամենատարբեր հարցերի հետ կապված:
Մեր պատվիրակության աշխատանքը գնահատում եմ ընդհանուր առմամբ նորմալ և ուզում եմ շնորհակալությունս հայտնել գործընկերներիս արդյունավետ աշխատանքի համար:

In PACE from All Perspectives Armenia Showed that It Succeeded: Arpine Hovhannisyan (EXCLUSIVE)
“Armedia” IAA presents an exclusive interview with the head of the Armenian delegation to PACE, the RA National Assembly Deputy Speaker, Arpine Hovhannisyan on the works of the PACE winter session.
- Mrs. Hovhannisyan, yesterday, on January 24, you were elected the Vice President of the PACE EPP political group, and on this occasion we congratulate you. What opportunities can your position open for our delegation, Armenia and in general in terms of presenting the Armenian interests?
- As for my being elected as Vice President of the EPP political group, first of all, I would like to thank you for your congratulations. I think in general, any success of the Armenian delegation in any structure of the Parliamentary Assembly can have an indirect impact on Armenia's interests. Naturally, this means that there is an appreciation and this will certainly have its effect on contacts with different delegates and in the future on Armenia's interests.
- Yesterday at the plenary session of the PACE winter session the President of Armenia made a speech, which was followed by a question-and-answer session. What were the PACE parliamentarians' reactions to the various emphasis made by the President?
- The reactions of the parliamentarians to the President's speech and and the question-and-answer session are very positive, as in essence the political priorities of Armenia, all the important issues on the agenda of Armenia, the position of the President on Karabakh conflict, also from the perspective of a person, who has an immediate involvement, was presented.
From all perspectives, Armenia showed that it succeeded. This refers to the successful experience of foreign policy agenda diversification, in particular, the existence of parallel realities - the European Union and the Eurasian Economic Union, as well as the fight against corruption, judicial reforms, the Armenian-Turkish protocols and so on.
- In general, how would you assess the work of the PACE winter session and the activities of our delegation?
- Many issues are being discussed, many questions are being raised by different delegates in relation to various issues.
I appreciate the work of our delegation as a whole and I want to express my gratitude to my colleagues for their productive work.