Հայոց բանակը ծնվել է ազատության համար անհավասար պայքարում․ Բակո Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը Բանակի օրվա կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Բանակի օրվա առթիվ:
Հայոց փառապանծ բանակը ծնվել ու կոփվել է ազատության ու անկախության համար մղված անհավասար պայքարում, մեր քաջ տղաների խիզախության ու անձնազոհության շնորհիվ կերտել է նվիրական հաղթանակներ և փոխել պատմության ընթացքը:
Այսօր էլ հայ զինվորը անսասան կանգնած է հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում՝ շարունակելով հերոս պապերի ու հայրերի մարտական ավանդույթները և գործելով նոր սխրանքներ:
Բանակը թանկ է յուրաքանչյուր հայի համար:
Հարգարժա՛ ն Սերժ Ազատի,
Այս տոնական օրը մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Ձեզ ու մեր ողջ ժողովրդին և մաղթում խաղաղություն, բարօրություն, նոր հաղթանակներ ու ձեռքբերումներ»:

Bako Sahakyan: Armenian was born and in an unequal struggle for freedom and independence
Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent a congratulatory address on the Day of the Army to the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan.
"Your Excellency, Mr. President,
On behalf of the Artsakh people, the authorities and on my personal behalf I extend the most heartfelt congratulations to You on the Army Day.
The Armenian valorous army was born and forget itself in an unequal struggle for freedom and independence, gained cherished victories, changing the course of history by the bravery and self-commitment of our courageous sons.
Today the Armenian soldiers continue to stand unwaveringly for the defense of the native country, perform new feats, carrying on the combat traditions of their heroic grandfathers and fathers.
The army is dear for every other Armenian.
Your Excellency Mr. President,
On this festive day I congratulate You and our entire people once again and wish peace, welfare, new victories and achievements".