ԱՄՆ նախկին դատախազ․ ամերիկյան կառավարությունն անընդունակ է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Կալիֆորնիայում նախկին շրջանային դատախազ Դևիդ Մինյերը հոդված է գրել՝ ներկայացնելով Սանտա Բարբարայում թուրք երկու դիվանագետների գնդակահարած Գուրգեն Յանիկյանի դատաքննությունը։ News.am-ի հաղորդմամբ, նախկին դատախազը մասնավորապես գրել է․ «78-ամյա Յանիկյանը Ֆրեզնոյի նախկին բնակիչ է եղել և մեղադրվում էր սպանության մեջ, իսկ ես նրա դատախազն էի։
Տարեց հայը Սանտա Բարբարայում «Բալթիմոր» շքեղ հյուրանոցի քոթեջ էր հրավիրել դիվանագետներին՝ խոստանալով նրանց կառավարության արվեստի գործեր նվիրել։ Դրա փոխարեն նա հանել էր ատրճանակն ու գնդակահարել դիվանագետներին։ Ապա նա զանգել էր ընդունարան, հայտնել, որ սպանել է երկու «չարագործների» և հանգիստ սպասել ձերբակալությանը», - գրում է նախկին դատախազը։
Նրա խոսքով, Յանիկյանի նպատակն էր ստեղծել «հայկական Նյուրնբերգի» պես քննություն, որն աշխարհի ուշադրությանը կհրավիրեր Հայոց ցեղասպանության վրա։ Ի տարբերություն Սողոմոն Թեհլերյանի, որը գնդակահարեց Թալեաթ փաշային և արդարացվեց Գերմանիայի ատենակալների կողմից, Յանիկյանը դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման։
«Յանիկյանի փաստաբանները դատավորին ասել էին, որ ցանկանում են որպես վկաներ հրավիրել հայտնի պատմաբանների, ցեղասպանությունը վերապրած տարեց հայերի»,- գրում է նա։
Յանիկյանն ինքը պատմել էր, որ 8 տարեկանում տեսել է, թե ինչպես են թուրքերը կտրում եղբոր կոկորդը, սպանում ընտանիքի 26 այլ անդամների։ Նա ցուցմունքներ էր տալիս հայերենով, իսկ թարգմանիչը Արամ Սարոյանն էր՝ փաստաբան Սան Ֆրանցիսկոյից և գրող Վիլյամ Սարոյանի հորեղբայրը։
Թեև ատենակալները հուզվել էին մինչև հոգու խորքը, տղամարդը դատապարտվեց ցմահ ազատազրկման։ 1984 թվականին նա ազատ արձակվեց և ուղարկվեց ծերանոց, չնայած թուրքական կառավարության բողոքներին, և մահացավ քաղցկեղից երկու ամիս անց։
Հոդվածում նախկին դատախազն ափսոսանք է հայտնում, որ խիզախություն չի ունեցել օգտագործել բոլոր ապացույցները։ Դևիդ Մինյերը քննադատում է ԱՄՆ կառավարությանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու անընդունակության համար, նշելով, թե Կոնգրեսում Ցեղասպանության ճանաչման շանսերը նվազագույն են։
«Կոնգրեսն, անխոս, կգնա ավելի անվտանգ ճանապարհով, ինչպես ես ժամանակին վարվեցի Յանիկյանի դատաքննությանը։ Եվ կրկին ճշմարտությունը կդառնա նպատակահարմարության զոհը»,- ասել է Մինյերը։

Бывший прокурор США критикует американское правительство за неспособность признать Геноцид армян
Бывший окружной прокурор из Калифорнии Дэвид Миньер написал статью, описывающую судебный процесс над Гургеном Яникяном, который убил двоих турецких дипломатов в Санта-Барбаре, чтобы отомстить за Геноцид армян. Как передает News.am, бывший прокурор в частности написал: "78-летний Яникян был бывшим жителем Фрезно и обвинялся в убийстве, а я был его прокурором. Пожилой армянин заманил дипломатов в коттедж в эксклюзивном отеле "Балтимор" в Санта-Барбаре, обещая подарить их правительству произведения искусства. Вместо этого он вытащил пистолет из книги и расстрелял их. Затем он позвонил в приемную, объявил, что он убил "двух злодеев" и спокойно сел в ожидании ареста", - пишет бывший прокурор.
По его словам, целью Яникяна было создать процесс на подобие "армянского Нюрнберга" - процесс, призванный привлечь внимание всего мира к Геноциду армян. В отличие от Согомона Тейлеряна, который убил Талаата-пашу и был оправдан присяжными в Германии, Яникян был приговорен к пожизненному заключению.
"Адвокаты Яникяна сказали судье, что хотели позвать в качестве свидетелей выдающихся историков и пожилых армян, переживших геноцид",- пишет он.
Яникян сам рассказал, как, будучи мальчиком 8 лет, он видел, как мародерствующие турки перерезают горло его брата и убивают 26 других членов его семьи. Он давал показания на армянском языке, а переводчиком выступал Арам Сароян -  адвокат из Сан-Франциско и дяде писателя Уильяма Сарояна.
Хотя присяжные были тронуты до слез, мужчина был приговорен к пожизненному заключению. В 1984 году он был отпущен и направлен в дом престарелых, несмотря на возражения турецкого правительства, и умер от рака через два месяца.
В статье бывший прокурор выражает сожаление о том, что у него не хватило смелости допустить использовать все доказательства. Дэвид Миньер критикует правительство США за неспособность признать Геноцид армян, отмечая, что шансы на одобрение резолюции о геноциде в Конгрессе призрачны.