ԱՄՆ նախկին դատախազ․ ամերիկյան կառավարությունն անընդունակ է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Կալիֆորնիայում նախկին շրջանային դատախազ Դևիդ Մինյերը հոդված է գրել՝ ներկայացնելով Սանտա Բարբարայում թուրք երկու դիվանագետների գնդակահարած Գուրգեն Յանիկյանի դատաքննությունը։ News.am-ի հաղորդմամբ, նախկին դատախազը մասնավորապես գրել է․ «78-ամյա Յանիկյանը Ֆրեզնոյի նախկին բնակիչ է եղել և մեղադրվում էր սպանության մեջ, իսկ ես նրա դատախազն էի։
Տարեց հայը Սանտա Բարբարայում «Բալթիմոր» շքեղ հյուրանոցի քոթեջ էր հրավիրել դիվանագետներին՝ խոստանալով նրանց կառավարության արվեստի գործեր նվիրել։ Դրա փոխարեն նա հանել էր ատրճանակն ու գնդակահարել դիվանագետներին։ Ապա նա զանգել էր ընդունարան, հայտնել, որ սպանել է երկու «չարագործների» և հանգիստ սպասել ձերբակալությանը», - գրում է նախկին դատախազը։
Նրա խոսքով, Յանիկյանի նպատակն էր ստեղծել «հայկական Նյուրնբերգի» պես քննություն, որն աշխարհի ուշադրությանը կհրավիրեր Հայոց ցեղասպանության վրա։ Ի տարբերություն Սողոմոն Թեհլերյանի, որը գնդակահարեց Թալեաթ փաշային և արդարացվեց Գերմանիայի ատենակալների կողմից, Յանիկյանը դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման։
«Յանիկյանի փաստաբանները դատավորին ասել էին, որ ցանկանում են որպես վկաներ հրավիրել հայտնի պատմաբանների, ցեղասպանությունը վերապրած տարեց հայերի»,- գրում է նա։
Յանիկյանն ինքը պատմել էր, որ 8 տարեկանում տեսել է, թե ինչպես են թուրքերը կտրում եղբոր կոկորդը, սպանում ընտանիքի 26 այլ անդամների։ Նա ցուցմունքներ էր տալիս հայերենով, իսկ թարգմանիչը Արամ Սարոյանն էր՝ փաստաբան Սան Ֆրանցիսկոյից և գրող Վիլյամ Սարոյանի հորեղբայրը։
Թեև ատենակալները հուզվել էին մինչև հոգու խորքը, տղամարդը դատապարտվեց ցմահ ազատազրկման։ 1984 թվականին նա ազատ արձակվեց և ուղարկվեց ծերանոց, չնայած թուրքական կառավարության բողոքներին, և մահացավ քաղցկեղից երկու ամիս անց։
Հոդվածում նախկին դատախազն ափսոսանք է հայտնում, որ խիզախություն չի ունեցել օգտագործել բոլոր ապացույցները։ Դևիդ Մինյերը քննադատում է ԱՄՆ կառավարությանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու անընդունակության համար, նշելով, թե Կոնգրեսում Ցեղասպանության ճանաչման շանսերը նվազագույն են։
«Կոնգրեսն, անխոս, կգնա ավելի անվտանգ ճանապարհով, ինչպես ես ժամանակին վարվեցի Յանիկյանի դատաքննությանը։ Եվ կրկին ճշմարտությունը կդառնա նպատակահարմարության զոհը»,- ասել է Մինյերը։

US Former Attorney Slams American Government for Failure to Recognize the Armenian Genocide
Former district attorney from California David Minier wrote an article describing a trial of Gourgen Yanikian who assassinated two Turkish diplomats in Santa Barbara to avenge the genocide, News.am reports.
"Yanikian, age 78 and a former Fresno resident, was charged with murder, and I was his prosecutor," Minier wrote.
"The aging Armenian had lured the diplomats to a cottage at Santa Barbara's exclusive Biltmore Hotel, promising gifts of art treasures for their government. Instead, he pulled a Luger pistol from a hollowed out book and emptied it at them. He then called the reception desk, announced he had killed "two evils," and sat calmly on the patio awaiting arrest."
Minier says Yanikian's purpose was to create an "Armenian Nuremberg" – a show trial to call world attention to the Armenian Genocide.
In contrast to Soghoman Tehlirian  who murdered Talaat Pasha and was acquitted by a Germany jury, Yanikian was sentenced to life in prison.
"Yanikian's attorneys told the judge they wanted to call as witnesses eminent historians and elderly Armenians who had survived the genocide."
"He commanded the witness stand for six days and described in detail, without objection, the Armenian genocide.
Yanikian told how, as a boy of 8, he watched marauding Turks slit his brother's throat, and of the slaughter of 26 other family members. He testified in Armenian, translated by Aram Saroyan, former Fresno grape shipper, San Francisco attorney, and uncle of author William Saroyan."
Although the jury were moved to tears, the man was sentenced. Hewas granted compassionate release to a care home in 1984, over objection of the Turkish government, and died of cancer two months later.
However, former attorney regrets he had not the courage to allow such evidence. David Minier slams U.S. government for failure to recognize the Armenian Genocide, admitting that chances for genocide resolution passage are remote.