Հայերեն առաջին տպագիր Աստվածաշնչի մասին ֆիլմը ցուցադրվեց Նիդերլանդներում
Նիդերլանդական Ալմելո քաղաքում տեղի է ունեցել «Ոսկան Երևանցի» ֆիլմի ցուցադրությունը: Այն «Գիրք-Հայրենիք» շարքի երկրորդ մասն է, փոխանցում է «Ռուսարմինֆո»-ն:
Ցուցադրությունը տեղի է ունեցել Ալմելոյի Հայ առաքելական եկեղեցում: Ֆիլմը ներկայացրել է պրոդյուսերը՝ հայտնի հայ լրագրող և հեռուստահաղորդավար Նվեր Մնացականյանը: Ցուցադրությանն աջակցել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (AGBU) Նիդերլանդների ներկայացուցչությունը:
Փաստագրական ֆիլմն առաջացրել է ունկնդրի հետաքրքրությունը: Միջոցառմանը ելույթ է ունեցել Ալմելոյի քաղաքապետը, ով հիացմունքով է նշել այն փաստը, որ հայերեն Աստվածաշունչն առաջին անգամ տպագրվել է Հոլանդիայում: Ցուցադրությանը ներկա է գտնվել նաև Նիդերլանդներում Հայաստանի դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը:
Ֆիլմի գլխավոր հերոսը եպիսկոպոս Ոսկան Երևանցին է, ում շնորհիվ էլ 1666-1668թթ. Հոլանդիայում տպագրվել է հայերեն առաջին Աստվածաշունչը:

Фильм о первой печатной Библии на армянском показали в Нидерландах
В голландском городе Алмело состоялся показ фильма ''Воскан Ереванци'' - второй части трилогии ''Книга-Родина'', передает ''Русарминфо''.
Показ состоялся в здании Армянской Апостольской церкви Алмело. Фильм представил продюсер картины, известный армянский журналист и телеведущий Нвер Мнацаканян. Презентация состоялась при поддержке представительства Всеармянского благотворительного союза (AGBU) в Голландии.
Документальный фильм об истории армянского книгопечатания вызвал к себе огромный интерес. На мероприятии с приветственной речью выступил мэр города Алмело Арьен Герритсен, выразивший восхищение тем, что первая Библия на армянском языке была напечатана именно в Голландии.
На показе фильма присутствовали также посол Армении в Нидерландах Дзюник Агаджанян и предстоятель Армянской Апостольской церкви в Нидерландах.
Главный герой фильма - епископ Воскан Ереванци, благодаря которому в 1666-1668 годах в типографии Армянской Апостольской церкви Амстердама была издана первая печатная Библия на армянском языке.