«Ղարաբաղյան շարժումը դարձավ սթրես՝ բառի դրական իմաստով». հիշում են Շարժման հասակակիցները և մասնակիցները
1988 թվականի փետրվարի սկիզբը ճակատագրական էր Արցախի հայերի համար: Փետրվարի 13-ը, հավանաբար, եղել է Ղարաբաղյան ազգային-ազատագրական շարժման ժամանակակից փուլի սկզբնակետը... Որոշումը հստակ էր, ցանկությունը՝ մեկը. պատմական հայրենիքի մասը պետք է միանար Հայաստանին:
Այս պահանջով ցույցեր են տեղի ունեցել Հայաստանի տարբեր շրջաններում, Երևանում, Ստեփանակերտում, Արցախի տարբեր հատվածներում: Ղարաբաղյան շարժումը հրապարակներից տարածվեց դեպի սահման, հակամարտությունը սրվեց, վերածվեց պատերազմի: Ի վերջո ստորագրվեց զինադադարի համաձայնագիր, իսկ հայոց նորագույն պատմության մեջ 1988-ի փետրվարը մտավ որպես Արցախյան շարժման սկիզբ:
Անցել է 30 տարի: Սա նշանակում է, որ 1988-ին ծնված երեխաներն արդեն 30 տարեկան են... Նրանք ոչ թե երիտասարդ են, այլ հասուն տղամարդիկ ու կանայք են, Ղարաբաղյան շարժման հասակակիցներ...
Ի՞նչ գիտեն նրանք 30 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին: Ինչպե՞ս են Ղարաբաղյան շարժման հասակակիցներն ընկալում այն, ինչ տեղի է ունեցել իրենց ծննդյան տարում:
30-ամյա Ռոզի Միքայելյանը «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տված հարցազրույցում ասում է. «Ես շատ քիչ բան եմ հիշում կամ ավելի շուտ, գիտակցական մակարդակում, ոչինչ էլ չեմ հիշում: Սակայն, քանի որ իմ ընտանիքի անդամներն ակտիվորեն ներգրավված են եղել շարժմանը, նրանց պատմություններն ամուր հաստատվել են իմ հիշողության մեջ, և երբեմն ինձ թվում է, թե անձամբ եմ մասնակցել Ղարաբաղյան շարժման հետ կապված այս կամ այն իրադարձությանը: Ես հիշում եմ՝ հաճախ ինձ պատմում էին, որ հորեղբայրս, լինելով դեռ շատ երիտասարդ, գիտակցել է իրավիճակի լրջությունն ու հավաքել իր ընկերներին՝ հետագա պատերազմին մասնակցելու համար: Նրա ծրագրի երկրորդ հատվածի մասին մենք իմացանք, երբ նա արդեն ճակատում էր: Երբ արդեն սովորում էի դպրոցում, հետո համալսարանում, և ծանոթացա հայ ժողովրդի դարավոր պատմությանը, հստակ հասկացա, որ չի կարող լինել երկու կարծիք այս հարցի շուրջ՝ Արցախը Հայաստանն է»:
Նկարչուհի, «Սարգիս Մուրադյան» պատկերասրահի հիմնադիր Զարուհի Մուրադյանը,  ով երկու անգամ մեծ է Ղարաբաղյան շարժումից, շատ բան է հիշում այդ շրջանից. «Երբ մարդիկ ինձ հարցնում են, թե ինչ եմ հիշում 30 տարի առաջ սկսված Արցախյան շարժման մասին, առաջին բանը, որ գալիս է մտքիս՝ շատ ուժեղ սթրեսն է, սթրես բառի դրական իմաստով, ինչպես նաև սիրո, եղբայրության, փոխադարձ օգնության և բոլորի նվիրվածության զգացումը: Մեկ նպատակի շուրջ համախմբվածությունն այդ օրերին լցնում էր մեզ այնքան, որ թվում էր, թե Հայաստանի հետ Ղարաբաղի վերամիավորման հարցը կարող է լուծվել մի քանի օրում: Իմ ամբողջ ընտանիքն Արցախյան շարժման ակտիվ մասնակից է եղել: Հայրս՝ հայտնի ժողովրդական նկարիչ Սարգիս Մուրադյանը, Գերագույն Խորհրդի ՀԽՍՀ-ի այն քիչ պատգամավորներից էր, ով առաջին օրվանից կանգնեց հրապարակում իր ժողովրդի կողքին: Նա բազմիցս է Ղարաբաղի հարցը բարձրացրել Գերագույն խորհրդում:
Առաջին շաբաթը՝ փետրվարի 20-ից մինչ Սումգայիթյան իրադարձությունների սկիզբ (փետրվարի 26-28-ը), հույսի շաբաթ էր: Փետրվարի 22-ին գործարանները սկսեցին գործադուլ հայտարարել և հավաքվել Օպերայի հրապարակում. քաղաքի կենտրոնը կաթվածահար էր: Գիշերներով մարդիկ դուրս էին գալիս երթերի, կոչ անելով բոլորին միանալ Շարժմանը: Հիմնականում լսվում էին «Ղարաբաղ» և «Միացում» կարգախոսները: Մենք տեսախցիկ ունեինք, ես փետրվարի 22-ից սկսեցի նկարահանել այն ամենը, ինչ կատարվում էր հրապարակում: Նկարել եմ երեք տարի շարունակ: Բացի կառավարությանն ու Մոսկվայի կենտրոնական իշխանություններին ուղղված ելույթներից և կոչերից, լսվում էին հայրենասիրական երգեր ու բանաստեղծություններ: Այս ամենին ադրբեջանցիները պատասխանեցին Սումգայիթի ջարդերով ... Բայց դա մեզ չկոտրեց. Շարժումը ստացավ ուժ, այս ամենը տևեց մի քանի տարի: Այնուհետև պատերազմը սկսվեց, այս ամենի արդյունքն անկախ Հայաստանն է իր անբաժան մաս հանդիսացող Արցախով»:
Ժամանակն ինքնին ոչ միայն փիլիսոփայական կատեգորիա է, այլ շարժում է, որն ունի միայն մեկ ուղի`անցյալից դեպի ապագա: Ազատության համար պայքարը ևս շարժում էր: Եվ այն հայտնվել է շատ ավելի վաղ, ինչպես Ղարաբաղյան Շարժումը՝ 1988-ի փետրվարից շատ ավելի վաղ ...

"Карабахское Движение стало стрессом": вспоминают ровесники и участники событий 1988 года
Начало февраля 1988 года - судьбоносное для армянства Арцаха время. А 13 февраля, пожалуй, стало отправной точкой современного этапа Карабахского национально-освободительного Движения... Решение было четким, желание - единым: этот кусок исторической родины должен был присоединиться к Армении.
Митинги с этим требованием проходили в разных регионах Армении, в Ереване, в Степанакерте, в районах Арцаха. Карабахское Движение перекинулось с площадей на границу, противостояние обострялось, перешло в войну. В конце концов было подписано соглашение о перемирии, а в новейшую армянскую историю февраль вошел как начало Арцахского Движения.
С тех пор прошло 30 лет. Это означает, что родившиимся в 1988 году детям уже по 30... Это не просто молодые люди, а уже состоявшиеся мужчины и женщины - ровесники Карабахского Движения...
Что знают о событиях, которые происходили 30 лет назад, сегодняшние 30-летние? Как они - ровесники Карабахского Движения - воспринимают то, что случилось в год их рождения?
30-летняя Рози Микаелян в беседе с ИАА "Армедиа" рассказывает: "Я помню очень мало, или, вернее, на сознательном уровне ничего не помню. Но так как члены моей семьи были активно вовлечены в Движение, их рассказы крепко осели в моей памяти, и иногда мне кажется, что я лично принимала участие в тех или иных событиях, связанных с Карабахским Движением. Помню, часто рассказывали, что мой дядя, будучи еще совсем молодым, осознал всю серьезность ситуации и мобилизировал своих друзей для последующего участия в войне. О второй части его плана мы узнали, когда он был уже на фронте. А когда я уже училась в школе, потом в университете, и ознакомилась с многовековой историей армянского народа, то четко осознала: в этом вопросе не может быть двух мнений - Арцах это Армения".
Художница, основательница галереи ''Саргис Мурадян'', его дочь Заруи Мурадян вдвое старше Карабахского Движения, и помнит о его начале многое: "Когда меня спрашивают, что я помню о начале Арцахского Движения 30-летней давности, то первое, что приходит на ум - это очень сильный стресс, стресс в хорошем смысле этого слова. То чувство любви, братства, взаимопомощи, принадлежности всех и приверженности одной цели наполнило нас в те дни настолько, что казалось - вопрос воссоединения Карабаха с Арменией может решиться за несколько дней. Моя вся семья была активным участником Арцахского Движения. Отец мой - известный народный художник Саргис Мурадян - был одним из немногих депутатов Верховного Совета Армянской ССР, который с первого дня стоял на площади вместе со своим народом, неоднократно поднимал вопрос Карабаха в Верховном Совете.
Первая неделя - с 20 февраля вплоть до начала сумгаитских событий (26-28 февраля - ред.) - была неделей надежд, исполнения желания нашего народа. 22 февраля коллективы и заводы стали объявлять забастовки и собираться на Оперной площади: центр города был парализован. Ночами люди выходили на шествия, призывая всех присоединиться к Движению; в основном звучали лозунги "Карабах" и "Миацум" ("воссоединение" - ред.). У нас была видеокамера, и я с 22-го февраля начала снимать все, что происходило на площади. Снимала я 3 года. Кроме речей и призывов к правительству и центральным властям в Москве, звучали патриотические  песни и стихи. На это азербайджанцы ответили нам резней в Сумгаите... Но это нас не сломило: Движение набирало силу, все это длилась несколько лет. Потом началась война, итогом всего этого стала независимая Армения со своей неотъемлемой частью Арцахом"...
Само время представляет из себя не только философскую категорию, оно - движение, у которого есть только одно измерение - из прошлого в будущее. Борьба за свободу - это тоже движение. И возникло оно - как Карабахское Движение - намного раньше февраля 1988 года...