Սերժ Սարգսյան. Արցախը դարձավ մեր նորագույն պատմության Հայոց բերդը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Արցախի ազատամարտիկների միության 7-րդ համաժողովի մասնակիցներին: Այս մասին ասվում է ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքում: Ուղերձում նախագահը մասնավորապես ասել է.
Համաժողովի հարգարժա՛ն մասնակիցներ և հյուրեր,
Սիրելի՛ ազատամարտիկներ,
Իմ սիրելի՛ մարտական ընկերներ,
Սրտանց ողջունում եմ ձեզ և հաջողություն մաղթում Արցախի ազատամարտիկների միության 7-րդ համաժողովի աշխատանքներին: Իմ ողջույններն ու բարեմաղթանքներն եմ հղում նաև մեր բոլոր զինակից ընկերներին, նրանց հարազատներին և մերձավորներին: Ասում եմ՝ «մեր», քանի որ ինձ ձեզնից չեմ առանձնացնում:
Արցախն իրեն պարտադրված պատերազմ մտավ՝ դառնալով ընդարձակ ռազմաբեմ, և դուրս եկավ՝ որպես իր օջախ ներխուժած ոսոխին դուրս շպրտած ինքնուրույն ու կայացած հանրապետություն: Ուրախ եմ, որ դուք շարունակում եք աչքի լույսի պես պահպանել մարտի դաշտում կոփված եղբայրությունը՝ ինքնակազմակերպվելով և իրար նեցուկ կանգնելով:
Արցախը դարձավ մեր նորագույն պատմության Հայոց բերդը, հայ ժողովրդի պատվախնդրության, տոկունության և հաղթանակի խորհրդանիշը: Ուղիղ 30 տարի առաջ արցախցին ոտքի կանգնեց՝ շտկելով իր մեջքը, պահանջեց ազատություն՝ մերժելով իրեն պարտադրված օտար լծի կապանքները:
Այսօր, դիմելով Արցախի հերոսամարտը կերտած մեր եղբայրներին և քույրերին, պետք է շեշտեմ՝ արցախցին իր տունն է պաշտպանել, և հենց դրա շնորհիվ հաղթանակած է դուրս եկել մարտի դաշտից: Իր արդար պայքարում արցախցին միայնակ չմնաց. նրան սատարեցին հայորդիներ Հայոց աշխարհի բոլոր կողմերից՝ նեցուկ կանգնելով Արցախի ժողովրդի դատին: Այդ ճակատագրական ժամանակահատվածում յուրաքանչյուր հայ սրտի թրթիռով ակնկալում էր ոգևորիչ լուրեր Արցախից՝ հավատալով, որ մեր պայքարն արդար է, դիրքերը՝ ամուր:
Փառք մեր ընկած հերոսներին, ովքեր իրենց կյանքի գնով մեզ համար արժանապատիվ ապրելու հնարավորություն ստեղծեցին: Մենք ամեն վայրկյան մեր ուշադրության կենտրոնում պետք է պահենք մեր կողքին ապրող հերոսներին, ովքեր աննկուն էին ռազմի դաշտում և այդ նույն աննկունությամբ էլ այսօր կռում են Արցախի խաղաղ ու բարեբեր ապագան:
Կրկին ջերմորեն ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին և հյուրերին՝ միությանը մաղթում եմ արդյունավետ գործունեություն՝ ի շահ Արցախի և համայն հայության:

Serzh Sargsyan: Artsakh Became Symbol of Dignity, Victory and Endurance of Armenian People
President Serzh Sargsyan delivered remarks at the 7th conference of the Union of Volunteer Fighters of Artsakh, Artsakhpress reports.
''I wholeheartedly welcome you and wish success to the activities of the 7th conference of the union of Artsakh’s Freedom Fighters. I also convey my regards and best wishes to all our brothers-in-arms, their families and relatives. I am saying ''our'', because I don’t separate myself from you.
Artsakh entered into an imposed war, becoming a wide military stage, and exited as an independent and accomplished republic, which threw out the foe which had invaded its home. I am happy that you continue maintaining the brotherhood which was created in the battlefield – by being self-organized and supportive to one another.
Artsakh became the Armenian Fortress, the symbol of dignity, endurance and victory of the Armenian people in our modern history. 30 years ago the Artsakhi people stood up firmly, demanded freedom by rejecting the shackles of a foreign oppression.
Today, addressing our brothers and sisters to shaped the Heroic Battle of Artsakh, I have to stress that the people of Artsakh defended their home, and it is due to this that they came out triumphed from the battlefield. The people of Artsakh didn’t remain alone in their fair struggle – they were supported by Armenians from all sides of the Armenian world'', the President said.
''Glory to our fallen heroes, who gave their lives giving us the opportunity to live dignified'', he added.