Ամերիկացի քաղաքագետ. ՀՀ նախագահի մասնակցությունը մյունխենյան համաժողովին կարևոր ու ողջունելի էր
Մյունխենի անվտանգության համաժողովին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությունը և ելույթը կարևոր ու ողջունելի էր: Նման տեսակետ հայտնել է «Եվրասիա խումբ» հետազոտական կազմակերպության հիմնադիր-նախագահ, ամերիկացի քաղաքագետ Յան Բրեմերը համարում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, քաղաքագետն ընդգծել է, որ բոլորի համար տեսանելի ու հստակ էր, որ Հայաստանի ղեկավարի ելույթը փորձում էր լցնել Բրյուսելի և Մոսկվայի միջև առկա անդունդը:
Քաղաքագետի խոսքով՝ Մյունխենի համաժողովը կառուցողական հարթակ էր, որտեղ կարելի էր հնչեցնել տեսակետներ «եվրասիական ընդդեմ եվրոպական ինտեգրացիայի» մոդելների հեռանկարների մասին:
Խոսելով Ղարաբաղյան հակամարտության մասին՝ Յան Բրեմերը նկատել է, որ միջազգային հանրությունն իսկապես պետք է նպաստի կարգավորման հիմքում ընկած հիմնական սկզբունքների իրականացմանը՝ «հավատարիմ մնալով» ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաքելությանը, որը, ըստ նրա, ենթադրում է հենց իրական խաղաղարար գործողություններ:

Американский политолог: выступление президента Армении в Мюнхене было важным и своевременным
Выступление президента Армении Сержа Саргсяна на конференции по безопасности в Мюнхене было важным и своевременным. Как передает "Арменпресс", такое мнение выразил американский политолог, основатель-президент исследовательской организации "Евразия групп" Ян Бремер. Политолог в частности подчеркнул, что для всех было ясно и очевидно, что президент РА пытается заполнить пропасть между Брюсселем и Москвой.
По словам политолога, мюнхенская конференция является конструктивной площадкой, где можно выражать свое мнение о перспективах различных моделей сотрудничества.
Что касается урегулирования Карабахской проблемы, Бремер заметил, что международное сообщество действительно должно содействовать реализации основных принципов, положенных в его основу, оставаясь приверженцем миссии Минской группы, которая, по его словам, предполагает реальные миротворческие действия.