Արցախում ՀՆԱ-ի ռեկորդային աճ է արձանագրել
Համաձայն Արցախի Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների, անցած տարի Արցախի Հանարապետության համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կազմել է շուրջ 272 մլրդ 100 մլն դրամ` 2016թ. 229 մլրդ 700 մլն դրամի փոխարեն, հայտնում է «Արցախպրես»-ը:
ՀՆԱ-ի հավելաճի տեմպը կազմել է 15.6 տոկոս, ինդեքս-դեֆլյատորը` 2.5 տոկոս՝ 2016թ. համապատասխանաբար 9.2 տոկոսի և 0.5 տոկոսի փոխարեն:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ 2017թ. մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն, ընթացիկ գներով, կազմել է 1 մլն 855 հազ. 900 դրամ, կամ 3 հազ 844.7 ԱՄՆ դոլար կամ 3 հազ 403.8 եվրո` 2016թ. 1 մլն 577.3 հազ. դրամի կամ 3 հազ. 282.7 ԱՄՆ դոլարի կամ 2 հազ 965.7 եվրոյի դիմաց:
ՀՆԱ-ի արձանագրված 15.6 տոկոս հավելաճի տեմպի 11.7 տոկոսային կետն ապահովել է արդյունաբերությունը՝ ներառյալ էներգետիկան, 3.7 տոկոսային կետը` առևտուր և ծառայությունները, 0.9 տոկոսային կետը` գյուղատնտեսությունը, անտառային տնտեսությունը և ձկնորսությունը և 0.1 տոկոսային կետը` շինարարությունը:

Unprecedented GDP Growth in Artsakh
According to Artsakh National Statistical Service, the Gross Domestic Product (GDP) of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) comprised about 272 billion 100 million drams in 2017 compared to 229 billion 700 million drams of 2016, Artsakhpress reports.
The GDP growth rate comprised 15.6%, the index-deflator – 2.5%, whereas in 2016 these numbers were 9.2% and 0.5% respectively.
According to the source, the GDP per capita in 2017 comprised 1 million 855 thousand 900 drams or 3 thousand 844.7 USD or 3 thousand 403.8 Euros according to the current prices, while in 2016 these numbers were 1 million 577.3 thousand drams or 3 thousand 282.7 US dollars or 2 thousand 965.7 Euros.
11.7% out of the 15.6% of the GDP growth has been ensured by industry, including the energy, 3.7% by trade and services, 0.9% by agriculture, forest economy and fishing and 0.1% by construction.