Որքանո՞վ է Ալիևի համար իրական Մերձավոր Արևելքից վերադարձող իսլամիստների սպառնալիքը
Սիրիայում և Իրաքում ծայրահեղական խմբավորումների պարտությանից հետո իսլամիստները սկսել են վերադառնալ իրենց երկրներ: Տարբեր տեղեկությունների համաձայն՝ նրանց հանձնարարված է տեղերում ձևավորել «քնած բջիջներ»՝ ներգրավելով նոր անդամներ, ընդլայնելով ռեսուրսները՝ անհրաժեշտության դեպքում ակտիվ գործողության անցնելու համար: Սա նշանակում է, որ իսլամական ծայրահեղականության վտանգն ավելի իրական է այն երկրների համար, որոնց քաղաքացիները Սիրիայում և Իրաքում կռվում էին ծայրահեղականների շարքերում: Նշենք, որ այդ երկրների թվում է նաև հարևան Ադրբեջանը, որի մոտ հազար քաղաքացի է հաշվվում Սիրիայում և Իրաքում կռվող ահաբեկիչների շարքերում: Վերադարձող ահաբեկիչների խնդրի լրջության մասին է խոսում նաև այն հանգամանք, որ Ադրբեջանում արտահերթ նախագահական ընտրությունների նշանակման պատճառների շարքում նշվում էր նաև Մերձավոր Արևելքից վերադարձող իսլամիստների գործոնը:
Նշենք, որ չնայած Ադրբեջանի աշխարհիկ բնույթին՝ վերջին տարիներին ադրբեջանական հասարակության շրջանում բավականին մեծացել է իսլամական գործոնի ազդեցությունը: Այս մասին վկայում ինչպես տարաբնույթ սոցհարցումների արդյունքներն, այնպես էլ վերջին շրջանում իսլամիստների նկատմամբ հաճախակիացած դատական գործընթացները:
Ադրբեջանական հասարակության շրջանում իսլամական տրամադրությունների տարածումը պայմանավորված է մի շարք գործոններով: Այսպես, Խորհրդային Միությունից անկախանալուց հետո Ադրբեջանում ակտիվ գործունեություն ծավալելու հնարավորություն ստացան Իրանի, Թուրքիայի և Ծոցի միապետությունների կողմից ֆինանսավորվող իսլամական տարբեր կազմակերպություններ՝ այդ թվում նաև սալաֆիական և վահաբիստական ուղղության: Ադրբեջանում տիրող սոցիալական անհավասարության, բռնաճնշումների պայմաններում ադրբեջանցիների մոտ սոցիալական արդարություն քարոզող իսլամական գաղափարախոսությունները սկսեցին շատ արագ տարածում ստանալ:
Միևնույն ժամանակ անկախանալուց ի վեր ադրբեջանական հասարակությունն ազգային ինքնության ակտիվ փնտրտուքների մեջ է: Այս հարցում չունենալով հստակ պատասխան՝ ադրբեջանական հասարակությունը սկսել է կրոնն ընկալել որպես ազգային ինքնության մաս: Վերջին շրջանում նման ընկալման տարածմանը նպաստում է նաև Ալիևի՝ Ադրբեջանն իսլամական աշխարհի մաս ներկայացնելու ակտիվ քաղաքականությունը:
Թեև ադրբեջանական իշխանությունները կրոնի հանդեպ բավականին զգուշավոր քաղաքականություն են վարում՝ պարբերաբար ճնշումներ գործադրելով իսլամական կազմակերպությունների վրա՝ արգելելով դրանց գործունեությունը, սակայն վերոնշյալ գործոնները շարունակում են պարարտ հող ապահովել իսլամիստական տրամադրությունների տարածման համար: Քաղաքական ընդդիմության նկատմամբ բռնաճնշումների պայմաններում շատ ադրբեջանցիներ որպես գործող իշխանություններին ընդդիմադիր ուժ սկսել են ընկալել հենց սոցիալական արդարություն քարոզող իսլամական կազմակերպությունները:
Նման պայմաններում Սիրիայից և Իրաքից վերադարձող իսլամիստներն իրենց գաղափարախոսությունը տարածելու և մեծաթիվ համախոհներ ձեռք բերելու իրական հնարավորություն ունեն: Սա լուրջ վտանգներ է պարունակում Ալիևի ռեժիմի համար, քանի որ սոցիալական արդարության մասին իսլամական գաղափարները հյուսիսաֆրիկյան և մերձավորարևելյան երկրների օրինակով արդեն իսկ ապացուցել են, որ կարող են ժողովրդական մեծ ալիք բարձրացնել և հանգեցնել տասնամյակներ շարունակ գործող ռեժիմների տապալման:

Насколько реальна для Алиева угроза исламистов, возвращающихся с Ближнего Востока?
После поражения экстремистских группировок в Сирии и Ираке исламисты начали возвращаться в свои страны. Согласно различным данным, им поручено создавать "спящие ячейки" на местах, привлекая новых членов, расширяя свои ресурсы, чтобы при необходимости перейти к активным действиям. Это означает, что угроза исламского экстремизма становится более реальной для тех стран, граждане которых сражаются в рядах экстремистов в Сирии и Ираке. Отметим, что соседний Азербайджан также входит в число этих стран - среди террористов, сражающихся в Сирии и Ираке есть около 1000 граждан Азербайджана. О серьезности проблемы возвращения террористов говорит и то, что среди причин внезапных внеочередных президентских выборов в Азербайджане был и фактор возвращения исламистов с Ближнего Востока.
Следует отметить, что, несмотря на светский характер Азербайджана, в последние годы влияние исламского фактора значительно возросло среди азербайджанского общества. Об этом свидетельствуют результаты различных соцопросов, а также недавние судебные процессы против исламистов.
Распространение исламских настроений в азербайджанском обществе обусловлено рядом факторов. Так, после обретения независимости от Советского Союза различные исламские организации, финансируемые Ираном, Турцией и монархией Персидского залива, включая организации салафитского и ваххабитского толка, получили возможность активно работать в Азербайджане. В условиях социальной несправедливости и репрессий в Азербайджане исламские идеологии, пропагандирующие социальную справедливость, начали быстро распространяться.
В то же время, со времени независимости, азербайджанское общество находится в активном поиске национальной идентичности. Не имея четкого ответа на вопрос об идентичности, азербайджанское общество стало воспринимать религию как часть национальной идентичности. В последнее время активная политика Алиева по представлению Азербайджана как части мусульманского мира способствует распространению такого восприятия.
Хотя власти Азербайджана проводят довольно осторожную политику в отношении исламских организаций, регулярно преследуют и периодически оказывают давление на исламские организации, запрещая их деятельность, однако вышеуказанные факторы продолжают обеспечивать плодородную почву для распространения исламистских настроений среди азербайджанского общества. В условиях репрессий против политической оппозиции многие азербайджанцы начали воспринимать исламские организации, пропагандирующие социальную справедливость, как оппозицию действующей власти.
В таких условиях исламисты, которые возвращаются из Сирии и Ирака, имеют реальную возможность распространять свою идеологию и обретать множество сторонников. Это представляет вполне серьезные угрозы для режима Алиева, поскольку исламские идеи о социальной справедливости уже доказали на примере стран Северной Африки и Ближнего Востока, что могут поднять народную волну и привести к свержению существующих на протяжении десятилетий режимов.