Շարմազանովն անհեթեթ է որակում Ալիևի հայտարարությունը
Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն անհեթեթ է որակում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունն այն մասին, որ միջազգային հանրությունը պետք է սանկցիաներ կիրառի Հայաստանի նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է պատժամիջոցներ կիրառի բացառապես Ադրբեջանի նկատմամբ այդ երկրի հանցագործ քաղաքականության պատճառով:
«Ադրբեջանը դեռևս 1988 թվականին հանցագործ քաղաքականություն իրականացրեց՝ կոտորելով Սումգայիթի հայ անմեղ ու անզեն բնակչությանը, իսկ երկու տարի անց նման կոտորած կազմակերպեց Բաքվում», - նշել է Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ եթե այն ժամանակ քաղաքակիրթ աշխարհը պատժամիջոցներ մտցներ, գուցե, նման բան չլիներ: Շարմազանովը վստահեցրել է, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններն անհանգստանալու որևէ առիթ չեն տալիս, քանի որ Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությունը Արցախի հիմնահարցում հիմնված է բացառապես ստի վրա:

Шармазанов назвал абсурдным заявление Алиева
Вице-спикер НС Армении Эдуард Шармазанов назвал абсурдным заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что международное сообщество должно применять санкции против Армении. Как передает "Арменпресс", после заседания Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) такое мнение выразил пресс-секретарь РПА, вице-спикер НС Армении Эдуард Шармазанов, подчеркнув, что международное сообщество должно применить санкции исключительно в отношении Азербайджана из-за его криминальной политики.
"Азербайджан совершил преступление еще в 1988 году, убив невинных армян и безоружных граждан в Сумгаите, а два года спустя организовал резню в Баку", - сказал Шармазанов.
По его словам, если бы цивилизованный мир в то время ввел санкции, возможно, ничего подобного не случилось бы. Он уверил, что заявления президента Азербайджана не дают никаких оснований для беспокойства, поскольку внешняя политика Азербайджана по арцахскому вопросу основана исключительно на лжи.