Սիրիական հակամարտությունը 7 տարի անց
Օրերս լրացավ նորագույն պատմության ամենաարյունալի հակամարտություններից մեկի՝ Սիրիական հակամարտության 7-րդ տարին: Նշենք, որ ռազմական գործողությունների այս 7 տարիների ընթացքում, տարբեր տվյալներով, զոհվել է մոտ 500 հազար, վիրավորվել ավելի քան մեկ միլիոն մարդ, մոտ 12 մլն սիրիացի էլ ստիպված է եղել լքել իր տունը կամ հայրենիքը:
Թեև հակամարտող կողմերի հիմնական տարաձայնություններից է շարունակում մնալ Սիրիայի ապագայում նախագահ Բաշար Ասադի դերակատարման հարցը, սակայն պետք է նկատել, որ այս 7 տարիների ընթացքում հակամարտությունն էական վերափոխումներ է ապրել:
Այսպես, հակամարտության 7 տարիների ընթացքում Սիրիայում ակտիվ ռազմական գործողությունների կողմեր են եղել Սիրիայի կառավարական զորքերը և այսպես կոչված զինված ընդդիմությունը, այնուհետև տարբեր իսլամիստական ծայրահեղական խմբավորումները, Սիրիայի տարածքի որոշ հատվածներում գործել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հռչակած խալիֆաթը, որն այսօր համարվում է ոչնչացված: Այժմ Սիրիան ռազմական գործողությունների անուղղակի թատերաբամի է վերածվել արտաքին դերակատարների համար: Ընդ որում, վերջիններիս կազմը ևս այս 7 տարիների ընթացքում էական փոփոխությունների է ենթարկվել: Եթե հակամարտության առաջին տարիներին դրա ակտիվ դերակատարներն էին Արևմուտքը (ինչպես ԱՄՆ-ը, այնպես էլ Եվրոպան), Թուրքիան, Պարսից ծոցի միապետությունները և Իրանը, Հզբոլլահը, ապա այսօր եվրոպական երկրների և Ծոցի միապետությունների դերակատարումը սիրիական հակամարտությունում հասցված է մինիմալի: Միևնույն ժամանակ, հակամարտության սկզբնական շրջանի համեմատ կարգավորման գործընթացում նկատվում է ԱՄՆ-ի դիրքերի թուլացում և հակառակը՝ Ռուսաստանի դիրքերի ամրապնդում: Սա հնարավոր դարձավ ոչ միայն հակամարտությանը Ռուսաստանի ռազմական միջամտության, այլ նաև սիրիական հակամարտության հարցում Ռուսաստան-Իրան-Թուրքիա «դաշինքի»  ստեղծման շնորհիվ: Վերջինս նաև մեծացրեց Թուրքիայի ազդեցությունը սիրիական հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Բացի այդ, եթե հակամարտության սկզբում Անկարան ուղղակի աջակցություն էր ցուցաբերում սիրիական զինված ընդդիմությանն, այսօր նա արդեն ռազմական գործողություններ իրականացնում հարևան երկրի հյուսիսային շրջաններում՝ պայքարելով քրդերի դեմ:
Ինչ վերաբերում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման հեռանկարներին, նշենք, որ միջազգային հանրության ջանքերն այս տարիների ընթացքում առանձնակի արդյունք չեն տվել: ՄԱԿ-ի հովանու ներքո գործող Ժնևյան գործընթացը, որը շարունակվում է արդեն 6 տարի, կարելի է ձախողված համարել: Այսօր կարգավորման հետ կապված որոշակի լավատեսություն է առաջացնում Աստանայի գործընթացը, սակայն այստեղ ևս չպետք է մոռանալ, որ երաշխավոր երկրները՝ Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան, միանգամայն հակառակ նպատակներ են հետապնդում Սիրիայում: Այսպես, Թուրքիան, ի տարբերություն Իրանի և Ռուսաստանի, հակված չէ Ասադի իշխանության պահպանմանը:
Վերադառնալով Ասադի ճակատագրին՝ նշենք, որ թեև այն շարունակում է առանցքային մնալ սիրիական համակարտության կարգավորման համատեքստում, սակայն այստեղ ևս որոշակի փոփոխություններ կան. միջազգային հանրությունը շարունակում է պնդել Ասադի հրաժարականի հարցում, սակայն այդ պնդումները նախկինի նման կատեգորիկ չեն:
Ռուսաստանի աջակցությունը պաշտոնական Դամասկոսին հող ստեղծեց ոչ միայն Ասադի իշխանության, այլ նաև միասնական Սիրիայի պահպանման համար: 7 տարի անց Ասադը կրկին վերահսկում է երկրի տարածքի զգալի մասը և շարունակում է ընդլայնել այն:
Ինչով կավարտվի սիրիական հակամարտությունն անգամ այսօր դժվար է կանխատեսել, սակայն մի բան մնում է հստակ՝ Սիրիայում մարդասիրական ճգնաժամը դեռ երկար տարիներ կշարունակվի:

Сирийский конфликт: 7 лет спустя
На днях исполнилась 7-ая годовщина сирийского конфликта - одного из наиболее кровавых конфликтов новейшей истории. В течение этих 7 лет военных операций, по разным оценкам, были убиты около 500 тысяч человек, более одного миллиона получили ранения, около 12 миллионов сирийцев (половина довоенного населения Сирии) покинули свои дома или родину.
Хотя основной спор сторон конфликта касается вопроса о роли президента Башара Асада в будущем Сирии, следует отметить, что за эти семь лет конфликт претерпел значительные трансформации.
Таким образом, в течение семи лет конфликта в Сирии активными сторонами военных действий были сирийские правительственные войска и так называемая вооруженная оппозиция, потом - различные исламистские экстремистские группировки, в некоторых частях сирийской территории действовал халифат террористической группы "Исламское государство", которая сегодня уничтожена. Теперь Сирия является ареной военных действий для внешних игроков конфликта. При этом за последние семь лет состав и роль последних претерпел значительные трансформации. Если в первые годы конфликта его активными участниками были Запад (как США, так и Европа), Турция, монархии Персидского залива, Иран, "Хезболла", сегодня роль европейских стран и монархии Персидского залива в сирийском конфликте минимизирована. В то же время, по сравнению с начальным периодом конфликта, наблюдается ослабление позиции США, и наоборот, укрепление позиции России в процессе урегулирования конфликта. Это стало возможным не только из-за военного вмешательства России в конфликт, но и с созданием "альянса" Россия-Иран-Турция по сирийскому вопросу. Этот альянс также увеличил влияние Турции на процесс урегулирования сирийского конфликта. Кроме того, если в начале конфликта Анкара оказывала поддержку сирийской вооруженной оппозиции, сегодня она уже проводит военные операции в северных районах соседней страны, сражающейся против курдов.
Что касается перспектив мирного урегулирования конфликта, то следует отметить, что усилия международного сообщества за эти годы не дали особых результатов. Женевский процесс под эгидой ООН, который продолжается в течение шести лет, можно считать проваленным. Сегодня в данном контексте некоторый оптимизм внушает Астанинский процесс, но не следует забывать, что страны-гаранты - Россия, Иран и Турция - имеют совершенно противоположные цели в Сирии. Так, Турция, в отличие от Ирана и России, не склонна поддерживать власть Асада.
Возвращаясь к судьбе Асада, отметим, что, хотя она остается ключевой частью урегулирования сирийского конфликта, здесь также есть некоторые изменения: международное сообщество продолжает настаивать на отставке Асада, но не так категорично, как раньше. Поддержка Россией официального Дамаска создала почву не только для сохранения режима Асада, но и единства Сирии. Семь лет спустя Асад вновь контролирует значительную часть территории страны и продолжает ее расширять.
Чем завершится сирийский конфликт, даже сегодня трудно предсказать. Но одно остается ясным: гуманитарный кризис в Сирии будет продолжаться еще многие годы.