Շառլ Ազնավուրը՝ սահմանին հետաքննության մեխանիզմներ ձևավորելու կարևորության մասին
Միավորված ազգերի կազմակերպության ժնևյան գրասենյակի կողմից հրատակվող «UN Special» ամսագրի մարտյան համարում մարտի 22-ին լույս է տեսել Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան, մշտական ներկայացուցիչ Շառլ Ազնավուրի հարցազրույցը, որը կրում է «Առանձնահատուկ երեկո Վիկոտրիա հոլ սրահում» (An extraordinary evening at Victoria hall) խորագիրը` նվիրված ՄԱԿ-ին Հայաստանի անդամակցության, ինչպես նաև Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպված մեծ համերգին, հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
Հարցազրույցում դեսպան Ազնավուրն անդրադարձել է ՄԱԿ-ին Հայաստանի անդամակցության կարևորությանը և կազմակերպության շրջանակներում Հայաստանի հանձնառությանը` իր մասնակցությունը բերելու համընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համերաշխ և խաղաղ ապագա կերտելու միջազգային հանրության ջանքերին։ Շվեյցարիայում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը խոսել է նաև Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածության մասին ՄԱԿ-ում և նրա գործակալությունների շրջանակներում ամենատարբեր ուղղություններով իրականացվող աշխատանքներին։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի մասնակցությանը ՄԱԿ կանխարգելման օրակարգին, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում 2015 թվականին Հայաստանի նախաձեռնած Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևին, որը ցեղասպանությունը դատապարտում է որպես մարդկության դեմ ամենասարսափելի հանցագործություն։
Դեսպան Ազնավուրը ներկայացրել է նաև Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև հաստատված դիվանագիտական հարաբերությունները, հայ-շվեյցարական դարավոր բարեկամության և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների միջև իրականացվող ակտիվ համագործակցությունը:
Հարցազրույցում զգալի տեղ է հատկացվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի կողմից հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ գործադրված ջանքերին, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների վերջին գագաթնաժողովը Շվեյցարիայում հյուրընկալելուն, Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ընթացիկ հրամայականներին՝ կարևորելով զինադադարի հաստատման և ամրապնդման վերաբերյալ 1994 և 1995 թվականներին ստորագրված եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի պահպանումը։ Այս համատեքստում Ազնավուրն ընդգծել է արցախա-ադրբեջանական սահմանին հետաքննության մեխանիզմների ձևավորման կարևորությունը՝ հույս հայտնելով, որ Ադրբեջանը չի խոչընդոտի համանախագահների կողմից առաջարկված այս մեխանիզմների հաստատմանը։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն անդրադարձել է նաև 2018 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովին, որը «հավակնում է դառնալ նորանկախ Հայաստանի պատմության ամենամեծ միջոցառումը»։

Шарль Азнавур - о важности формирования механизмов расследования инцидентов на арцахско-азербайджанской границе
В выпускаемом Женевской штаб-квартирой ООН журнале  "UN Special" опубликовано интервью Посла Армении в Швейцарии Шарля Азнавура под названием "Необычный вечер в Виктория-холле" (An extraordinary evening at Victoria hall), посвященное  членству Армении в ООН, а также большому концерту, данному посольством Армении к 25-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Швейцарией, передает "Арменпресс".
В интервью посол Азнавур обратился к важности членства Армении в ООН и миссии Армении в рамках этой организации - ее участия в усилиях международного сообщества по созиданию мирного будущего, основанного на общечеловеческих ценностях.
Посол говорил также об активной вовлеченности  Армении в ООН и работу ее структур. Была затронута резолюция, выдвинутая Арменией на Совете ООН по правам человека  в 2015 году, о предупреждении преступления геноцида, которая осуждает геноцид как самое страшное преступление против человечества.
Посол Азнавур рассказал также о дипломатических отношениях между Арменией и Швейцарией, о многовековой армяно-швейцарской дружбе и активном сотрудничестве двух стран  на международных площадках.
В интервью заметное место уделено усилиям Минской группы ОБСЕ - единственной структуры, имеющей мандат международного сообщества, по мирному  решению Карабахского конфликта, организации  в Швейцарии встречи президентов Армении и Азербайджана, текущим императивам разрешения конфликта. При этом особо была подчеркнута необходимость соблюдения трехстороннего бессрочного соглашения от 1994 и 1995 годах об установлении и укреплении перемирия. В связи с этим Азнавур подчеркнул важность формирования механизмов расследования инцидентов на арцахско-азербайджанской границе, выразив надежду, что Азербайджан не станет этому препятствовать.
Посол Армении обратился также к 17-й Ассамблее стран франкофонии, которая пройдет в Ереване  в октябре 2018 года, заметив, что она "может стать самым заметным событием в истории Армении".