Սիրիայի վերաբերյալ փոխզիջումային բանաձևը ձախողվեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում
Սիրիայի Դումա քաղաքում հավանական քիմիական հարձակման վերաբերյալ փոխզիջումային բանաձևի նախագիծը, որա անառջարկել Էր Շվեդիան, և որը աջակցություն էր գտել Ռուսաստանի կողմից, անհրաժեշտ քանակությանբ ձայներ չհավաքեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ապրիլի 10-ի նիստում, հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը:
Նախագիծը պաշտպանել են հինգ երկիր, դեմ են արտահայտվել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի չորս անդամ՝ այդ թվում նաև  ԱՄՆ-ը և Մեծ Բրիտանիան: Բանաձևի ընդունման համար անհրաժեշտ Էր հավաքել ինը ձայն: Մինչ այդ քվեարկության Էին դրվել բանաձևի ամերիկյան և ռուսական նախագծերը:
Երբ Ռուսաստանը արգելափակեց Վաշինգտոնի առաջարկած բանաձևի նախագիծը, ՄԱԿ-ին առընթեր ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլին կոչ արեց Անվտանգության խորհրդի անդամներին՝ դեմ քվեարկել ռուսական տարբերակին կամ ձեռնպահ մնալ:
ԱՄՆ-ը գտնում է, որ բանաձևի ռուսական նախագիծը չի երաշխավորում Սիրիայում քիմիական գրոհի հետաքննության անկախությունը:

Компромиссный проект резолюции по Сирии провалился в Совбезе ООН
Компромиссный проект резолюции по вероятной химической атаке в сирийском городе Дума, подготовленный Швецией и поддержанный Россией, не набрал нужного количества голосов во вторник в Совете Безопасности ООН, передает  ''ТАСС''.
Проект поддержали пять стран, против выступили четыре члена СБ ООН, включая США и Великобританию. Шесть стран воздержались. Для принятия резолюции необходимо было набрать девять голосов.
После того, как Россия заблокировала вариант резолюции, предложенный Вашингтоном, постоянный представитель США при ООН Никки Хейли призвала чледов Совбеза голосовать против российского варианта либо воздержаться.
Представитель России при Всемирной организации Васили Небензя прокомментировал итоги голосования, заявив, что ''непринятие этой резолюции - это, к сожалению, лакмусовая бумажка, которая говорит о многом. Мы предложили совершенно невинную резолюцию, которая, тем более, практически полностью повторяла вчерашнюю шведскую''.