Արցախի ԱԺ Նախագահը ՀՀ բուհերի ուսանողներին. աշխատանքի վայր փնտրելիս՝ դիտարկե′ք նաև Արցախը
Ապրիլի 13-ին Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավարը ԱԺ նիստերի դահլիճում հանդիպել է Արցախյան շարժման 30-ամյակին նվիրված ուսանողական ֆորումի մասնակիցներին, հայտնում է Արցախի ԱԺ պաշտոնական էջը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Աշոտ Ղուլյանն ընդգծել է նմանատիպ միջոցառումների կարևորությունն ուսանողներին միևնույն գաղափարների շուրջ համախմբելու, նրանց միջև շփումներն ակտիվացնելու, համահայկական կարևորության խնդիրների քննարկման և մտքերի փոխանակման տեսանկյունից: Այնուհետև խորհրդարանի նախագահը հանդես է եկել «ԱՀ անցած ուղին. ձեռքբերումներ և հեռանկարներ» թեմայով բանախոսությամբ:
«Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյա ճանապարհը հայ ժողովրդի համար ինքնությունը վերագտնելու, տարիներով նենգափոխված դիմագիծը մաքրելու, դարավոր ավանդույթները վերականգնելու և արժեքները վերագնահատելու ժամանակշրջան էր: Կասկած չկա, որ այդ գործում մենք հաջողել ենք, քանզի այսօր ունենք անկախությունը վաստակած Հայաստանի Հանրապետություն, ազատագրված ու զարգացող Արցախ և զույգ հայկական պետականությունը փայփայող Սփյուռք»,- առանձնացրել է Աշոտ Ղուլյանը:
Անդրադառնալով հեռանկարային ծրագրերին և դրանցում երիտասարդության մասնակցությանը՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ամենակարևոր նպատակներից է Արցախի միջազգայնացումը, մասնավորապես արտաքին աշխարհում Արցախը որպես ակտիվ, ստեղծարար ու մտածող երիտասարդների երկիր ներկայացնելը: Այս բնագավառում կարևորվել է կրթական ոլորտում հետևողական բարեփոխումների, մասնագիտական ճիշտ կողմնորոշման և երիտասարդության ներգրավվածության անհրաժեշտությունը:
Բանախոսության ավարտին խորհրդարանի ղեկավարը, դիմելով ՀՀ բուհերի ուսանողներին, խորհուրդ է տվել ապագան պլանավորելիս մտածել ոչ միայն Երևանում կամ ՀՀ մյուս քաղաքներում աշխատելու մասին, այլ անպայմանորեն դիտարկել Արցախը՝ վստահ լինելով, որ Արցախում նրանց կարիքը միշտ կա:
Պատասխանելով ֆորումի մասնակիցների հարցերին՝ անդրադարձ է կատարվել ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին, դրանում Արցախի մասնակցությանը, հայկական կողմի դիրքորոշումներին և այլ թեմաների:

Head of the Parliament:One of the Most Important Goals Is the Internationalization of Artsakh
On April 13, the Head of the Artsakh Republic National Assembly met with the participants of the Students Forum dedicated to the 30th anniversary of the Artsakh Movement in the NA Big Hall, official page of Artsakh Parliament reports.
Welcoming the participants, Ashot Ghoulyan emphasized the importance of such events in the aspect of consolidating students around the same ideas, activating contacts, discussing issues of pan-Armenian importance and exchanging thoughts. Then the Head of the Parliament made a speech on "The Path Passed by the Republic of Artsakh: Achievements and Perspectives ".
"The 30 years path of the Karabakh Movement to regain identity for the Armenian people, years to clean the tinted image and to restore centuries-old traditions was a time for re-evaluating the values. No doubt, that we have succeeded in that, because today we have an independent Republic of Armenia, liberated and developing Artsakh and a Diaspora cherishing the pair of Armenian states," said Ashot Ghoulyan.
Referring to prospective programs and youth participation in them, the Head of the NA noted that one of the most important goals is the internationalization of Artsakh, especially in the outside world as a country of active, creative and thinking young people. In this area, consistent reforms in education, professionally correct orientation and the need for youth involvement has been highlighted.
At the end of the lecture the Head of the Parliament, turning to students of Armenian universities, advised while planning their future to think not only about working in Yerevan or other cities of Armenia, but consider as well Artsakh, being confident, that they are always needed in Artsakh.
Answering the questions of the forum participants, the negotiation process on the Azerbaijani-Karabakh conflict, the participation of Artsakh in it, the positions of the Armenian side and other topics have been touched upon.