Արցախի ԱԺ Նախագահը ՀՀ բուհերի ուսանողներին. աշխատանքի վայր փնտրելիս՝ դիտարկե′ք նաև Արցախը
Ապրիլի 13-ին Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավարը ԱԺ նիստերի դահլիճում հանդիպել է Արցախյան շարժման 30-ամյակին նվիրված ուսանողական ֆորումի մասնակիցներին, հայտնում է Արցախի ԱԺ պաշտոնական էջը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Աշոտ Ղուլյանն ընդգծել է նմանատիպ միջոցառումների կարևորությունն ուսանողներին միևնույն գաղափարների շուրջ համախմբելու, նրանց միջև շփումներն ակտիվացնելու, համահայկական կարևորության խնդիրների քննարկման և մտքերի փոխանակման տեսանկյունից: Այնուհետև խորհրդարանի նախագահը հանդես է եկել «ԱՀ անցած ուղին. ձեռքբերումներ և հեռանկարներ» թեմայով բանախոսությամբ:
«Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյա ճանապարհը հայ ժողովրդի համար ինքնությունը վերագտնելու, տարիներով նենգափոխված դիմագիծը մաքրելու, դարավոր ավանդույթները վերականգնելու և արժեքները վերագնահատելու ժամանակշրջան էր: Կասկած չկա, որ այդ գործում մենք հաջողել ենք, քանզի այսօր ունենք անկախությունը վաստակած Հայաստանի Հանրապետություն, ազատագրված ու զարգացող Արցախ և զույգ հայկական պետականությունը փայփայող Սփյուռք»,- առանձնացրել է Աշոտ Ղուլյանը:
Անդրադառնալով հեռանկարային ծրագրերին և դրանցում երիտասարդության մասնակցությանը՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ամենակարևոր նպատակներից է Արցախի միջազգայնացումը, մասնավորապես արտաքին աշխարհում Արցախը որպես ակտիվ, ստեղծարար ու մտածող երիտասարդների երկիր ներկայացնելը: Այս բնագավառում կարևորվել է կրթական ոլորտում հետևողական բարեփոխումների, մասնագիտական ճիշտ կողմնորոշման և երիտասարդության ներգրավվածության անհրաժեշտությունը:
Բանախոսության ավարտին խորհրդարանի ղեկավարը, դիմելով ՀՀ բուհերի ուսանողներին, խորհուրդ է տվել ապագան պլանավորելիս մտածել ոչ միայն Երևանում կամ ՀՀ մյուս քաղաքներում աշխատելու մասին, այլ անպայմանորեն դիտարկել Արցախը՝ վստահ լինելով, որ Արցախում նրանց կարիքը միշտ կա:
Պատասխանելով ֆորումի մասնակիցների հարցերին՝ անդրադարձ է կատարվել ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին, դրանում Արցախի մասնակցությանը, հայկական կողմի դիրքորոշումներին և այլ թեմաների:

Председатель парламента Республики Арцах: одной из главных целей является популяризация Арцаха
3-го апреля председатель парламента Республики Арцах в зале заседаний НС встретился с участниками студенческого форума, посвященного  30-летию Арцахского движения, сообщает официальная страница НС Арцаха.
Приветствуя присутствующих, Ашот Гулян подчеркнул важность подобных мероприятий с точки зрения консолидации студентов вокруг одинаковых идей, активизации контактов между ними, обсуждения проблем общеармянского значения, а также обмена опытом.
Затем председатель парламента выступил с докладом на тему "Путь, пройденный Республикой Арцах: достижения и перспективы".
"Для армянского народа 30-летний путь Карабахского движения был периодом переобретения идентичности, кристаллизации искаженного годами облика, восстановления вековых традиций и переоценки ценностей. И в этом деле мы, несомненно, добились успехов, поскольку сегодня у нас есть Республика Армения, которая обрела независимость, освобожденный и развивающийся Арцах и лелеющая государственность двух армянских республик Диаспора", - отметил Ашот Гулян.
Коснувшись перспективных программ и участия молодежи в них, председатель НС отметил, что одной из главных целей является популяризация Арцаха, в частности представление Арцаха во внешнем мире как страну, где живет активная молодежь с креативным мышлением. В этой связи была отмечена важность последовательных реформ в сфере образования, правильной профессиональной ориентации и необходимости вовлечения молодежи.
В завершении выступления руководитель парламента, обратившись к студентам вузов Армении, посоветовал им при планировании будущего думать не только о работе в Ереване или других городах Республики Армения, но и обязательно рассматривать Арцах, будучи уверенными в том, что в Арцахе всегда нуждаются в них.
Ответив на вопросы участников форума, руководитель парламента коснулся переговорного процесса по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, участия Арцаха в нем, позиций армянской стороны и других тем.