Մենք կարևորում ենք Արցախ այցերի ակտիվացումն ու Արցախի միջազգայնացումը. Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանն ապրիլի 16-ին հանդիպել է ռուս հրապարակախոս, «Ռազմավարական հետազոտությունների լաբորատորիա» խորհրդատվական ընկերության գլխավոր տնօրեն Դենիս Դվորնիկովի և Պավել Ֆլորենսկու տուն-թանգարանի տնօրեն Մարիա Տիխոնովայի հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԺ տեղեկատվական բաժինը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ապրիլի 14-ին Ստեփանակերտում կայացած ռուս Ուղղափառ եկեղեցու հոգևորական, աստվածաբան, փիլիսոփա, գիտնական, բանաստեղծ Պավել Ֆլորենսկու հիշատակին նվիրված «Քաղաքակրթությունը և մարդը» խորագրով միջոցառմանը: Նշենք, որ հայկական արմատներ ունեցող Պավել Ֆլորենսկին (ծագումով Ղարաբաղից) անջնջելի հետք է թողել ռուսական փիլիսոփայական մտքի և աստվածաբանական ոլորտի զարգացման վրա, նրան անվանել են ռուսական դա Վինչի:
Արմեն Աշոտյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ նախաձեռնողները միջոցառման անցկացման վայր են ընտրել Արցախը: Նա հույս է հայտնել, որ նման նախաձեռնությունները և փոխայցերը հաճախակի կլինեն, ինչն ազդակ կհանդիսանա դեպի Արցախ այցերի ակտիվացման, մարդասիրական կապերի ընդլայնման ու խորացման, Արցախի միջազգայնացման համար:
Նախաձեռնության հեղինակ Դենիս Դվորնիկովի համոզմամբ՝ այս նախագիծը կնպաստի, որպեսզի Արցախում բովանդակալից քննարկումներ ծավալվեն տարբեր երկրների ուսանողների և երիտասարդ գիտնականների միջև: Մարիա Տիխոնովան կարևորել է Արցախում Պավել Ֆլորենսկու հուշարձանի բացումը:
Կարևորվել են արցախցի և ռուս ուսանողների պարբերական փոխայցերը, ինչը կնպաստի փիլիսոփայության, բանասիրության, պատմության, քաղաքագիտության և մի շարք այլ հարցերում փորձի փոխանակմանը և ճանաչողությանը:

Армен Ашотян: ''Мы придаем важность активизации визитов в Арцах''
16 апреля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян встретился с российским публицистом, генеральным директором консалтинговой компании ''Лаборатория стратегического нарратива'' Д.Дворниковым и директором Дома-музея Павла Флоренского М.Тихоновой, сообщает пресс-служба НС Армении.
В ходе встречи затронута работа прошедшего в Степанакерте 14 апреля мероприятия ''Политика и человек'' – памяти выдающегося духовного деятеля Русской Православной церкви, богослова, философа, ученого и поэта Павла Флоренского (армянина по матери с карабахскими корнями).
А.Ашотян отметил важность избрания инициаторами местом чествования Флоренского именно Арцах. Он выразил надежду, что подобные инициативы и взаимные поездки будут более регулярными, придадут импульс активизации визитов в Арцах, расширению и углублению гуманитарных связей.
По мнению инициатора мероприятия Д.Дворникова, ''арцахский'' проект посодействует содержательным дебатам  между студентами и молодыми научными работниками различных стран. Г-жа Тихонова отметила возможность открытия памятника Павлу Флоренскому в Нагорном Карабахе.
Подчеркнута важность регулярных встреч арцахских и российских студентов, способствующих обмену опытом и обогащению познаний в области философии, филологии, истории, политологии и в ряде других сфер.