Մեր կարևորագույն խնդիրը պետք է լինի հայկական զինված ուժերի մարտունակության զարգացումը. ՀՀ վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց, որ հակված չէ մտածելու, թե Արցախի չլուծված հարցը թողնում են հաջորդ սերունդներին, գրում է «Արմենպրես»-ը:
«Միգուցե էլի շահարկման առարկա դառնա, բայց փաստարկներից մեկը, որ այսօր ես վարչապետ եմ, հենց դրա հետ է կապված: Բանակցային գործընթացը պետք է շարունակվի: Մենք մեր դիրքրոշումները չենք փոխելու Արցախի հարցում»,- նշեց Սարգսյանը:
Նա հերքեց այն, որ հետագայում Հայաստանում կարող են իշխանության գալ մարդիկ, ովքեր կհամաձայնվեն Արցախը հանձնել Ադրբեջանին: «Ինձ համար դա մի քիչ անհասկանալի կլինի, և եթե հաջորդ սերունդների մասին է խոսքը, ես կարող եմ գերեզմանում շուռ գալ այդպիսի բան լսելով»,- կատակեց վարչապետը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծեց, որ արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման համար նախ և առաջ անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանն ազատվի կեղծ պատրանքներից: «Երբ ադրբեջանցիներն ազատվեն այդ պատրանքներից, ու այն մտքից, թե փոխզիջում՝ նշանակում է զիջում միայն հայկական կողմերից, այդ ժամանակ, իհարկե, խնդիրը կարող է լուծվել»,-հայտարարեց նա:
Վարչապետը նշեց, որ խաղաղության ճանապարհը համաձայնության գալն է, իսկ համաձայնության գալու համար անհրաժեշտ է երկու կողմերի կարծիքը:
«Մեր կարևորագույն խնդիրը պետք է լինի ամեն օր, ամեն ժամ հայկական զինված ուժերի մարտունակությունը պահպանելու և զարգացնելու վրա աշխատելը: Սա է ամենառեալ միջոցը կայունությունը պահպանելու:
Իհարկե, մենք պետք է զարգացնենք, խորացնենք մեր հարաբերությունները դաշնակիցների հետ, որովհետև նրանցից էլ է շատ բան կախված, բայց ամենահիմնականը հայ զինվորն ու սպան են»,- ընդգծեց Սերժ Սարգսյանը:

Премьер-министр Армении Серж Саргсян не склонен думать, что нерешенность урегулирования Арцахской проблемы оставляют следующим поколениям. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью Shant TV сказал премьер-министр Армении Серж Саргсян.
''Возможно, это станет предметом спекуляций, однако один из доводов в пользу того, что сегодня я являюсь премьер-министром, связан с этим. Переговорный процесс надо продолжать. Мы не поменяем свою позицию в Арцахском вопросе'', - сказал премьер-министр Армении Серж Саргсян.
Он опроверг то, что в будущем в Армении к власти могут прийти люди, которые согласятся сдать Арцах Азербайджану. ''Для меня это будет непонятно, и если речь идет о будущих поколениях, я могу перевернуться в могиле, услышав это'', - сказал премьер-министр Армении Серж Саргсян.
По его словам, для урегулирования Арцахской проблемы Азербайджан должен освободиться от иллюзий.  ''Когда Азербайджан освободится от иллюзий и от мыслей о том, что взаимные уступки означают уступки лишь с армянской стороны, тогда проблема может быть решена'',- сказал премьер-министр Армении Серж Саргсян.
По его словам, дорога к миру означает прийти к согласию, а прийти к согласию можно лишь с учетом мнения обеих сторон.
''Нашей важнейшей задачей является ежечасное сохранения боеспособности армянской армии и работа над их развитием. Это является самым реальным средством сохранения стабильности.
Конечно, мы должны развивать и углублять наши отношения с союзниками, поскольку и от них многое зависит, однако, самое основное – армянский солдат и офицер'', - сказал премьер-министр Армении Серж Саргсян.